Anomalocaris

Anomalocaris byl asi 60 až 90 (nebo dokonce 200) cm dlouhý dravý bezobratlý živočich (členovec), žijící v období prvohorního kambria. Lovil pravděpodobně drobné členovce, jako byli trilobiti. Byl to jeden z prvních velkých dravců této planety. Měl dvě dlouhá chapadla, kterými si podával kořist k ústům, ve kterých měl zuby. Anomalocaris měl dvě poměrně velké oči. Fosilní pozůstatky tohoto tvora byly objeveny v burgeské vrstvě v Kanadě, ale také v Číně, Austrálii, Utahu a v dalších státech.[1] Plaval pomocí zvlněných výstupků, které mu vybočovaly z těla. Anomalocaris dokázal rychle a obratně plavat a vyhledávat kořist, kterou svými chapadly a zuby lovil.

Anomalocaris
Stratigrafický výskyt: Střední kambrium, asi před 516 až 505 miliony let
kresba anomalocarise
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
OdděleníEcdysozoa
Kmenčlenovci (Arthropoda)
TřídaDinocarida
ŘádRadiodonta
ČeleďAnomalocaridae
RodAnomalocaris
Whiteaves, 1892
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V populární kultuře

Anomalocaris se objevil v množství vědeckých filmových dokumentů. V dvojdílném dokumentu První život od Davida Attenborougha byl v animaci podle pravdy popisován jako jeden z prvních velkých dravců, ukázány byly rovněž zkameněliny rodu. Dále se objevil v prvním díle dokumentu Triumf obratlovců od Davida Attenborougha, kde figuruje na začátku dokumentu v animaci, jak pronásleduje myllokunmingiu, vyskytl se i v titulu Země: vznik planety a první části trojdílného seriálu Putování s pravěkými monstry od BBC.

Reference

  1. Hou, X.-G.; Bergström, J. and Ahlberg, P. (1995). Anomalocaris and other large animals in the Lower Cambrian Chengjiang fauna of southwest China. Geologiska Föreningens i Stockholm Forhandlingar, 117: 163-183.

Literatura

  • Whittington H. B.; Briggs, D. E. (1985). "The largest Cambrian animal, Anomalocaris, Burgess Shale, British Columbia". Philosophical Transactions of the Royal Society B. 309 (1141): 569–609. doi:10.1098/rstb.1985.0096

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.