Březnice (nádraží)

Březnice je železniční stanice ve východní části města Březnice v okrese Příbram ve Středočeském kraji nedaleko řeky Skalice. Leží na neelektrifikovaných tratích 200 Zdice–Protivín, 203 Březnice–Strakonice a 204 Březnice – Rožmitál pod Třemšínem.

Březnice
Nádraží v Březnici
StátČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoBřeznice
Souřadnice49°33′29,99″ s. š., 13°57′49,97″ v. d.
Březnice (nádraží)
Provozovatel dráhySŽDC
Kód stanice769349
Tratě200, 203, 204
Nadmořská výška485 m n. m.
V provozu od20. prosince 1875
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí5 + 1 kusá
Nástupišť (hran)4 (6)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaAutobusové stanoviště v blízkosti budovy
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást projektu společnosti Rakovnicko-protivínská dráha (RPD) spojující Protivín (napojení na Dráhu císaře Františka Josefa z České Budějovice do Plzně, trať 190) a Písek s železnicí do Prahy, na kterou se dráha napojuje ve Zdicích. Stanice vznikla podle typizovaného stavebního návrhu. 20. prosince 1875 byl s místním nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Protivína do Zdic, kterýmžto směrem roku 1876 pokračovala přes Beroun a Nižbor do Rakovníka. Ústřední postavou této stavby byl místní rodák Ing. Jan Muzika.

Dne 11. června 1899 pak projekt společnosti Místní dráha Strakonice-Blatná-Březnice spojil Strakonice s Březnicí a byl zahájen pravidelný provoz až do Rožmitálu pod Třemšínem, zajišťovaný společností Císařsko-královské státní dráhy (kkStB). Rakovnicko-Protivínská dráha byla roku 1918 začleněna do sítě ČSD.[1] Místní dráha Strakonice – Blatná – Březnice byla zestátněna roku 1925.

Stará nádražní budova byla stržena v polovině 90. let 20. století, svému účelu slouží nová budova nádraží z 2. poloviny 20. století.

Popis

Stanicí prochází neelektrizovaná jednokolejná trať. Nacházejí se zde čtyři úrovňová nástupiště, z toho jedno ostrovní, jedno jednostranné, jedno oboustranné a jedno vnější. K příchodu na nástupiště (kromě vnějšího) slouží přechod přes koleje.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.