Cigánské zmoly

Cigánské zmoly (mnohdy nazývané též Cikánské zmoly) jsou lokalitou starých vápencových lomů nalézající se mezi obcemi Grygovem a Krčmaní v okrese Olomouc. Reliéf lokality vznikl jako následek historické těžby vápence. V současnosti je lokalita již desítky let nevyužívaná, a proto zde došlo ke vzniku jedinečných xerotermních rostlinných společenstev vázaných na vápencové podloží. Od roku 2003 je zde prováděno pravidelné kosení trávy a kácení náletových dřevin. Nařízením Olomouckého kraje ze dne 14. srpna 2017 byla lokalita vyhlášena přírodní památkou.[3] Chráněné území je v péči Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Cigánské zmoly
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Cigánské zmoly
Základní informace
Vyhlášení14. srpna 2017
VyhlásilOlomloucký kraj
Rozloha5,50 ha[1][2]
Poloha
StátČesko Česko
OkresOlomouc
Souřadnice49°31′40,98″ s. š., 17°19′33,62″ v. d.
Cigánské zmoly
Další informace
Kód6143
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Předmět ochrany

Předmětem ochrany jsou xerotermní a subxerotermní společenstva třídy Festuco-Brometea s výskytem řady vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Z rostlinných druhů je to například koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), len žlutý (Linum flavum), hvězdnice chlumní (Aster amellus) a zejména střevičník pantoflíček (Cypripedium calceolus).

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Nařízení Olomouckého kraje č. 1/2017, kterým se vyhlašuje přírodní památka Cigánské zmoly a její ochranné pásmo a stanovují bližší ochranné podmínky přírodní památky. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.