Adolfína Božena Horská-Kusá

Adolfína Božena Horská-Kusá, rozená Adolfína Božena Votrubová, provdaná Kusá, pseudonym Horská (6. července 1895[1] Budapešť6. prosince 1982 Skuteč[2]), byla česká malířka, restaurátorka a ilustrátorka.

Adolfína Božena Horská-Kusá
Rodné jménoAdolfína Božena Votrubová
Narození6. července 1895
Budapešť
Uhersko Uhersko
Úmrtí6. prosince 1982 (ve věku 87 let)
Skuteč
Československo Československo
Povolánímalířka
Podpis
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Narodila se v Budapešti v rodině inženýra Františka Votruby a jeho ženy Boženy roz. Laxové.[3] Vyrůstala se čtyřmi sourozenci, mezi nimiž byl nejstarším, bratr Jan Alex (*1884)[4], který byl později koncertním mistrem v pražském Národním divadle, dále bratr Cyril a nejmladší byla sestra Helena[5], pozdější žačka prof. Jana Heřmana a poté hráčka na klavír, která se již narodila v Čechách.[3] Adolfína Božena měla výtvarný talent, který zdědila po svém otci, neboť byl znamenitým kreslířem, soukromým žákem slavného Franze Defreggera. Od svých deseti let začala intenzivněji malovat, věnovala se kresbě i malbě svého okolí.

Kolem roku 1900 se rodina přestěhovala do Čech, konkrétně na pražskou Tejnku.[3] Záhy se přihlásila do soukromé malířské školy[6] krajináře Ferdinanda Engelmüllera a v 19 letech začíná používat pseudonym „Horská“. Tento její pseudonym vyjadřoval výrazný vztah převážně k Vysočině. Po úmrtí prof. F. Engelmüller roku 1924 pokračovala ve studiu u ak. malíře Otakara Štáfla , s nímž podnikla vícero cest do Vysokých Tater, kde vzniklo množství kreseb a obrazů.

Následně absolvovala studijní cesty, zejména po Francii, Německu, Itálii, Maďarsku a Jugoslávii, kde načerpala mnoho uměleckých zkušeností. Zde poznávala nejen krajinu, ale blíže se seznamovala i s obrazy velkých mistrů v galeriích. V letech 1931–1932 žila a studovala v Paříži, stala členkou Société des Artistec Indépedants a rovněž zde i vystavovala.

Kolem roku 1930 se vrátila z Paříže do Prahy, kde měla svůj atelier v Bubenči a následně se představila české veřejnosti výstavou v Topičově salónu v Praze. Kolem roku 1939 se provdala za architekta Karla Kusého (1891–1971)[7] a usadila se ve Skutči [8], kde ve svém atelieru malovala převážně krajiny, květiny a rozličná zátiší. Zemřela ve Skutči na počátku prosince roku 1982[2].

Akademická malířka Adolfína Božena Horská-Kusá vytvořila za svůj život rozsáhlé dílo, s nímž se představila na mnoha výstavách doma i v zahraničí. Námětově si nejvíce oblíbila krajinu a květiny, mistrně ovládala rozličné techniky, např. kresby tužkou, perem i křídou, malbu akvarelem, temperou nebo olejem. Rovněž restaurovala obrazy starých mistrů.

Výstavy

Autorské

  • 1932 – Božena Votrubová-Horská: Souborná výstava obrazů, Topičův salon, Praha
  • 1980 – Božena Horská-Kusá: Obrazy, Malinův dům, Havlíčkův Brod
  • 1982 – Božena Horská-Kusá: Obrazy, Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci, Humpolec

Odkazy

Literatura

  • 1947 Toman Prokop: Nový slovník čs. výtv. umělců. Díl 1, A–K. Praha 1947, s. 372
  • 1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice
  • 1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A–K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
    • Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička
  • 1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2002 Kobetič Pavel: Osobnosti Chrudimska (500 osobností chrudimského okresu), Okresní muzeum, Chrudim 1. vyd. 282 s. ISBN 80-902531-8-0

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.