Baccarat (společnost)

Baccarat jsou francouzské sklárny, které se zabývají zpracováním křišťálu. Podnik vznikl v roce 1764 poblíž vesnice Baccarat ve Francii. Vzhledem k expanzivní politice Baccaratu je dnes možné najít jeho obchody na všech kontinentech.

Baccarat
Základní údaje
Právní formasoukromá obchodní společnost
Datum založení1764
ZakladatelLudvík de Montmorency-Laval
SídloPaříž, Francie
Adresa sídlaPaříž, Francie
Charakteristika firmy
Oblast činnostisklářský průmysl
Produktydekorativní předměty z křišťálu
Výsledek hospodaření114 100 000 EUR
Zaměstnanci1134
MajitelStarwood Capital
Identifikátory
Oficiální webbaccarat.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společnost Baccarat vyrábí exkluzivní produkty z křišťálového skla. Jsou to zejména stolní nádobí, dekorace, šperky, karafy, lustry a další osvětlení. Firma spolupracuje se známými umělci jako jsou Marcel Wanders, Ellie Top nebo Jaime Hayon. Vizionářem značky je úspěšný designér Philippe Starck.

Sídlo Baccaratu, Palác Baccarat (Maison Baccarat) se dnes nachází v Paříži. Na jeho rekonstrukci se podílel Philippe Starck a otevřeno bylo v roce 2003. Palác byl dříve panské sídlo, ve kterém sídlila patronka umění Marie-Laure de Noaillesové. Kromě muzea a butiku se v něm nachází také restaurace. O pět let později Baccarat otevřel další palác v Moskvě. Paláce v okázalém stylu navrhl Philippe Starck.

Baccarat během své existence obdržel několik ocenění, například Nejlepší francouzský řemeslník nebo za příkladnou sociální politiku – jako jedna z prvních firem na světě totiž zavedla pojištění zaměstnanců a program na vzdělávaní jejich dětí.[1] Baccarat je dodnes jednou z nejexkluzivnějších a nejstarších francouzských společností.

V České republice se zastoupení značky nachází od roku 2011. Crystal Heritage Showroom se nachází v prestižních prostorách Obecního domu v Praze.

Historie

1764

Francouzský král Ludvík XV. dal biskupovi z Mét, Ludvíkovi de Montmorency-Lavalovi, povolení založit sklárnu v obci Baccarat (Lotrinsko, Francie). Dílna nesla od roku 1775 jméno Sainte-Anne.

1816

Průmyslník Aimé-Gabriel d’Artigues, který vlastnil také belgické sklárny Vonêche, převzal dílnu Sainte-Anne v roce 1816 a zaměřil se na zpracování křišťálového skla. První křišťál se v Baccaratu vyrobil 15. listopadu 1816.

1832

První pařížský obchod byl otevřen roku 1832 na adrese Rue de Paradis 30.

1855

Na prvním Světovém veletrhu v Paříži firma představila více než pětimetrové svícny a lustry obsahující 140 světel. Od roku 1896 se podnik zaměřil na elektrické lustry.

1860

Dne 29. října byla značka Baccarat zaregistrována u obchodního soudu v Paříži.

1886

Baccarat otevírá zahraniční zastoupení v Indii, Argentině a na Kubě. V dalších letech to byli Vietnam, Uruguay a Mexiko. V roce 1948 Baccarat vstoupil do Spojených států. V roce 1984 zakládání dceřinou společnost v Tokiu.

1992

Výroba prvních prémiových šperků z křišťálu byla spuštěna v roce 1992.

Societe du Louvre pod vedením Anne-Claire Taittingerové se stala majoritním akcionářem společnosti Baccarat.

1997

V roce 1997 Baccarat přišel na trh s vlastní řadou parfémů.

2003

Vrchním designérem značky se stal Philippe Starck. Pro sklárny vytvořil lustr z černého krystalu Zénith, o dva roky později přišel s kolekcí Darkside, jedinou svého druhu na světě.

V roce 2003 společnost Baccarat také přestěhovala své sídlo do pařížské ulice Etats-Unis 11, kde se nachází bývalé panské sídlo patronky umění Marie-Laure de Noaillesové. Ve 3000 metrů čtverečních velkém sídle se nachází muzeum s tvorbou značky od počátku její existence, noblesní restaurace s křišťálovou výzdobou a rozsáhlý butik s veškerou kolekcí.

2005

Většinový podíl společnosti Société du Louvre převzala investiční skupina soukromých investorů Starwood Capital.

2008

Svůj druhý Palác Baccarat firma otevřela v Rusku, a to na v ulici Nikolskaya v Moskvě. Interiéry této věrné repliky pařížského paláce opět navrhl Philippe Starck.

Reference

  1. History [online]. [cit. 2011-01-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-06. (anglicky) Historie firmy Baccarat na jejím oficiálním webu

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.