Berta Mühlsteinová

Berta Mühlsteinová (30. července 1841 Velvary24. srpna 1887 Praha) byla česká básnířka, spisovatelka, vlastenka a feministka.

Berta Mühlsteinová
Berta Mühlsteinová
Narození30. července 1841
Velvary
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí24. srpna 1887 (ve věku 46 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
NárodnostČeši
Povoláníspisovatelka, básnířka a překladatelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodila se v rodině civilního inženýra a státního úředníka Linharda Mühlsteina (* 1797 Praha) a jeho první manželky, která zemřela krátce po Bertině narození. Otec se podruhé oženil s Annou Mužíkovou (1820-1890), vychovali celkem pět dcer a jednoho syna Leonarda.[1] Rodina se stěhovala podle míst otcovy služby do Budína, Velvar, Jiřetína a České Lípy. Po jeho penzionování roku 1864 se přestěhovala do Prahy. Berta dlouhodobě trpěla zdravotními obtížemi, plynoucími z vrozené tuberkulózy páteře. Proto měla místo školy soukromé učitele. Bezvýsledně se léčila ve Spottově vodoléčebném ústavu.[2].

V roce 1862 vydala v časopise Lada svou první báseň, věnovanou k úmrtí Boženy Němcové. V Praze se seznámila s Janem Nerudou, Eliškou Krásnohorskou Karolínou Světlou a vstoupila do Amerického klubu dam. Jako básnířka na sebe upozornila roku 1872 sbírkou básní Pohrabky.[3] Dalšími literárními pracemi přispívala do časopisu Lada, Světozor, Osvěta, Květy, Lumír, Ruch a Ženské listy. Nejvýznamnější díla – povídky Na březích Nežárky (1882), Nové povídky (1883), Povídky, novely a arabesky (1884) a nakonec i román Vlasti a Tobě (1886) vydala v časopise Libuše.[4] Angažovala se také ve spolku Americký klub dam, spoluorganizovaném Vojtou Náprstkem, přednášela tam své básně a předčítala povídky. Účastnila se vlasteneckých akcí.

Dílo

Napsala jednu básnickou sbírku a další básně, otiskované v časopisech, kde vycházely také její povídky, arabesky a dva romány. Povídky byly opakovaně vydávány ve sbornících. Její práce jsou sentimentální a romantické, s rysy melancholie. Spisovatelka projevovala hluboký cit, nadšení pro krásu a poezii. Velkým literárním talentem neoplývala, ale ve své době byla oblíbená především u žen.[3][4]

Romány:

  • Vlasti a tobě!
  • Na březích Nežárky

Odkazy

Reference

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).

  1. Policejní přihláška pražského policejního ředitelství
  2. Otakar Matoušek: Lékaři a přírodovědci doby Purkyňovy: životopisné studie. SZN Praha 1954, s. 138-142
  3. Berta Mühlsteinová. Zlatá Praha. 8. 1887, roč. 4, čís. 41, s. 650. Dostupné online.
  4. Berta Mühlsteinova. Světozor. 8. 1887, roč. 21, čís. 40, s. 638. Dostupné online.

Literatura

  • ŠPECINGER, Otakar. Berta Mühlsteinová. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1984.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.