Bombový útok v Petrohradu 2017

Bombový útok v Petrohradu se odehrál 3. dubna 2017 mezi stanicemi Technologičeskij institut a Sennaja ploščaď na modré lince petrohradského metra.[3] Bezpečnostní kamery pravděpodobně zachytily strůjce útoku, který nálož umístil do aktovky v třetím voze jedoucího metra[4]. Amatérská nálož obsahovala kovové úlomky, šrouby a střepy. Po explozi strojvedoucí pokračoval se soupravou v jízdě až do nejbližší stanice.[5] Při explozi zahynulo nejméně 14 osob[6] a nejméně dalších 50 bylo zraněno.[7][8][9] Další tři lidé zemřeli v nemocnici a celková bilance se zvýšila na 14 mrtvých.[10] V reakci na útok byly uzavřeny všechny stanice metra v Petrohradu.[7][9] Další nálož byla objevena a zneškodněna ve stanici Ploščaď Vosstanija (Náměstí povstání). Mimořádná bezpečnostní opatření byla přijata i na petrohradském letišti Pulkovo. Z důvodu kolapsu podzemní dopravy byly ostatní druhy dopravy poskytovány zdarma. Jedná se o první útok v systému metra v historii Petrohradu.

Bombový útok v Petrohradu 2017
Plánek petrohradského metra ukazuje místo útoku mezi stanicemi Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut a místo nálezu druhé bomby ve stanici Ploščaď Vosstanija.
Cílcivilisté
Mrtví lidé16 (včetně strůjce)
Zranění lidé64
Datum3. dubna 2017, 14:40 (UTC+3)
Místo Petrohrad, vlak mezi stanicemi Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut a stanice Ploščaď Vosstanija.
PachateléAkbaržon Džalilov[1]
Pravděpodobný pachatelPrapor imáma Šamila, Al-Káida[2]
Použité zbraněimprovizovaná výbušná zařízení
Souřadnice59°55′38″ s. š., 30°19′14″ v. d.

Jako podezřelý byl uveden Akbaržan Džalilov, imigrant z Kyrgyzstánu, který získal ruské občanství.[10]

Útok

3. dubna 2017 v petrohradském metru mezi stanicí Technologičeskij institut a Sennaja ploščaď vybouchlo výbušné zařízení obsahující asi jeden kilogram výbušniny. Podle stanoviska ruského ministra pro nouzové situace bomba vybuchla v třetím voze metra. Očití svědci prohlásili, že výbuch se odehrál nedaleko dveří a okamžitě po explozi nástupiště zaplnil kouř. Video ze sociálních sítí ukázalo, že kovové dveře byly silou výbuchu zkrouceny.[11] Po výbuchu byly uzavřeny všechny stanice petrohradského metra. Pozdě večer byly stanice metra opět obnoveny na lince číslo 3, 4 a 5.

Druhá bomba byla nalezena na stanici Ploščad Vosstanija, ale byla následně zneškodněna. Výbušné zařízení údajně používalo kuličkové ložisko, šroubky a šrapnel. Toto zařízení údajně bylo skryto v hasicím přístroji a obsahovalo ekvivalent jednoho kilogramu TNT.

Následky

Bezpečnost petrohradského metra byla v reakci na útok zvýšena, například byly znovuzavedeny do chodu detektory kovů. Moskevské metro, které bylo terčem útoků sedm let zpět, taktéž zvýšilo bezpečnost a nabídlo petrohradeckému metru pomoc v případě, že nějaká bude třeba. Lokální média uvedla, že úřady nalezly podezřelé balíčky ve třech moskevských stanicí metra, Nagatinskaja, Savelovskaya a Ugrezhskaya, oblast byla následně uzavřena. Bezpečnost mezinárodního letiště Pulkovo byla také v reakci na výbuchy navýšena.

Možný podezřelý byl podle neověřených zpráv viděn v bezpečnostních kamerách metra. Vyšetřovací komise Ruska uvedla, že rozhodnutí řidiče nezastavit metro po explozi pomohlo vyhnout se mnohem vyššímu počtu obětí. Podle reportérů ruské televize REN-TV byla před explozí na metro vhozena aktovka.

K bombovému útoku v Petrohradě se do 4. dubna 2017 nikdo nepřihlásil. V 16:30 moskevského času (14:30 českého času) 3. dubna 2017 byl útok vyšetřovací komisí označen za teroristický[12] sebevražedný bombový útok.[13]

Oběti

Oběti podle národnosti
Země Počet zemřelých
Rusko 3
Kazachstán[14] 1
Ázerbájdžán Ázerbájdžán[15] 1
Neznámá 9
Celkem 14

Útočník

Podezřelý strůjce útoků byl identifikován kyrgyzskými zpravodajskými službami jako Akbaržan Džalilov, dvaadvacetiletý v Kyrgyzstánu narozený ruský občan. Džalilov se narodil v roce 1995 v Oshu. Podle ruských MK pracoval jako kuchař v sushibaru v roce 2015. Později zmizel.

Původní zprávy

Vyšetřovatelé 3. dubna 2017 uvedli, že věří, že útok byl sebevražedným a prohlásili Střední Asii za hlavního podezřelého. Některé zprávy místo toho uvádí jako podezřelého jako dvaadvacetiletého imigranta z Kazachstánu, ale později byl místo toho prohlášen za oběť útoku. Za podezřelého byl ještě později označen dvaatřicetiletý muž s ruským občanstvím narozený v Kyrgyzstánu a s kontakty v mezinárodních vojenských organizacích. Policie původně zveřejnila portréty dvou rozdílných osob podezřelých ze zapojení do útoku. Jedna z těchto osob okamžitě prohlásila svou nevinu a nezávislá ruská soukromá novinářská agentura Interfax uvedla, že do útoku byla zapojena pouze jedna osoba.

Reakce

Stanice metra Sennaja ploščaď

Ruské

V Petrohradu ve stejnou chvíli probíhala schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ruský prezident přislíbil důkladné vyšetřování a uvedl, že „posuzují všechny možné příčiny včetně terorismu“. Později navštívil oblast útoku, což bylo zakázáno Federální ochrannou službou kvůli bezpečnosti. Informace byla následně dementována RIA Novosti.[7][9] Jeho tvrzení bylo následováno Lukašenkovým, který vyjádřil svůj zármutek nad útokem.[9]

Starosta Moskvy Sergey Sobyanin podle vlády města vyjádřil své kondolence obětím útoků a nařídil posílení bezpečnostních opatření týkajících se dopravní infrastruktury hlavního města.[4]

Ministryně zdraví Veronika Skvortsova nařídila federálním lékařům pomoci lékařům v Petrohradě asistovat obětím.

Prezident Čečenska Ramzan Kadyrov volal po identifikaci a potrestání strůjců útoku

Islámský stát pohrozil útoky proti Rusku. Ačkoliv na sebe nevzali zodpovědnost za útok, stoupenci IS tuto událost oslavovali sdílením fotografií mrtvol lidí zabitých výbuchem.

České

Z českých politiků tento zločin odsoudili a pozůstalým obětí vyjádřili soustrast prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda sněmovny Jan Hamáček, eurokomisařka Věra Jourová, poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil a předseda KSČM Vojtěch Filip.[16]

Mezinárodní

Soustrast a sympatie s oběťmi byla nabídnuta několika významnými mezinárodními osobami, včetně zástupců Dánska, Číny, Francie, Gruzie, Indie, Indonésie, Íránu, Izraele, Malajsie, Pákistánu, Polska, Portugalska, Švýcarska, Ukrajiny, Spojeného království, Spojených států amerických, NATO a Evropské unie.

Ukrajina také zpřísnila bezpečnostní opatření ve svých vlastních stanicích metra kvůli strachu z podobného útoku na svém území.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2017 Saint Petersburg Metro attack na anglické Wikipedii.

  1. V Petrohradě útočil kuchař suši, bombu vyrobil z hasicího přístroje. idnes.cz [online]. 2017-04-08 [cit. 2017-04-08]. Dostupné online.
  2. K útoku v Petrohradě se přihlásila skupina Prapor imáma Šamila. ČT24 [online]. 2017-04-26 [cit. 2017-04-26]. Dostupné online.
  3. В Санкт-Петербурге произошел взрыв в метро. Онлайн-трансляция. РБК. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  4. Взрыв в метро Санкт-Петербурга: как это было. BBC Русская служба. 2017-04-03. Dostupné online [cit. 2017-04-04]. (anglicky)
  5. Metrem v Petrohradě otřásla exploze, zemřelo nejméně deset lidí. iDNES.cz [online]. 2017-04-03 [cit. 2017-04-03]. Dostupné online.
  6. http://tass.ru/proisshestviya/4151387
  7. St Petersburg metro explosions kill ten. BBC News. 2017-04-03. Dostupné online [cit. 2017-04-03]. (anglicky)
  8. At least 10 people may have been killed by Russia metro blast: TASS. Reuters. 2017-04-03. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  9. Explosion in St. Petersburg Metro, fatalities confirmed (GRAPHIC IMAGES). RT International. Dostupné online [cit. 2017-04-03]. (anglicky)
  10. St Petersburg metro bombing suspect 'from Kyrgyzstan'. BBC News. 2017-04-04. Dostupné online [cit. 2017-04-04]. (anglicky)
  11. Взрыв в метро Санкт-Петербурга: онлайн-трансляция. Новостной портал Московский Комсомолец - MK. Dostupné online [cit. 2017-04-04]. (rusky)
  12. СИТНИКОВА, Ирина. Взрыв в метро Петербурга официально признан терактом. ФБА «Экономика сегодня». Dostupné online [cit. 2017-04-04]. (rusky) Archivováno 4. 4. 2017 na Wayback Machine
  13. St Petersburg Metro explosion: Russian investigators believe suicide bomber caused blast that killed 14 as suspect named. The Telegraph. Dostupné online [cit. 2017-04-04]. (anglicky)
  14. Названо имя предполагаемого террориста-смертника в Санкт-Петербурге. mk.ru. Dostupné online [cit. 2017-05-02]. (rusky)
  15. Azerbaijani woman confirmed dead in St. Petersburg metro blast - UPDATED. apa.az Mail. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-05. (anglicky)
  16. Politici kondolují pozůstalým po obětech petrohradského atentátu. Týden.cz [online]. 2017-04-03 [cit. 2017-04-05]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.