Agádír

Agádír (anglicky أغادير) je město v jihozápadním Maroku, ležící na pobřeží Atlantiku asi 500 kilometrů jižně od Casablanky. Agádír je hlavním městem regionu Souss-Massa-Draâ.

Agádír
أغادير
Pohled na pobřeží z Kasbahu
Poloha
Souřadnice30°24′ s. š., 9°36′ z. d.
Nadmořská výška23 m n. m.
Časové pásmo+0
StátMaroko Maroko
provincieSouss
regionSouss-Massa-Draâ
Agádír
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel421 844 (2014)[1][2]
Etnické složeníArabové
Správa
StarostaAbdal Azíz Achanúš (od 2021)
Vznik1505
Oficiální webwww.agadir.ma
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V jazyce Berberů znamená Agádír opevněnou sýpku, původ tohoto slova je však punský a odvozuje se z punského gader „zeď“, „hradby“. Město je důležitým marockým přístavem. Ve městě žije přibližně 422 tisíc[1][2] obyvatel. U města se nachází i mezinárodní letiště Al Massira.

Historie

Ve středověku byla na místě dnešního města jen rybářská vesnice Agadir el-arba`.

V roce 1505 zde portugalští mořeplavci založili obchodní stanici Santa Cruz do Cabo de Gué. V roce 1541 se dostal pod nadvládu marocké dynastie Wattasid. V roce 1572 byla na 240 metrů vysokém vrchu nad zálivem postavena pevnost Kasbah.

Agadir postihlo 29. února 1960 ve 23.45 ničivé zemětřesení o síle 5,7 Richterovy stupnice, trvající pouze 15 sekund. Následky však byly tragické, většina města byla zničena zcela, trosky pohřbily tisíce lidí. Celkový počet obětí je odhadován mezi 10 000 a 15 000. Zemětřesení také zničilo starobylý Kasbah.

Hospodářství

Agadir leží v oblasti s velkými zásobami a doly na kobalt, mangan a zinek. Vytěžená ruda ale i pěstované citrusy procházejí agadirským přístavem. V současnosti je Agadir důležitým centrem rybářství a obchodu a také známým turistickým letoviskem s velkým počtem moderních hotelů s písečnými plážemi.

V městě je mnoho velkých budov, širokých ulic, hotelů a kaváren v evropském stylu. Agadir tak není typickým marockým městem.

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. 2014 Moroccan census.
  2. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.