Bobr kanadský

Bobr kanadský (Castor canadensis) je vodní hlodavec s hustou rezavě červenou srstí. Jeho potravu tvoří části rostlin (listy, větvičky, lýko…) a vodní rostliny. Staví si bobří hráze a doupata, vedle člověka je velkým stavitelem. Dříve byl ohrožen lovem pro svou cennou kožešinu. Mimo svou domovinu byl uměle vysazen a uchytil se v Evropě a v Patagonii. V Patagonii je hodnocen jako nebezpečný invazní druh.

Bobr kanadský
Bobr kanadský
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďbobrovití (Castoridae)
Rodbobr (Castor)
Binomické jméno
Castor canadensis
Kuhl, 1820
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapka s rozšířením bobra kanadského (zeleně) a bobra evropského (červeně)

Popis

Lebka
  • délka těla: 74–88 cm
  • délka ocasu: 20–30 cm
  • hmotnost: 11–26 kg

Přizpůsobení

Bobr kanadský má nepromokavou srst s hedvábnou podsadou, která je překrytá vrstvou dalších, lesklých pesíků. Má široký, plochý ocas pokrytý šupinami. Slouží mu nejen jako kormidlo a pro pohon, ale také jím oznamuje hrozící nebezpečí, když jím plácne o vodu. Má plovací blány mezi prsty. Nozdry a uši se mu pod vodou uzavírají chlopněmi ve tvaru ventilačních záklopek, oči má chráněné průhlednou blanou-mžurkou, která umožňuje vidění i pod vodou. Bobři také mohou hlodat pod vodou, protože umí stáhnout pysky za hlodáky a jazyk jim přitom utěsní hrdlo. Dlouhé hmatové vousy umožňují orientaci ve tmě.

Zjištění

Kvůli noční aktivitě můžeme přítomnost bobrů v dané lokalitě zjistit podle ohlodaných stromů, stop, kupovitých staveb z větví (bobřích hradů) a podle hrází. Podle místních podmínek si bobři nemusí postavit hrad.[2]

Výskyt

Bobr kanadský se vyskytuje v Severní Americe, byl vysazen i v Evropě. Žije ve vodním prostředí. Je ukazatelem čisté přírody.

Obrázky

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. GAISLER, Jiří; DUNGEL, Jan. Atlas savců České a Slovenské republiky. 1. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-1026-2. S. 62.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.