Belmonte (Portugalsko)

Belmonte je portugalské městečko v distriktu Castelo Branco. V minulosti bylo základnou významné rodiny Cabralů. Mezi členy klanu se počítá belmontský rodák Pedro Álvares Cabral, objevitel Brazílie, po matce potomek portugalských králů.

Belmonte
Románský kostel Santiago s věží Belmonte v pozadí

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice40°22′ s. š., 7°21′ z. d.
StátPortugalsko Portugalsko
distriktCastelo Branco
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel6 859 (2011)
Správa
StarostaAntónio Pinto Dias Rocha (PS)
Oficiální webwww.cm-belmonte.pt
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Roku 1199 obdrželo pohraniční sídlo Belmonte od krále Sancha I. důležitou listinu a zároveň se zde začala budovat opevněná tvrz, která měla být opěrným bodem na portugalsko-leonské hranici. Koncem 13. století byla tvrz biskupem z Coimbry přebudována na hrad.

Ve městě bývala také početná židovská komunita. Židé byli i v období reconquisty důležitou složkou královského dvora a to až do 15. století, kdy na Pyrenejském poloostrově začala fungovat všemocná inkvizice. Stovky utečenců se tehdy z celého Španělska a Portugalska uchýlily na severovýchod země, kam inkvizice ještě nedosáhla.[1] Po příchodu inkvizitorů byli nuceni i zde přestoupit na křesťanskou víru, volit odchod ze země či smrt. V Belmonte se místním sefardským židům podařilo králův dekret a inkvizici ošidit. V roce 1917 polský inženýr Samuel Schwarz zjistil, že zde žije židovská komunita, která tajně praktikuje židovské rituály již od dob inkvizice.[2] Přežila díky tomu, že nesmlouvavě udržovala tradici uzavírání manželství pouze mezi svými a tradice se předávala z matky na dceru, a ne po otci, jak bývalo zvykem.[1]

Městské pamětihodnosti

  • hrad
  • synagoga
  • Židovské muzeum
  • kostel Santiago s pantheonem rodiny Cabralů (součást poutní trasy do Santiaga de Compostela)
  • Muzeum olivového oleje

Odkazy

Reference

  1. Portugalsko. Praha: Svojtka, 2008. ISBN 978-80-7352-678-8. S. 369.
  2. Belmonte [online]. Jewish Virtual Library, 2008. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.