Antonín Berger
Antonín Berger (8. dubna 1861 Lysá nad Labem[1] – 24. října 1930 Praha) byl pražský cukrář, zakladatel tradice moderního českého cukrářství, známý i za hranicemi Československa. Jeho znalosti, dovednosti a cukrářský um proslavil vysoce kvalitní výrobky nejen doma, ale i v zahraničí.
Antonín Berger | |
---|---|
Antonín Berger | |
Narození | 8. dubna 1861 Lysá nad Labem Rakouské císařství |
Úmrtí | 24. října 1930 (ve věku 69 let) Praha Československo |
Povolání | podnikatel |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život a praxe
Vyučil se 1874 v Nových Benátkách. Po vyučení pracoval v různých cukrářských firmách (v Brandýse nad Labem u fy Růžek, ve Vídni u fy Meizer, v Praze u fy Stutzik, v Praze u fy Melzer, v Klostereneuburgu u fy Fisher, též Bratislavě, Budapešti a Mnichově.)
Osamostatnění
Získané praktické zkušenosti a vědomosti dobře použil po převzetí a zmodernizování staršího cukrářského závodu v Ústí nad Labem když se osamostatnil roku 1887. Započal ihned tvůrčím způsobem ve svých recepturách využívat poznatky a zkušenosti získané u předchozích zaměstnavatelů během své praxe. Brzy byly jeho výrobky známé a oblíbené u široké veřejnosti.
Bojkot německého obyvatelstva
Majitel slibně prosperující cukrářské firmy po několik let musel snášet národnostní ústrky od části německého obyvatelstva. Jeho závod bojkotovali a štvali proti němu.
Otevření cukrárny v Praze
V roce 1895 se proto odstěhoval do Prahy, kde navázal na tradici Stelzigovy cukrárny a zřídil později svou vlastní cukrárnu ve Vodičkově ulici čp. 38/II na nároží Václavského náměstí. Pod jeho vedením zde vznikla jedna z nejproslulejších cukráren a kaváren secesní Prahy. Otevření této cukrárny bylo významným počinem, protože jím byla zahájena tradice výroby jemných cukrářských výrobků excelentní kvality. Rozsáhlé moderní prostory v 1. patře domu byly otevřeny velkými okny, a kromě konzumace a společenské úlohy sloužily jako herna kulečníku.
Vznik moderní cukrářské tradice
Jeho heslo: "Jednoduchost, kvalita, prodejnost". Odtud se datuje zrod českého moderního cukrářství. Bergerovy pokrokové přístupy i postupy silně ovlivnily všechny pražské cukráře. Všichni ho chtěli napodobit a zlepšit dle vzoru Antonína Bergera své výrobky a receptury, aby dosáhli kvalitativně i chuťově lepších výrobků. Vybavení nových cukráren bylo silně ovlivněno i po stránce řešení interiérů cukráren a kaváren. Kvalitativní změna cukrářské výroby sebou přinesla brzy dosažení světového jména zásluhou zejména Antonína Bergera. On to byl, kdo dbal na odbornost i kvalitu, a vyučil mnohé cukrářské pracovníky.
Nejznámější výrobky
Jeho pýchou byla i vlastní čokoláda. Vyráběla se z dokonalých kakaových bobů z Francie. Před příchodem Němců v roce 1938 nechal pan Berger celý sklad s drahými a kvalitními kakaovými boby ukrýt – zazdít. Bergerovi neuznávali nikdy v receptech žádnou náhražku. Dodnes se v cukrárnách prodává malý dort „Batul", který vymyslela ženská část Bergerovy rodiny, inspirovaná tehdy populární dětskou knížkou Johna Habbertona „ Hýta a Batul."
Pan Berger si nepotrpěl na výstřednost a okázalost. Pravidelně se vzdělával. Studoval odborné trendy i postupy u významných cukrářských závodů v cizině i doma, publikoval je v oborovém časopisu Český cukrář a pak důsledně uplatňoval v praxi ve své firmě.
Byl průkopníkem moderní cukrářské výroby, která vyšla z velice skromných poměrů. Vypracoval se vlastní pílí i nadáním a stal se mistrem cukrářského oboru. Respektoval slušnost, poctivost a morálku.
Cukrárna Antonína Bergera po roce 1948
Po politických změnách v roce 1948 a následujícím znárodnění byla cukrářská tradice rodu Bergrů přerušena. České cukrářství tak přišlo o nadějné pokračovatele v tomto oboru.
Až do pádu komunismu fungovala stále v domě pana Bergera cukrárna, která se jmenovala City. Stále se tu říkalo „U Bergera", ale dorty a zákusky se sem jen dovážely a výrobna byla zrušena. Náhražky nahradily někdejší kvalitní výchozí suroviny.
Závěr
2. světová válka ovlivnila záporně rozkvět cukrářského oboru. Ještě hlouběji však ovlivnila cukrářskou profesi změna režimu po roce 1948. Došlo k znárodnění cukrářských živností a mnoho kvalifikovaných cukrářů muselo přejít do jiných odvětví, do strojírenských, dokonce hornických profesí. Velmi to ovlivnilo rozkvět cukrářského oboru. Odborníci odcházeli z výroben a s nimi i jejich praktické zkušenosti a znalosti.
Významné přední místo v evropském cukrářství, o které se zasloužil cukrář Antonín Berger, se stalo minulostí.
Odkazy
Reference
- Matriční záznam o narození a křtu evangelická farnost Lysá nad Labem
Literatura
- Bohumil Hlavsa Zbožíznalství při výrobě cukrovinek
- Bohumil Hlavsa Praha 1930 Československé cukrářství – Odborná receptní a ilustrovaná kniha pro cukráře a výrobce cukrovinek ve 4 svazcích.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Antonín Berger na Wikimedia Commons
- Soupis pražských domovských příslušníků 1830-1910, Berger Antonín 1861
- Cukrárna Viktoria - v-cechachbhlavsa-1930 Okénko do minulosti Antonín Berger mrtev
- Muzeum hl m. Prahy - Cukráři a cukrárny Archivováno 27. 5. 2015 na Wayback Machine