Dresden-Trachau (železniční zastávka)

Dresden-Trachau je stanice systému S-Bahn Dresden v drážďanské čtvrti Trachau. Leží na železniční trati Lipsko-Drážďany a byla zřízena v rámci výstavby novoměstského nádraží v letech 18981902 a souběžné změny vedení železniční trati.

Dresden-Trachau
StátNěmecko Německo
MěstoDrážďany
Souřadnice51°5′21,48″ s. š., 13°42′22,32″ v. d.
TratěLeipzig–Dresden (km 111,57), Pirna–Coswig (b Dresden) (km 25,359)
V provozu od1902
Dopravních kolejí2
Nástupišť (hran)1 (2)
Návazná dopravaMHD v přednádražním prostoru
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dne 1. května 1902 byl zahájen provoz železniční zastávky Trachau s dvěma vnějšími nástupištěmi a staniční budovou pro frekventovanou příměststkou železnici. Kdysi byla stanice obsluhována 20 osobními vlaky denně. Zároveň s budováním stanice byla vybudována ulice, která k ní vede od křižovatky s Leipziger Straße. Ta se původně jmenovala Bahnhofstraße ("Nádražní ulice"), až v roce 1953 byla přejmenována na Am Trachauer Bahnhof ("U nádraží Trachau").

Otevřením železniční zastávky se uspěla dlouholetá snaha původně samostatné obce Trachau o navazování na síť příměstské železnice. Obecní rada jednala o účelnost takovéto stanice již začátkem 80. let 19. století. První oficiální žádost na saském zemském směnu podala v létě 1889. Navzdory kladným odezvám bylo uskutečnění tohoto návrhu na neurčitou dobu odloženo z důvodu dalších důležitějších projektů. V roce 1894 předal zemský směn znovu podanou žádost obce státní vládě, projekt byl však prozatím opět odložen. O čtyři roky později, tedy v letech 1898/99, byl konečně zařazen do státního rozpočtu. Konečným podnětem k realizování projektu byla petice obyvatelstva obce.

Dne 1. února 1898 se usneslo přebudování železniční stanice Radebeul a v rámci toho i zřízení železničních zastávek Trachau a Pieschen. Tento projekt byl dotovaný 1 109 200 markami, přičemž za zpřístupnění stanice Trachau musela zaplatit obec sama. Posléze vyhověl žádosti o vybudování železniční stanice dne 1. března 1898 i zemský směn. Než se stanice dostavěla, uběhly však ještě čtyři roky. V té době začalo v roce 1898 budování železničních mostů v Trachau, které byly dokončeny v následujícím roce. Mimo to byla 10. prosince 1900 otevřena čtyřkolejná trať z Drážďan, prozatím do Kötzschenbrody.

Poloha

V rámci výstavby tratě mezi stanicemi Pirna a Coswig na čtyři koleje v letech 2010-2016 byla stanice přemístěna směrem k ulici Leipziger Straße. Bývalá vnější nástupiště a staniční budova byla odstraněna a stavělo se nové, bezbariérově přístupné ostrovní nástupiště. Na stanici navazuje jak tramvajová zastávka Geblerstraße na ulici Leipziger Straße tak autobusová zastávka Am Trachauer Bahnhof na stejnojmenné silnici. Zatímco tramvajová linká 4 zajišťuje spoje do centra a do sousedního města Radebeul, zpřístupňují autobusové linky 70 a 80 mimo jiné drážďanské letiště.

Provoz

Stanici pravidelně obsluhuje linka S1 příměstské železnice, která představuje nejrychlejší spoj do centra Drážďan. Podle jízdního řádu v roce 2017 jezdí linka S1 každé půl hodiny. V dopravní špičce od 5:00 do 8:30 hod. a od 14:00 do 19:00 hod. jsou mezi hlavním nádražím a stanicí Meißen-Triebischtal v provozu čtyři soupravy za hodinu a směr. Zatímco vlaky S-Bahnu používají severní dvě koleje, na nichž se nachází i železniční zastávka, dálkové vlaky jezdící po jižních kolejích stanici míjí.

Odkazy

Literatura

  • Dresdens Eisenbahn 1894–1994, Kurt Kaiß & Matthias Hengst, ALBA Publication Alf Teloeken GmbH & Co. KG, Düsseldorf, 1994, ISBN 3-87094-350-5
  • spisy obce Trachau v městském archivu Drážďan
  • Elbthal-Morgenzeitung (únor/březen 1898)
  • Dresdner Nordwestbote (č. 73, únor 1913)

Externí odkazy

← směr Schöna S-Bahn v Drážďanech směr Meißen-Triebischtal
S 1
SchönaSchmilka-HirschmühleKrippenBad SchandauKönigstein (Sächs Schw)Kurort RathenStadt Wehlen (Sachs)ObervogelgesangPirnaHeidenau-GroßsedlitzHeidenau SüdHeidenauDresden-ZschachwitzDresden-NiedersedlitzDresden-DobritzDresden-ReickDresden-StrehlenDresden HauptbahnhofDresden Freiberger StraßeDresden MitteDresden-NeustadtDresden BischofsplatzDresden-PieschenDresden-TrachauRadebeul OstRadebeul-WeintraubeRadebeul-KötzschenbrodaRadebeul-ZitschewigCoswig (b Dresden)NeusörnewitzMeißenMeißen-AltstadtMeißen-Triebischtal
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.