Danevirke

Danevirke (moderním dánským pravopisem: Dannevirke; ve staré severštině Danavirki, německy Danewerk) je systém původně dánských opevnění v Šlesvicku-Holštýnsku, jež dnes leží na území Německa. Podle tradičního výkladu zahájil práce na obranném valu dánský král Godfred v roce 808, z obavy před invazí Franků, kteří během předchozích sta let dobyli pohanské Frísko (772) a Staré Sasko (804). Dánové však předtím byli dlouho v konfliktu hlavně se Sasy a nedávné archeologické vykopávky odhalily, že stavba Danevirke byla zahájena mnohem dříve, kolem roku 500 a možná ještě dřív. Obranný val byl několikrát rozšířen během vikingské éry i ve středověku. Naposledy byl použit pro vojenské účely v roce 1864 během druhé šlesvické války mezi Pruskem a Dánskem. Hradby se táhnou v délce 30 km, od bývalého vikingského obchodního centra Hedeby na pobřeží Baltského moře na východě až po rozsáhlé bažiny na západě Jutského poloostrova. Spolu s Hedeby bylo Danevirke zapsáno roku 2018 na seznam Světového dědictví UNESCO.[1] Zejména v 19. století bylo velkým symbolem dánského nacionalismu a rodícího se moderního národního vědomí.

Danevirke
Základní informace
Výstavba6. století
Pojmenováno poDánové
Poloha
AdresaŠlesvicko-Holštýnsko, Německo Německo
Souřadnice54°28′39″ s. š., 9°29′12″ v. d.
Další informace
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Danevirke na anglické Wikipedii.

  1. Archaeological Border complex of Hedeby and the Danevirke. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2022-01-14]. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.