Alexandr Alexandrovič Bogdanov

Alexandr Alexandrovič Bogdanov (rusky Александр Александрович Богданов, vlastním jménem Malinovskij (Малиновский), 22. srpna 1873, Sokółka, Grodno, Ruské impérium7. duben 1928, Moskva, SSSR)[1] byl ruský filozof, ekonom, spisovatel, žurnalista, lékař a člen frakce bolševiků.

Alexandr Bogdanov
Narození10.jul. / 22. srpna 1873greg.
Sokůlka
Úmrtí7. dubna 1928 (ve věku 54 let)
Moskva
Příčina úmrtíinfekční onemocnění
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Povolánífilozof, ekonom, lékař, spisovatel, básník, sociolog, novinář, autor sci-fi a politik
Alma materLomonosovova univerzita
Lékařská fakulta Charkovské univerzity
Charkovská univerzita
Tématalékařství, ekonomie a filozofie
Politická příslušnostBolševici
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alexandr Bogdanov

Životopis

Mládí

Narodil se do učitelské rodiny. Při dostudování na Lomonosovově univerzitě byl zatčen za vstup do organizace Svoboda lidu a deportován do Tuly. Po propuštění studoval na Charkovské univerzitě.

V roce 1899 byl zatčen a deportován do Vologdy. Po propuštění přijal pseudonym Bogdanov a v roce 1903 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany. Když se strana rozštěpila, přiklonil se k bolševické frakci.

Bolševik

Začal pracovat v redakci novin Vperjod (česky:Vpřed), Proletari (česky:Proletáři) a Novaja žizň (česky:Nový život). V letech 19041906 publikoval tři svazky filozofického cyklu "Empiriomonismus", v nichž se pokoušel propojit marxismus s filosofií Ernsta Macha, Wilhelma Ostwalda a Richarda Avenaria.

Tato práce později ovlivnila mnoho marxistických teoretiků, včetně Nikolaje Bucharina. Jeho dílem se nechal inspirovat i Lenin ve své filozofické práci Materialismus a empiriokriticismus.

Po revoluci roku 1905 došlo mezi ním a Leninem k mnoha rozporům, které roku 1909 vyvrcholily jeho vyhnáním z bolševické frakce a emigrací na Capri. Tam se spojil s Maximem Gorkým a Anatolijem Lunačarským, se kterými založil školu pro tovární dělníky.

Roku 1908 napsal knihu Červená hvězda, v níž pojednává o cestách na Mars, což bylo tehdy považováno za sci-fi.

V roce 1910 přemístil školu do Bologne.

Návrat do Ruska

Roku 1914 se vrátil do Ruska, kdy sloužil v první světové válce jako lékař v nemocnici.

Za říjnové revoluce roku 1917 nehrál žádnou roli. Lenin mu několikrát nabídl odpuštění a návrat k bolševikům, on však pokaždé odmítl. Stal se sice editorem ve stranickém deníku Pravda, roku 1922 však odešel i z redakce, údajně pro neshody s kolegy.

Roku 1923 byl zatčen, obviněn ze spolupráce s esery, pro nedostatek důkazů však byl osvobozen.

Lékařství

V roce 1924 se začal zabývat experimenty s transfuzí krve. Chtěl dosáhnout toho, aby lidé dosáhli věčného mládí nebo přinejmenším částečného omlazení. Mezi těmi, kteří byli Bogdanovovými pokusnými králíky, byla i Leninova sestra Marie Uljanovová nebo diplomat Leonid Krasin.

On sám na sobě zkoušel krevní transfuzi. Po několika pokusech si všiml zlepšení zraku, zastavení plešatění a dalších pozitivních symptomů.

Smrt

Jeho lékařské pokusy se mu však nakonec staly osudnými. Zemřel 7. dubna 1928, když do sebe aplikoval krev[1] od studenta trpícího malárií a tuberkulózou.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Bogdanov na anglické Wikipedii.

  1. Гловели, Г. Д. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-07-17]. Heslo ́БОГДА́НОВ. Dostupné online. (rusky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.