Egyptologie

Egyptologie je věda zabývající se dějinami a všemi oblastmi Starověkého Egypta, čili obdobím dějin Egypta přibližně 5000 let př. n. l. až do doby římského panství (5. stol. n. l.). Začátky egyptologie se datují přibližně do období renesance, za zakladatele moderní, novověké egyptologie je považován Jean-François Champollion (17901832), který mj. i rozluštil staroegyptské písmo. Zásadní význam pro rozvoj egyptologie měla Napoleonova výprava do Egypta v letech 17981800.

Významnou událostí v dějinách egyptologie byl rovněž objev Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem v roce 1922.

Témata spojená s egyptologií a Starověkým Egyptem jsou ve veřejnosti poměrně populární a jsou tématem řady uměleckých děl. V hudbě je to např. Verdiho opera Aida nebo Berliozova kantáta La Mort de Cléopâtre (Smrt Kleopatry). V literatuře je to např. Waltariho román Egypťan Sinuhet, román Bolesława Pruse Farao, v češtině pak pozoruhodný román Alexeje Pludka Faraónův písař.

V Česku se v současnosti egyptologie vyučuje na Karlově Univerzitě.

Světoví egyptologové

Čeští egyptologové

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.