Alígarh

Alígarh je indické město, ležící v západní části státu Uttarpradéš 140 km jihovýchodně od Dillí. Je centrem stejnojmenného distriktu, žije v něm 870 408 osob (podle sčítání z roku 2011).[2]

Alígarh
अलीगढ़
Univerzitní mešita v Alígarhu
Poloha
Souřadnice27°52′48″ s. š., 78°4′48″ v. d.
Nadmořská výška178 m n. m.
StátIndie Indie
svazový státUttarpradéš
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 131 160 (2018)[1]
Náboženské složeníhinduisté, muslimové
Správa
Vznik1753
Oficiální webaligarh.nic.in
Telefonní předvolba0571
PSČ202001, 202002
Označení vozidelUP-81
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Původně bylo město známo pod názvy Kol nebo Koil, které se ještě občas používají v hovorové mluvě. Koncem 18. století bylo přejmenováno podle nedaleké pevnosti Aligarh Fort. V září 1803 proběhla bitva u Alígarhu, v níž generál Gerard Lake ve službách Britské Východoindické společnosti porazil vojsko Maráthské říše a město s okolím ovládli Britové.

Ekonomika

Město je důležitou dopravní křižovatkou, prochází jím Grand Trunk Road i železnice z Dillí do Kalkaty. Alígarh leží v úrodné rovině mezi řekami Ganga a Jamuna, je proto střediskem potravinářského a bavlnářského průmyslu.[3] Významným oborem je zpracování zinku a bronzu, Alígarh je rovněž proslulý množstvím továren specializovaných na výrobu zámků, které se vyvážejí do celého světa.[4] Nedaleko města se nachází tepelná elektrárna Hardaungandž.

Školství a kultura

Roku 1875 byla založena Mohammedan Anglo-Oriental College, z níž se v roce 1920 stala Alígarhská muslimská univerzita, nejvýznamnější škola pro muslimy v Indii, kterou navštěvuje okolo třiceti tisíc studentů. Její knihovna Maulana Azad Library je druhou největší v Asii a má ve svých fondech množství cenných historických rukopisů.[5] Univerzita také pořádá každoroční filmový festival Filmsaaz. Ve městě se nachází množství hinduistických, muslimských, křesťanských i džinistických chrámů, turistickou atrakcí jsou trosky staré pevnosti.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.