Amenemhet II.

Amenemhet II. (řecky: Ammenemés) byl egyptským faraonem 12. dynastie. Vládl přibližně v letech 1878–1843 př. n. l.[1] Na trůnu vystřídal svého otce Senusreta I.

Amenemhet II.
Ammenemes (řecky)
Socha Amenemhet II. (Pergammon Muzeum Berlín)
Doba vlády1878–1843 př. n. l.[1]
Rodné jméno


Amenemhet
Trůnní jméno


Nebu-kau-Re
Horovo jméno

 Heken-em-maat
Zlatý Hor


(Bik-nebu)-maat-cheru
ManželkySenet [2], Keneferu, Keminub, Sitathormeret[3], Kenub(?)
PotomciDcery – Itaweret, Chemet, Nofret II.,
synové – Amenemhetankh, Senusret II.
OtecSenusret I.
MatkaNeferu III.
HrobkaBílá pyramida u Dahšúru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vláda

O vládě Amenemheta II. toho nevíme příliš mnoho. S největší pravděpodobností, stejně jako všichni ostatní králové 12. dynastie, sídlil v Ictaueji[4], dle Manehta zemřel stejně jako jeho děd, Amenemhet I. Měli jej dle návodu jedné z manželek zavraždili eunuchové z jeho harému. Jisté je jen to, že podnikl několik vojenských výprav, které směřovaly především do dnešní Sýrie a Palestiny.

Stéla z období vlády Amenenheta II.; služebníci přinášejí faraonovi obětiny

Králova hrobka

Pyramida Amenemheta II. se nachází u Dahšúru, kde se v té době již nacházely dvě pyramidy krále Snofrua ze 4. dynastie. Je postavena z malých kamenných kvádrů, čímž se odlišil od ostatních vládců 12. dynastie, kteří si je nechali vybudovat z cihel. Základna Amenemhetovy pyramidy měla čtvercový půdorys o straně délky 105 metrů, dosahovala výšky přibližně 65 metrů. Za pyramidou, na západně straně, která je dnes celkem dobře zachovalá, se nachází také trosky zádušního chrámu, ohradní zdi a mimo jiné několika hrobek, které patřily královým manželkám a dcerám Ita, Khnemet, Itituret, Sithathormeret a synovi Amenemhetankh. V komorách hrobek princezen Ity a Chnumity našel francouzský archeolog Jacques de Morgan (výzkumy v letech 1894–1895)[5] bohatou pohřební výbavu. Hrobka samotného krále byla i přes velmi složitý chodbový labyrint, a tudíž relativně dobré zabezpečení, vykradena již ve starověku.

Odkazy

Reference

  1. HORNUG, Erik. Ancient Egyptian Chronology [online]. Leiden, Boston:Brill: Briil, 2006. S. 491. Dostupné online. ISBN 978-90-04-11385-5. (anglicky)
  2. A list of Queens of Ancient Egypt [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. DODSON, Aiden. The Complet Royal Femilies of Ancient Egypt. I.. vyd. London: Thames & Hudson, 2004. Dostupné online. ISBN 0500051283. (anglicky)
  4. HONEŠ, Daniel. Nefertiho proroctví v kontextu. Praha: FF UK Český egyptologický ústav, 2016. Dostupné online. Bakalářská práce.
  5. De Morgan, Jacques [online]. 1994. Dostupné online. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

Předchůdce:
Senusret I.
Egyptský král
1878–1843 př. n. l.
Nástupce:
Senusret II.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.