Ahoj

Ahoj je neformální pozdrav používaný v Česku a na Slovensku při vítání a loučení. Původně šlo o námořnický pozdrav (anglicky ahoy), který je doložen od roku 1751.[1] Do střední Evropy pronikl nejprve mezi vodáky[2] a později byl akceptován širokou populací. Obecně se používá mezi přáteli a lidmi známými, nebo v některých specifických kruzích, jako jsou zejména letci, vodáci, trampové a vyznavači geocachingu.

Plakát amerického filmu Ship Ahoy (1942)

Etymologie

Nejpravděpodobnější etymologie pochází z citoslovce „hoy“, které bylo zesíleno redukovanou hláskou a ([ə]) a rázem. Citoslovce „h-j“ v různých obměnách je totiž z lingvistického pohledu kognát a vyskytuje se v mnoha jazycích včetně češtiny s různými samohláskami (haj, hej, hoj). Jinými slovy anglické „ahoy“ je zesílená forma obyčejného „Hej!“, které slouží k upoutání pozornosti druhého člověka a k navázání komunikačního spojení.

Nejstarší známé použití tohoto slova je z roku 1751 od Tobiase Smolletta, kde má právě tuto popsanou funkci: „While he was thus occupied, a voice, still more uncouth than the former, bawled aloud, ‘Ho! the house, a-hoy!’”

Ostatní etymologie:[3]

  • Volání ze strážného koše: „A hoy!“ (anglicky Hoy, člun).
  • Latinský pokřik námořníků jako pozdrav jiné lodi „Ad Honorem Orderes Jesu“ či „Ad HOnorem Jesu“ byl zkrácen na AHOJ. Anglické “Ahoy” je tedy fonetický přepis z původního A.H.O.J.
  • Ahoj je citoslovce, kterým středoangličtí honáci popoháněli dobytek, zejména voly.

Vynálezce telefonu, Alexander Graham Bell, navrhoval, aby se slovo ahoj stalo běžným telefonním pozdravem. Předběhl ho však jeho konkurent Thomas Alva Edison se svým hallo.[3]

Specifika pozdravu

Odkazy

Reference

  1. Tobias Smollett: The Adventures of Peregrine Pickle, 1751, online: http://www.gutenberg.org/ebooks/4084
  2. Bob Hurikán: Dějiny trampingu, Novinář, 1990, ISBN 80-7077-432-0, str. 149
  3. Jaký je původ slova Ahoj?. R Dvojka [online]. Český rozhlas, 2014-06-09 [cit. 2021-05-02]. Dostupné online.
  4. Archivovaná kopie. www.btm.cz [online]. [cit. 2012-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  5. www.trebon.net [online]. [cit. 30-05-2010]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 30-05-2010.

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.