Calanda (město)

Calanda je španělské město ležící v Aragonii na soutoku řek Guadalope a Guadalopillo, 116 km jihovýchodně od Zaragozy. Žijí v něm necelé čtyři tisíce obyvatel.

Calanda

znak
Poloha
Souřadnice40°56′22″ s. š., 0°13′54″ z. d.
Nadmořská výška621 m n. m.
StátŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenství ŠpanělskaAragonie
ProvincieTeruel
Calanda
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha112,2 km²
Počet obyvatel3 753 (2021)[1]
Hustota zalidnění33,4 obyv./km²
Správa
StarostaJosé Alberto Herrero Bono (od 2019)
Vznik1360
Oficiální webwww.calanda.es
PSČ44570
Označení vozidelTE
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Podle vykopávek byla lokalita osídlena už v paleolitu, našly se také mozaiky z římských dob. Současné město bylo založeno roku 1360. Nacházejí se zde dva kostely, zasvěcené Panně Marii Pilarské a Panně Marii v naději, a bývalý kapucínský klášter, sloužící jako kulturní dům. Město produkuje olivy a olivový olej, víno, mandle a broskve odrůdy Melocotón de Calanda, která má chráněnou známku původu. Vyhlášená je i místní keramika.

Kultura

V roce 1900 se v Calandě narodil filmový režisér Luis Buñuel. Ve městě se nachází jeho muzeum a pořádá se každoročně filmový festival.

Zázrak z Calandy

Město je známé díky zázraku z Calandy. Místní mladík Miguel Pellicer přišel o nohu, kterou mu přejel žebřiňák. Usilovně se modlil k Panně Marii Pilarské a potíral si pahýl svěceným olejem, až se 29. března 1640 ráno probudil a zjistil, že mu noha znovu narostla. Případ byl zkoumán řadou odborníků, kteří potvrdili pravost zázraku. Král Filip IV. Španělský Pellicera osobně navštívil a políbil jeho zázračnou nohu. Italský novinář Vittorio Messori napsal knihu o calandském zázraku, v níž se vyznal, že díky němu konvertoval ke katolicismu.[2]

Známým zvykem Calandy je bubnování na Velký pátek spojené s pašijovými hrami, kterého se účastní až tisíc bubeníků.

Odkazy

Reference

  1. Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2021. 30. prosince 2021. Dostupné online.
  2. Archivovaná kopie. www.nase-rodina.cz [online]. [cit. 2015-02-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-06.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.