Bitva u Slivice

Bitva u Slivice byla poslední větší bitvou druhé světové války svedenou na českém území.

Bitva u Slivice
konflikt: Druhá světová válka

Památník bitvy u Slivice a Milína
trvání: 11.–12. květen 1945
místo: Slivice, dnes Česká republika
výsledek: České, sovětské a americké vítězství
strany
Československý odboj
Sovětský svaz
USA[1]
Třetí říše
velitelé
Ivan Fedotovič Serjogin
Jevgenij Olesenskij
LeRoy Irwin
Carl von Pückler-Burghauss

síla
Z počátku několik
desítek partyzánů
7 000 mužů
ztráty
60 padlých Sovětů
a 13 partyzánů[2]
1 000 padlých
a 6 000 zajatých

Průběh událostí

V noci z 8. na 9. května 1945 došlo ke kapitulaci nacistického Německa. To však neznamenalo okamžité ukončení bojů. Některé německé jednotky pokračovaly dál v boji. Jedním z těch, co pokračovali v boji, byl i německý generál Carl von Pückler-Burghauss. Jeho jednotky se nacházely jihovýchodně od Příbrami v oblasti Slivice–MilínČimelice, tedy na východ od demarkační čáry. To znamená, že měly padnout do sovětského zajetí. Puckler-Burghauss se přesto pokoušel dostat do amerického zajetí, Američané jej však odmítli. Němci se zde poté opevnili a začali se dopouštět zločinů na místním obyvatelstvu. Výsledkem byly boje se sovětskými partyzány a členy hnutí odporu, které vedl sovětský kapitán Olesiňskij. Došlo i ke střetu s předsunutými americkými jednotkami. Do těchto bojů se brzy zapojili i vojáci Rudé armády. Němci byli poraženi až úderem sovětských vojsk z 11. května. Pückler-Burghauss 12. května podepsal kapitulaci a brzy poté se zastřelil.

V roce 1970 byl ve Slivici postaven pomník bitvy a od roku 2001 muzeum v Příbrami, armáda České republiky a české kluby vojenské historie každoročně pořádají rekonstrukci bitvy.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.