Bystřička (přítok Vsetínské Bečvy)

Bystřička - Bystřice je pravostranným přítokem Vsetínské Bečvy. Pramení na severním svahu vrchu Beskyd (891 m n.m.) v pohoří Vsetínské vrchy. Protéká obcí Valašská Bystřice a pod soutokem s potokem Malá Bystřička a silničním mostem u pohostinství U Bušů se vlévá do přehrady Vodní nádrž Bystřička. Pod přehradní nádrží říčka nese jméno Bystřička (Bystřice), protéká obcí Bystřička, kde se vlévá do Vsetínské Bečvy. Délka toku činí cca 16,5 km. Nejvýznamnější přítoky jsou pravostranné potoky Malá Bystřička a Růždka.

Bystřička
Bystřička (Bystřice) těsně nad ústím do Vsetínské Bečvy v obci Bystřička
Základní informace
Délka toku~16,5 km
Plocha povodí64 km²
Průměrný průtok0,864 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-11-01-088
Pramen
Vsetínské vrchy, pod vrchem Tanečnice
49°23′2,04″ s. š., 18°10′55,2″ v. d.
~ 850 m n. m.
Ústí
do Vsetínské Bečvy
49°25′11,57″ s. š., 17°57′50,98″ v. d.
~ 305 m n. m.
Protéká
Česko Česko (Zlínský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Bečva, Vsetínská Bečva
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Externí odkazy

Vodní režim

Průměrný průtok u ústí činí 0,864 m³/s.

Využití

Využívá se k letní rekreaci a k zavlažování. Slouží rovněž k odvodu odpadních vod - projekt Čistá Bečva. Jako prevence povodní slouží přehradní nádrž a četné četné hráze na toku. K rybolovu slouží rybářské revíry.

Rybářské revíry na Bystřičce (Bystřici)

Rybářské revíry jsou úseky řeky, které obhospodařuje Český rybářský svaz a jsou určené k vykonávání rybářského práva. Jsou uvedeny v Soupisu revírů a na řece jsou označovány a číslovány proti proudu řeky. Říčka Bystřiřka (Bystřice) má jeden revír pstruhový a jeden mimopstruhový, jak je uvedeno v následujícím popisu.

    Pstruhový revír č. 473 017 Bystřice Valašská 1P na říčce Valašská Bystřice, která  je pravostranným přítokem Vsetínské Bečvy v obci Bystřička ve Zlínském kraji. Délka revíru je 14 km, plocha 4 ha. Revír obhospodařuje MO ČRS Vsetín a platí zde celosvazová pstruhová povolenka, nebo povolenka „Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko“. Vsetínská Bečva, do které ústí, je samostatný pstruhový revír č. 473 003.

    Revír začíná soutokem se Vsetínskou Bečvou pod  obci Bystřička GPS:49°25′12″ s. š., 17°57′51″ v. d.. Při postupu proti proudu říčka protéká obcí Bystřička a jejím okolím až ke hrázi přehradní nádrže Bystřička, přerušující revír a zde také končí spodní část revíru.

  Přehradní nádrže Bystřička je samostatným mimopstruhovým revírem Bystřice Valašská 1A č. 471023.

   Pstruhový revír pak pokračuje nad splavem u restaurace U Bušů GPS:49°25′12″ s. š., 17°57′51″ v. d. vlevo proti proudu. Vpravo přitéká větší potok Malá Bystřička, který je CHRO – lov ryb zakázán.   Říčka zde protéká údolím mezi Rožnovskou a Vsetínskou hornatinou přes obec Valašská Bystřice. Výše nad obcí  s koncem cesty revír na GPS:49°23′42″ s. š., 18°9′45″ v. d. končí. Všechny přítoky jsou CHRO – lov ryb zakázán. Od 1. 9. lov povolen pouze na hlavním toku po přehradní hráz nádrže.

    Říčka je přístupná autem, autobusem, na kole i pěšky  z blízké vedlejší silnice vedoucí z obce Bystřička do města Rožnov pod Radhoštěm a z železniční trati, stanice Bystřička.

    Ve spodní části revíru koryto říčky mírně meandruje, břehy jsou upravené lomovým kamenem s četnými přepadovými kameno-betonovými splávky. Břehy jsou porostlé náletovými dřevinami, hlavně vrbami a olšemi, které většinou nebrání rybolovu.

    Rybí osádka odpovídá charakteru říčky, nejvíce je zastoupen pstruh obecný, pstruh duhový, lipan podhorní a siven americký. Množství ryb je závislé na vysazování, vyskytují se hlavně v tůňkách a  ve splávcích. V říčce žije i chráněný hrouzek, střevle potoční, vranka obecná a ouklej pruhovaná. Spodní část revíru je sekundárním pásmem, se studenou a i po deštích čistou vodou, což je výhodou tohoto revíru.

    V revíru je dostatek vhodných míst pro  muškaření, nebo přívlač. Pěkná místa jsou přímo v obci Bystřička a nad obcí až k přehradní nádrži. V horní části revíru, která má charakter většího potoka, je převládající rybou pstruh obecný, kterého lze lovit ve splávcích, převážně přívlačí.  

   Říčky protéká CHKO Beskydy svou rozlohou 1 160 km² největší v České republice, kde je  mnoho turistický zajímavých míst, které se doporučuje navštívit. Např. „Naučnou stezku Klenov“, vedoucí od hráze přehradní nádrže na vrchol Dušná. Odtud je možno pokračovat na Cáb s vrcholem 841 m ležícím v západní části hřebene Vsetínských vrchů. Pod vrcholem je turistická chata Cáb z roku 1928. Na svazích Cábu je prales Kutaný. Doporučuji navštívit 14 km vzdálené město Rožnov pod Radhoštěm ležící v údolí Rožnovské Bečvy.

Tento krásný revír stojí za vyzkoušení a okolí vyzývá k návštěvě.

    Mimopstruhový Bystřice Valašská 1A revír č. 471 023 tvoří údolní nádrž Bystřička napájenou říčkou Valašská Bystřice, která  je pravostranným přítokem Vsetínské Bečvy pod obcí Bystřička ve Zlínském kraji. Délka revíru po cestě je cca 2 km, plocha 19 ha. Revír obhospodařuje MO ČRS Vsetín a platí zde celosvazová mimopstruhová povolenka, nebo povolenka „Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko“. Loví se dle rybářského řádu a platných bližších podmínek od hráze přehrady na GPS:49°25′22″ s. š., 18°0′57″ v. d. až po splav u Bušů na GPS:49°25′6″ s. š., 18°2′41″ v. d., přičemž  v autokempu na levém břehu od chaty Mír – vyznačeno tabulemi – je od 1. 7. do 30. 8. lov ryb zakázán. Na revíru je stanovena horní míra kapra 70 cm.

    Říčka nad a pod přehradou je samostatný pstruhový revír č. 473 017 Bystřice Valašská 1P.

    Přehradní nádrž je přístupná autem, autobusem, na kole i pěšky  z blízké vedlejší silnice vedoucí z obce Bystřička do města Rožnov pod Radhoštěm a z železniční trati, stanice Bystřička.    

    V revíru je dostatek vhodných míst pro  lov na položenou,  plavanou, přívlačí i muškařením.  Rybí osádku tvoří amur, candát obecný, cejn velký, jelec tloušť, kapr obecný, karas obecný, okoun obecný, pstruh obecný a duhový, štika obecná, sumec velký, úhoř a ostatní drobná bílá ryba.

   To, že v úlovcích nechybí ani pstruh obecný není žádnou zvláštností. Do vzniku krajského hospodaření rybářských organizací v roce 1975 byla přehradní nádrž vynikajícím pstruhovým revírem s výskytem kapra a bílé ryby. Do nádrže byla pokusně vysazena i hlavatka podunajská, které se zpočátku dařilo tak, že v roce 1979 vytáhlo do přítoku ke tření 64 hlavatek s průměrnou délkou kolem 80 cm. Hlavatka se lovila na zvláštní povolenku a postupně z mně neznámého důvodu vymizela.

   To, že se změnil statut revíru na mimopstruhový byla dle mého názoru velká škoda, protože při stávajících potížích na pstruhových revírech na tekoucích vodách postrádám v regionu atraktivní jezerní pstruhový revír.

     Údolní nádrž Bystřička je jednou z nejstarších přehrad v ČR a nejstarší přehradou v povodí řeky Moravy. Stavba probíhala v letech 1908 – 1912 s určením pro napájení zamýšleného Dunajsko – Oderský průplavu dle projektu architektů Rohmana a Brangema, přičemž stavbu zajišťovala vídeňská firma Rabas-Kosina-Weiner. Přehrada leží v krásném zalesněném údolí Vsetínských vrchů a je známou rekreační oblastí s množstvím soukromých chat a restauračních a ubytovacích zařízení. V létě je zde možnost koupání v průzračné vodě a krásných vycházek po naučných stezkách, případně lze navštívit blízká města Vsetín, Valašské Meziříčí nebo Rožnov pod R. Zde je možné navštívit tradiční folklorní a společenské akce, nebo zhlédnout nesčetné historické památky.

Tímto doporučuji tento krásný revír k vyzkoušení a okolí k návštěvě.                                                                                           

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.