Cempoala

Cempoala (nahuatl Cēmpoalātl) neboli „místo dvaceti vod“, bylo hlavní město domorodého národa Totonaků předkolumbovské Ameriky a městský stát v rámci území nazývané jako Totonacapan. Dnes je Cempoala významné archeologické naleziště Mexika ve státě Veracruz. Za své éry bylo město podřízeno Aztécké říši a pro Aztéky plnilo úlohu významného prosperujícího obchodního střediska.

Cempoala / Totonacapan
Cēmpoalātl
1. století–1519  

znak
geografie

Totonacapan, resp. dnešní Veracruz
Cempoala
obyvatelstvo
počet obyvatel:
25 000–30 000 (15. století)
národnostní složení:
Totonakové
státní útvar
městský stát
státní útvary a území
předcházející:
následující:
Místokrálovství Nové Španělsko

Totonakové do oblasti dorazili a zbudovali si svá první sídla již za časů Toltécké říše. Totonacapan výsledně tvořilo až 50 totonackých měst s 250 000 obyvateli. Z toho Cempoala dosáhla nejvýše 30 000 obyvatel. Cempoala však byla starobylé město a existovala dávno před příchodem Totonaků. Totonakové byli jen další z řady národů, kteří jí trvale osídlili.

V roce 1519 se o městě dozvěděli Španělé vedení Hernánem Cortésem, kteří tudy procházeli. Ve městě se setkali s místním náčelníkem Xicomecoatlem, ten španělské conquistadory přátelsky přivítal a předal jim dary včetně zlatých šperků. Kromě toho conquistadoři v celkovém počtu 500 mužů opustili Cempoalu až s 8 000 totonackými bojovníky a 40 veliteli na jejich výpravu proti Aztécké říši.

Galerie

Reference

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.