Bazilika San Vitale

Bazilika San Vitale, italsky Basilica di San Vitale, je kostel v italském městě Ravenna. Jde o jeden z nejvzácnějších příkladů byzantské architektury v západní Evropě, s typickým oktagonálním půdorysem. Spolu s dalšími osmi ravennskými památkami byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO, v rámci položky Raně křesťanské památky Ravenny.[1] Kostel užívá katolická církev a její papež mu přidělil čestný titul bazilika. Kostel byl postaven již roku 547, za vlády Ostrogótů, nicméně předznamenal zvýšený zájem Byzance o tuto oblast, jež vyvrcholil krátce na to zřízením tzv. Ravennského exarchátu, panství Byzance v Itálii, jež chtělo bránit rozpínavosti Langobardů. Slavné jsou tamní mozaiky, největší mozaiky byzantského typu mimo Konstantinopol. Fresky uvnitř chrámu pocházejí až z barokní éry, vytvořeny byly v letech 1778 až 1782.

Bazilika San Vitale
Místo
StátItálie Itálie
Souřadnice44°25′13,05″ s. š., 12°11′46,71″ v. d.
Architektonický popis
Stavební slohbyzantská architektura
Výstavba6. století
Další informace
Oficiální webOficiální web
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Basilica of San Vitale na anglické Wikipedii.

  1. Early Christian Monuments of Ravenna. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2020-01-04]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.