Atayalština

Atayalština je jazyk etnika Atayal, což je domorodý austronéský národ ostrova Tchaj-wan. V roce 2014 žilo na Tchaj-wanu okolo 86 000 příslušníků etnika Atayal, kolik z nich ale používá atayalštinu není známo. Atayalština se zapisuje latinkou.[1]

Atayalština
Tayal
Rozšíření atayalštiny na mapě Tchaj-wanu (dialekty squliq a c’uli’)
RozšířeníTchaj-wan Tchaj-wan severní část ostrova Tchaj-wan
Počet mluvčíchasi 86 000
Klasifikace
Písmolatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3tay
Ethnologuetay
Wikipedie
tay.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atayalština má dva hlavní dialekty: squliq a c’uli’ (psáno též ts’ole’). Mayrinax a pa’kuali’ jsou dva subdialekty c’uli’, které jsou unikátní tím, že ženy a muži používají jinou slovní zásobu.

Bible byla do atayalštiny poprvé přeložena v roce 2002. Autorem atayalsko-anglického slovníku je Søren Egerod, vydán byl v roce 1999.[2]

Ilanská kreolizovaná japonština je jazyk, který vznikl díky kontaktu etniku Atalay s Japonci. Je to kreolský jazyk na bázi japonštiny, který byl ale silně ovlivněn atayalštinou (asi 30%). Ilanská kreolizovaná japonština se používá v okrese I-lan.[3][4]

Zařazení

Atayalština patří do jazykové rodiny austronéských jazyků, která má původ právě na Tchaj-wanu, jazyky z této rodiny se rozšířily ale také do jihovýchodní Asie, Oceánie nebo na Madagaskar. V rámci austronéských jazyků se řadí do podskupiny severních formosanských jazyků, v rámci kterých se řadí do malé podskupiny atayalických jazyků (kam se kromě atayalštiny řadí pouze jazyk seediq).[5][6][7]

Zápis

Atayalština se obvykle zapisuje latinkou, ve většině zápisů doplněnou o několik speciálních znaků. V zápisu atayalštiny se používají písmena Č, Š a Ž, vyslovují se přibližně stejně jako v češtině. Dále se používá také písmeno Ḳ, které se vyslovuje jako neznělá uvulární ploziva. Znak ' označuje ráz. Spřežka ng označuje velární nazálu.

Fonologie

Atayalština obsahuje tyto samohlásky:

Přední samohlásky Střední samohlásky Zadní samohlásky
zavřené samohlásky i u
střední samohlásky e ə o
otevřené samohlásky a

A tyto souhlásky:

Bilabiální souhlásky Alveolární souhlásky Postalveolární souhlásky Velární souhlásky Uvulární souhlásky Faryngální souhlásky Glotální souhlásky
Plozivní souhlásky p t k q ʔ
Afrikátní souhlásky ts <c>
Frikativní souhlásky neznělé s x ħ <h>
Frikativní souhlásky znělé β ɣ <g>
nazální souhlásky m n ŋ
Vibrantní souhlásky r
polosamohlásky w j <y>

Většina zvuků které se v atayalštině vyskytují se používá i v ostatních domorodých jazycích Tchaj-wanu, ale velární frikativa [x] je typická pouze pro atayalické jazyky, nicméně se používá omezeně a nikdy se nevyskytuje na začátku slova.

Lingvista Shih uvádí, že subdialekt ci'uli zvaný pngawan Atayal postrádá zvuk šva (ə) a má navíc dvě fonemické rhotické souhlásky.

Příklady

Číslovky

AtayalskyČesky
qutuxjeden
sazingdva
cyugaltři
payatčtyři
zmagalpět
mtzyu' / tzyu'šest
mpitu' / pitu'sedm
mspat / spatosm
mqeru'/ qeru'devět
mopuw / mpuwdeset

Ukázka

Ukázkový text v atayalštině:

  • Smoya' saku' musa' pqwasan biru'. Musa' saku' mqbaq matas biru', mqbaq biru', mqwas qwas ru mzyugi'. Mqas saku krryax.[8]

Český překlad:

  • Rád chodím do školy a učím se jak kreslit, číst, zpívat a tancovat. Každý den jsem velmi šťastný.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Atayal language na anglické Wikipedii.

  1. Amis remains Taiwan's biggest aboriginal tribe at 37.1% of total - Focus Taiwan. focustaiwan.tw [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. (zh-Hant-TW)
  2. EGEROD, Søren. Atayal-English Dictionary. [s.l.]: Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab 376 s. Dostupné online. ISBN 978-87-7304-299-1. (anglicky) Google-Books-ID: M0soAQAAMAAJ.
  3. Glottolog 4.3 - Yilan Creole Japanese. glottolog.org [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online.
  4. YUEHCHEN, Chien; SHINJI, Sanada. Yilan Creole in Taiwan. Journal of Pidgin and Creole Languages. 2010-01-01, roč. 25, čís. 2, s. 350–357. Dostupné online [cit. 2020-11-13]. ISSN 0920-9034. DOI 10.1075/jpcl.25.2.11yue. (anglicky)
  5. https://www.phil.muni.cz/jazyk/files/austronesclass.pdf
  6. Austronesian languages - Written documents. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Glottolog 4.3 - Atayal. glottolog.org [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online.
  8. Atayal alphabet, prounciation and language. omniglot.com [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.