Baccarat

Baccarat je město na severovýchodě Francie, v regionu Grand Est, v departementu Meurthe-et-Moselle. V místním nářečí se nazývá Bocorrot, obyvatelé pak Bachamois. Ve městě byly založeny sklárny Baccarat, které se dnes řadí mezi přední luxusní francouzské značky.

Baccarat
Radnice

znak
Poloha
Souřadnice48°26′57″ s. š., 6°44′20″ v. d.
Nadmořská výška257–365 m n. m.
StátFrancie Francie
RegionGrand Est
DepartementMeurthe-et-Moselle
ArrondissementLunéville
KantonBaccarat
Baccarat
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,53 km²
Počet obyvatel4 654 (2008)
Hustota zalidnění344 obyv./km²
Správa
StarostaJosette Renaux
Oficiální webwww.ville-baccarat.fr
PSČ54120
INSEE54039
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Obec o rozloze katastru 14 km² se nachází 50 km na jihovýchod od Nancy v údolí řeky Meurthe, mezi rovinou Deneuvre a zalesněnými kopci Grammont.

Historie

Baccarat byl původně předměstím města Deneuvre, které má římské základy. Jméno Baccarat snad pochází z výrazu Bachi-ara („Bakchův oltář“), názvu římského kastelu, z něhož lze spatřit pozůstatky zvané Tour du Bacha („Bakchova věž“).

Obec náležela biskupům z Met. V roce 1305 Henri, první pan de Blâmont z rodiny Salmů, jim věnuje Deneuvre, a pro zajištění jejich bezpečnosti staví věž opevnění. Na jejím úpatí vzniká předměstí – to je počátek Baccaratu (psáno také Bacquarat, Bakarroit, Beckarrat, Backarrat).

Ludvík XV. povolil v roce 1764 založení sklárny; primárním účelem bylo zajistit biskupům z Metz zvýšení odbytu významné místní produkce palivového dříví. Sklárna posléze získala světové uznání pod značkou Baccarat, proslavila se hlavně křišťálovými lustry a křišťálovým stolním nádobím.

Před 1. světovou válkou ubytovává město vojenské oddíly v kasárnách Haxo, kde některé jednotky přebývají dodnes.

22. února 2003 byl Baccarat zasažen zemětřesením.

Demografie

Počet obyvatel

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baccarat na francouzské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.