Burkovák

Burkovák (504 m n. m.) (též Tábor) je zalesněná hora u obcí Nemějice a Dražíč na bechyňsku v okrese Písek v Jižních Čechách.

Burkovák (též Tábor)
Vrchol kopce

Vrchol504 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
PohoříStředočeská pahorkatina / Táborská pahorkatina / Bechyňská pahorkatina / Bernartická pahorkatina
Souřadnice49°19′7″ s. š., 14°21′15″ v. d.
Burkovák
PovodíVltava
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hora Burkovák bývá nazývána též Hora Tábor, podle biblické hory Tábor v Izraeli, kde došlo k proměně Ježíše Krista v symbol Syna Božího.

Historie

Na vrchu Burkovák u Nemějic, bylo nalezeno několik tisíc pravěkých votivních předmětů[1], všechny v ohruhu 20 m2. Vzhledem k tomu, že byly všechny předměty provrtány se usuzuje, že mohly být zavěšeny na stromě. Je pravděpodobné, že se na Burkováku jednalo o přírodní svatyni na posvátné hoře s posvátným stromem. Na této lokalitě byly archeologickým výzkumem zjištěny pozůstatky řad kůlů, díky nimž by se snad dalo usuzovat, že zde mohla stát i stavba, snad svatyně.[2]

V okolních lesích, např. i na blízkém vrchu „Na kopci“, se nacházejí též mohyly z doby halštatské. Na Burkováku bylo v roce 1923 vykopáno množství prehistorických hliněných předmětů, vykopávky trvaly s přestávkami více let, bádal zde také archeolog Josef Švehla, František Lískovec a prof. Martin Kolář. Také amatérský archeolog Bedřich Dubský. V r. 1947 zde vykopávky řídil Státní archeologický ústav v Praze.

V dobách husitů se na vrchu Burkovák shromažďovali lidé v počtech stovek až tisíců a kněží jim zde kázali. „Poutě na hory“ se konaly na různých místech od velikonoc 1419 až do jara 1420. Důvodem byly zásahy panovníka a vrchností omezujících husitské bohoslužby a také představa brzkého zániku pozemského světa a přesvědčení o spasení věrných křesťanů právě „na horách". Velké shromáždění (až 42 tisíc stoupenců Husova učení) se konalo 22. července 1419 na vrchu Tábor - Burkovák - (u obcí Nemějice a Dražíč, západně od Bechyně).

V současnosti jsou na vrcholu hory umístěny pamětní kameny, kříž a dřevěné plastiky kříže a kalicha. Z vrcholu vede kuličková dráha[3].

Kuličková dráha
Na západním úbočí se nachází novodobý kamenný kruh.

Reference

  1. Chytráček – Chvojka – John – Michálek 2009:Halštatský kultovní areál na vrchu Burkovák u Nemějic – Hallstattzeitliches Kultareal am Berg Burkovák bei Nemějice, Archeologické rozhledy 61, 1-35., dostupné on-line[nedostupný zdroj]
  2. Náboženství Keltů: Posvátná místa. Archeolog.cz: Katalog archeologických památek na území ČR [online]. 25.6.2009. 2009, 25.6. [cit. 2012-05-09]. Dostupné z: http://www.archeolog.cz/encyklopedie/keltske-nabozenstvi/
  3. Kuličkovka na Burkováku na Facebooku

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Burkovák na Wikimedia Commons
  • publikace Táborsko-srdce jižních Čech, Tábor, Okr.rada osvětová, 1948
  • Petr Hromádka z Jistebnice, Týdeník Palcát, XII/2006
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.