Barokní jezuitský pivovar (Kokory)

Barokní jezuitský pivovar a vodní mlýn v Kokorách jsou částí bývalého hospodářského areálu. Obě stavby jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Barokní jezuitský pivovar
Kokory - pivovar
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaKokory, Česko Česko
Souřadnice49°29′57,34″ s. š., 17°22′21,01″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky16415/8-456 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

18. století

Pivovar vystavěli jezuité ve druhé polovině 18. století (udává se rok 1761) v době svého hospodářského podnikání na Hané.

19. století

V roce 1891 za vlastnictví barona Josefa von Eichhoffa byla přistavěna druhá část, tzv. Nová sladovna na západní straně areálu, za uličkou, kterou pravděpodobně vedla i původní cesta od Přerova na Olomouc. Pivo se v pivovaru vařilo až do roku 1901, údajně prý bylo černé. Pivovar měl právo odběru vody z vodního toku Kopřivnice (protéká západně od obce) s vlastním výtlakem. Byla nalezen i kus původního dřevěného (dlabaného nebo vypalovaného) vodovodního potrubí.

1916

Areál koupil majitel přerovského pivovaru Ladislav Šilhavý. V provozu je areál již jen jako sladovna, využívá se kvalitní sladovnický ječmen z okolí.

1921 až 1940

Opraveny všechny budovy, provedeny nové fasády. Od roku 1928 byl nadsladovním Vladimír Tomášik, syn paní Františky Tomášikové

1940 až 1947

Za druhé světové války byly od roku 1940 v prostorách pivovaru sklady německé armády s velkoobchodem zemskými plodinami Huberta Pavla. Sklad byl zlikvidován v roce 1947. Areál je dnes tvořen původním Starým pivovarem, Novou sladovnou a Vodním mlýnem.

Starý pivovar

Starý pivovar: bývalá sladovna s hvozdem, levé hospodářské křídlo (s hostincem), pravé hospodářské křídlo, sklepení 1 (pod dnešní zahradou, parcelní č. 220/1), sklepení 2 (pod dvorem areálu).

Nová sladovna

Nová sladovna: nová americká humna, nová sýpka, nový hvozd Ringhofferova systému. Se starým pivovarem je nová sladovna propojena technologickým tunelem a technologickým mostem

Vodní mlýn

Vodní mlýn navazuje stavebně na pravé hospodářské křídlo starého pivovaru. Voda je přiváděna vodním náhonem z východní strany, odpadní kanál je veden zatrubněným úsekem dvorem starého pivovaru. Přívodní část náhonu má délku 1330 m, odpadní 348 m.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-12-01]. Identifikátor záznamu 126965 : Pivovar. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.