Boii

Spolek Boii je nezisková organizace zaměřená na prezentaci keltského dědictví v Pardubickém kraji, na rozvoj regionu a na podporu dobrovolnictví a občanské společnosti. Jeho nejvýznamnějším projektem je Země Keltů, který zastřešuje aktivity pro veřejnost a cílí na prezentaci původního keltského osídlení v okolí obce Nasavrky. Centrem Země Keltů je stále se rozšiřující keltský skanzen.

Boii, z.s.
Logo
Údaje o muzeu
StátČesko Česko
MěstoNasavrky
Založeno2002
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie spolku

Spolek byl založen v roce 2002 Milanem Doležalem a Martinem Vlasákem, jeho myšlenka je ale mnohem starší. V roce 1965 bylo nedaleké oppidum České Lhotice prohlášeno Ministerstvem kultury za archeologickou památkovou rezervaci, na to navázaly úvahy o rekonstrukci keltského skanzenu v obci Nasavrky. V 90. letech se uskupení nasavrckých občanů rozhodl založit občanské sdružení.

Zapsaný spolek Boii byl založen v roce 2002 a představil svůj plán postupného vzniku komplexu keltských aktivit v Nasavrkách. Prvním bodem tzv. Keltského archeoparku se stala Keltská stezka Železnými horami, která byla realizována roku 2003. Následně přišel druhý bod, expozice Po stopách Keltů, která je nyní umístěna v nasavrckém zámku a od svého vzniku již prošla několika úpravami. Posledním bodem byly programy pro školy. Od roku 2004 do 2022 prošlo výukovými a zážitkovými programy spolku Boii již více než 20 000 žáků z Pardubického kraje i dalších částí ČR[1].

V roce 2007 se uskutečnil první ročník keltského festivalu Lughnasad, který dnes již tradičně na přelomu července a srpna láká do Nasavrk mnoho návštěvníků nejen z řas příznivců keltské kultury a hudby. Festival se postupně rozrůstal, momentálně je největším svého druhu v České republice[2]. Jeho cílem je přiblížit návštěvníkům keltské zvyky spjaté s obdobím sklizně, nabízí ukázky keltských řemesel, ochutnávku dobové kuchyně i různé workshopy pro děti i dospělé.

Přípravy na výstavbu keltského skanzenu započal spolek v roce 2008, v průběhu následujících 3 let byla za podpory Petra Pitharta a odborníků z řad Akademie Věd ČR nejprve zpracována základní studie, následně zvolen koncept skanzenu a jeho umístění. Po získání dotací pro podporu cestovního ruchu, započala na jaře 2011 výstavba. Stavba byla o rok později pozastavena, ale i přes mnohé, především finanční překážky, pokračoval spolek a dobrovolníci ve výstavbě a údržbě skanzenu. Na konci roku 2016 byl keltský skanzen představen veřejnosti[3]. V roce 2017 se na skanzen přesunul i festival Lughnasad. V průběhu stejného roku se ve skanzenu natočil také krátkometrážní film Allar.

V současné době se skanzen neustále rozšiřuje[4], spolek Boii započal svůj projekt Země Keltů 2.0, jehož cílem je výstavba domu náčelníka v areálu skanzenu a úprava vstupní brány oppida[5].

Reference

  1. Výstava deset let skanzenu Země Keltů
  2. ANIMATO (WWW.ANIMATO.CZ), Studio. O festivalu - Lughnasad - festival keltské kultury. Lughnasad [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. (česky)
  3. Úvod. Země Keltů [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. (česky)
  4. REDAKCE. Kraj podpoří keltský skanzen v Nasavrkách. Chrudimský deník. 2021-07-16. Dostupné online [cit. 2022-04-27]. (česky)
  5. Archeoskanzen v Nasavrkách staví dům náčelníka | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2022-04-27]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

Země Keltů

Lughnasad

Film Allar na ČSFD

Vydejte se po stopách starých Keltů do Nasavrk

Keltská rozhledna Boika má geologické schody

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.