Bitva u Schöngrabernu

Bitva u Schöngrabernu (nebo též bitva u Hollabrunnu) byla ozbrojeným střetem napoleonských válek v době Války třetí koalice, který se odehrál 16. listopadu 1805 nedaleko Hollabrunnu v Dolním Rakousku, dva týdny před Bitvou u Slavkova.

Bitva u Schöngrabernu
konflikt: Napoleonské války

Bitva u Schöngrabernu
trvání: 16. listopad 1805
místo: Hollabrunn, Rakousko
výsledek: Taktické vítězství Francie
Strategické vítězství Ruska
strany
Ruské impérium Francouzské císařství
velitelé
Generál Bagration Maršál Murat
Maršál Lannes

síla
9000 mužů 20 600 mužů
ztráty
3800 mužů 2000 mrtvých a raněných

Průběh

Ruské oddíly generála Kutuzova ustupovala na sever od Dunaje před Napoleonovou armádou. 13. listopadu 1805 získali maršálové Murrat a Lannes, kteří veleli francouzskému předvoji, most přes Dunaj ve Vídni lživým tvrzením, že bylo podepsáno příměří, čímž zmátli obránce a rychle most obsadili. Kutuzov potřeboval čas na spojení s posilami, vedenými generálem von Buxhoevedenem, které vyčkávaly u Brna. Proto nařídil svému zadnímu voji, pod vedením generála Bagrationa, aby zbrzdil postup francouzské armády.

Maršálové Murat a Lannes veleli IV. a V. sboru, které zadní voje pronásledovaly. Bagration zaujal pozici 6 kilometrů severně od Hollabrunnu, na kopci nad vesnicí Schöngrabern. Murat se domníval, že čelí celé ruské armádě a váhal s útokem. Bagration mu tedy navrhl jednání o příměří. Murat přijal a nezaútočil, v domnění, že jedná prozíravě. To ovšem nesmírně rozzuřilo Napoleona. V dopise Muratovi napsal:

„Není slov, která by vyjádřila moje rozhořčení. Jste pouze velitelem mého předvoje a nemáte žádnou pravomoc k přijetí příměří bez mých příkazů. Vaše činy mě budou stát úspěchy tohoto tažení. Ihned příměří ukončete a zaútočte na nepřítele. Oznamte mu, že velitel, který příměří podepsal, k tomu neměl pravomoc, že jenom ruský císař má k tomuto právo, a že teprve až ruský císař potvrdí tuto dohodu, pak i já jí potvrdím. Ale i to je lest. Pochodujte a zničte ruskou armádu.“

16. listopadu Murat oznámil Bagrationovi, že příměří skončí v pět hodin odpoledne. Po odražení několika francouzských útoků a bránění pozic po dobu šesti hodin, Bagration vyjel a provedl velmi dobře organizovaný ústup na severovýchod, kde se spojil se zbytkem ruských sil. Jeho dovedná obrana, vůči převaze početní i výzbrojové, zpomalila francouzské síly dost na to, aby mohlo dojít ke spojení dvou ruských armád u Brna.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Schöngrabern na anglické Wikipedii.


Literatura

  • KOVAŘÍK, Jiří. Napoleonova tažení I. – Vítězné roky. Třebíč: Akcent, 2003. 485 s. ISBN 80-7268-261-X.
  • ELBL, Pavel Benedikt. Maršál Lannes: francouzský Achilles. Třebíč: Akcent, 2008. 495 s. ISBN 978-80-7268-529-5.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.