Bitva u mysu svatého Jiří

Bitva u mysu sv. Jiří byla jednou z námořních bitev druhé světové války v Pacifiku mezi japonským a americkým námořnictvem, součást bitvy o Bougainville. Odehrála se v noci 26. listopadu 1943 u ostrova Buka v Šalomounově souostroví a byla to poslední bitva z dlouhé řady 15 bitev, která se na Šalomounových ostrovech odehrála.

Bitva u mysu sv. Jiří
konflikt: Druhá světová válka

Kapitán Arleigh A. Burke (sedící, vpravo uprostřed), USN, velitel 23. eskadry torpédoborců v roce 1943
trvání: 26. listopad, 1943
místo: Šalomounovy ostrovy, Tichý oceán
výsledek: Americké vítězství
strany
Japonsko USA
velitelé
Kijoto Kagawa Arleigh Burke

síla
5 torpédoborců 5 torpédoborců
ztráty
3 torpédoborce potopeny a 647 mrtvých žádné

1. listopadu začal v Zátoce císařovny Augusty na západním pobřeží ostrova Bougainville výsadek. Z 12 transportních lodí se začalo vyloďovat 14 000 mužů 3. divize americké námořní pěchoty pod velením generálmajora Turnage. Posledním z tzv. tokijských expresů, které na Bougainville přivážely japonské posily byl ten, který pod velením námořního kapitána Kagawy byl složen z torpédoborců Ónami, Makinami a transportních torpédoborců Amagiri, Júgiri a Uzuki na kterých bylo přepravováno 900 mužů na Bougainville.

Po úspěšném vylodění mužů i zásob se Japonci vraceli zpět do Rabaulu. Cestu jim však zkřížila skupina lodí pod velením námořního kapitána Burka, složená z torpédoborců Charles Ausburne, Claxton , Dyson, Converse a Spence. V 1:40 byl „tokijský expres“ zpozorován a byla na něho vystřelena torpéda. V tříhodinové bitvě byly torpédoborce Makinami a Júgiri potopeny dělostřeleckou palbou a torpédoborec Ónami torpédem. Tato bitva definitivně ukázala, že původní japonská převaha v nočních bitvách skončila a že nyní mají na vrch díky radaru Američané.

Odkazy

Literatura

  • HRBEK, Ivan; HRBEK, Jaroslav. Námořní válka vrcholí. Od obléhání Malty k boji u Severního mysu. Praha: Naše vojsko, 1995. 345 s. ISBN 80-206-0443-X.
  • HUBÁČEK, Miloš. Ofenzíva v Pacifiku. 2. vyd. Praha: Mladá fronta, 2000. 396 s. ISBN 80-204-0866-5.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.