Breatharianismus

Breatharianismus nebo také inedia (anglicky breathe = dýchati, latinsky inedia = půst) je názorový směr, podle kterého není pro lidský život nutné jíst a v některých případech ani pít.[1][2] Podle breatharianismu, který vychází z tradičního indického lékařství Ájurvédy, mají lidé schopnost přežívat pouze z prány, či podle jiných odnoží ze slunečního záření.[3] Pojem inedia označuje tento směr v křesťanství, říká, že není třeba jíst a pít nic jiného než eucharistii.

Vědecká komunita považuje breatharianismus za pseudovědu odporující poznatkům biologie, chemie a fyziky.[4] Byly zdokumentovány případy přívrženců těchto praktik, kteří na následky hladovění či dehydratace zemřeli.[5][6]

Představitelé

První osobou, která by se dala zařadit k tomuto směru, byla Terezie Neumannová (1898–1962) z bavorské vesnice Konnersreuthu. Od roku 1923 až do své smrti v roce 1962 údajně nejedla Terezie Neumannová nic jiného než eucharistii, a od roku 1926 až do své smrti nepila žádnou vodu.

Výraznou představitelkou je Australanka známá jako Jasmuheen, vlastním jménem Ellen Greveová. Tvrdí, že získává veškeré potřebné živiny z prány, Božího světla, univerzální životní síly. V její knize Living on light, se doporučuje 21 denní program, který zastaví stárnutí a umožní dosáhnout nesmrtelnosti.

Breathariáni existují i v USA, kde dokonce existuje i Breathariánský institut, který vede Wiley Brooks.

Skeptické hodnocení breatharianismu

Na krátkodobý půst jsou mezi lékaři názory rozdílné, představy o vyčištění těla od „strusky“, jedovatých látek půstem ze střeva nebo o zlepšení imunity nebyly prokázány, ale jako motivační úvod do redukčních metod u obézních se půst doporučuje [zdroj?]. Dlouhodobý půst může tělo jen poškodit a představy breathariánů o možnosti existovat bez potravy a pití jsou nebezpečným nesmyslem, jak ukazují případy úmrtí (podle informace francouzského breathariána Henriho Monforta se jednalo o zemřelé, kteří při nalezení jejich ostatků měli při sobě literaturu zabývající se brethariánstvím – jejich smrt nebyla zapříčiněna praktikováním brethariánství). U Greveové ostatně novináři našli plnou spíž jídla. Breatharianismus je jen výnosné šarlatánství, protože naivita lidí je nezměrná a vždy se najdou lidé, kteří kupují knihy a platí drahé kurzy breathariánských guruů. Dýchání lze v oblasti pseudomedicíny využít i jiným způsobem, jak ukazuje „dýchání léčebné“ a také holotropní dýchání českého autora Stanislava Grofa.

Reference

  1. HEŘT, Jiří. Stručný výkladový slovník českých skeptiků [online]. Český klub skeptiků Sisyfos [cit. 2020-07-01]. Dostupné online.
  2. Can humans survive on air alone?. HowStuffWorks [online]. 2007-07-10 [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Breathariáni | 12. 4. 2012. Britské listy [online]. 2012-04-12 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Can humans survive on air alone?. HowStuffWorks [online]. 2007-07-10 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
  5. BBC News | Scotland | Woman 'starved herself to death'. news.bbc.co.uk [online]. [cit. 2020-07-02]. Dostupné online.
  6. Three deaths linked to 'living on air' cult. www.culteducation.com [online]. [cit. 2020-07-02]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.