Aballava

Aballava nebo Aballaba (vesnice na tomto místě nese moderní název Burgh by Sands) byla římská pevnost na Hadriánově valu. Ležela mezi pevností Petriana (Stanwix) na východě a Coggabata (jejíž moderní název zní Drumburgh) na západě. Pevnost měla chránit jižní konec dvou důležitých brodů, Peat Wath a Sandwath, které o staletí později hojně používali středověcí pohraniční nájezdníci.

Mapa západní části Hadriánova valu s pevností Aballava
Aballava
Střed vesnice Burgh by Sands, kde stávala pevnost Aballava
Poloha
AdresaCumbria, severozápad Anglie, Burgh by Sands, Anglie Anglie
Souřadnice54°55′19,2″ s. š., 3°3′0″ z. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ze starověku

Poloha pevnosti

Pevnost se nachází téměř 9 km na západ od Stanwixu, předměstí města Carlisle (hrabství Cumbria, severozápadní Anglie), na místě vzdáleném přibližně o dva a půl kilometru na jih od Solway Firth.

Název

Jméno pevnosti, a to v podobě Aballaba, se poprvé objevuje v dokumentu z počátku 5. století zvaném Notitia Dignitatum; mezi pevnostmi Petrianis (Stanwix, Cumbria) and Congavata (Drumburgh, Cumbria, tj. Coggabata).

Dále figuruje v ravenské Kosmografii ze 7. století, a to jako Avalana, mezi pevností Uxelludamo (zvanou též Stanwix) a Maia (tj. Mais, Bowness on Solway, Cumbria).[1]

Slovo 'Aballava' znamená "sad". Může však také pocházet ze jména, které se podobá některé z číslovek ve staré angličtině (jako názvy Abba, Eadburg, Eadbeorht nebo Eadbeald). Druhá část může vycházet ze staroanglického hlaw ‘hill’.[2]

Alternativní název: Burgh II.[3]

Popis

Pevnost měla obdélníkový tvar. Ležela přímo na valu, měřila 150 m v severojižním směru a 120 m ve směru z východu na západ. Zabírala plochu 20 000 m2. S  jistotou je pouze známo, kde stála její východní zed'. Pevnost pravděpodobně postavili na místě věžičky 71b.

Časové zařazení

Jupiterův oltář, nalezený v roce 1825 v řece Eden zhruba 800 m. severně od Beaumontu, Burgh by Sands. Nápis zní "Jupiterovi, Nejlepšímu a Největšímu, první germánská kohorta Nerviů... pod velením tribuna Publia Tuscilia... Jasiniana."

Fungovala přibližně od poloviny 2. století do druhé poloviny 4. století a byla snad nástupcem pevnosti Burgh  I (směrem k jihu). Nezbyly po ní žádné zdi, jen silnice výrazně poklesne na místě, kudy se táhl obranný val na západní straně, poblíž křižovatky.[3]

Posádka

V 2. století tam měla základnu jednotka Ala I Tungrorum a po ní smíšený oddíl jezdectva první kohorty Nerviorum (Nerviové; Cohors Primae Nervana Germanorum milliaria equitata). Ve 3.  století tam byl oddíl Frísů (Cuneus Frisiorum Aballavensium) a později jednotka pěchoty (Maurové z Maroka, Numerus Maurorum Aurelianorum)[4]. Na jihozápad od pevnosti vyrostla civilní osada (vicus), u níž se dále k jihu nacházel hřbitov.

Doba moderní

V moderní době stojí na místě pevnosti opevněný pohraniční kostel̟. Zdi má téměř výhradně z římských kamenů a pravděpodobně byl postaven tam, kde bývalo velitelství pevnosti (principia).

Archeologické nálezy

Vykopávky probíhaly v roce 1922, během nichž bylo zjištěno, že pevnost ležela na Hadriánově valu. Později byly v této lokalitě objeveny další dvě pevnosti, a to díky leteckým snímkům (v roce 1976 a 1977). Druhá pevnost, objevená v roce 1976, je pravděpodobně starší než Hadriánův val. Mohla patřit k systému pevností Stanegate, ale to se zatím nepotvrdilo.

Vykopávky malého rozsahu, které 200 metrů jižně od pevnosti provedla společnost Headland Archeology[5], odhalily pozůstatky civilní osady (vicus), z poloviny 2. století. Není žádný důkaz o osídlení pozdějším, ke konci 2. století nebo ve století třetím.

V beletrii

Americká spisovatelka Gillian Bradshawová vydala v roce 2007 knihu Dark North. Jde o historický román z římské Británie z roku 208, z doby vlády císaře Septimia Severa. Jeho pokus dobýt Skotsko je zobrazen očima Memnona, etiopského zvěda kavalérie z jednotky, která má základnu právě v pevnosti Aballava.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aballava na anglické Wikipedii.

  1. WHITE, Kevan. ABALLAVA - BURGH BY SANDS. http://roman-britain.co.uk/ [online]. 2018-10-01 [cit. 2019-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-20. (anglicky)
  2. http://www.archaeology.ws/roman.html
  3. Pastscape - Detailed Result: ABALLAVA ROMAN FORT. www.pastscape.org.uk [online]. [cit. 2019-04-15]. Dostupné online.
  4. WHITE, Kevan. ABALLAVA - BURGH BY SANDS. http://roman-britain.co.uk/ [online]. 2018-10-01 [cit. 2019-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-20. (anglicky)
  5. Masser, P. and J. Evans, ‘Excavations within the vicus at Amberfield, Burgh by Sands, Cumbria’, Transactions of the Cumberland and Westmorland Antiquarian and Archaeological Society

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.