Šebín

Šebín je šlechtický hrad zřejmě ze 14. století. Nachází se na východním okraji vesnice Levousy v bezprostřední blízkosti hradiště ze starší doby bronzové v nadmořské výšce 200 m n. m. Dochovaly se z něj jen valy a malé zbytky hradební zdi.

Šebín
Dochovaný fragment zdiva
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Zánik15. století
Další majiteléZajícové z Hazmburka
Poloha
Adresana východním okraji Levous, Křesín, Česko Česko
Souřadnice50°23′14,18″ s. š., 13°59′10,63″ v. d.
Šebín
Další informace
Rejstříkové číslo památky14680/5-2036 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie hradu

Název Šebín pochází z vlastního jména Šeba neboli Šebestián. Doba vzniku hradu není jasná. August Sedláček se domníval, že Šebín postavili páni ze Mšeného už ve 13. století. Půta ze Mšeného se v roce 1279 píše podle Rýzenberka, což Sedláček považuje za původní název hradu.[1] Jméno Šebín se objevuje poprvé v roce 1362, kdy Jan ze Šebína vysadil svým poddaným v Křesíně 20 lánů zákupným právem.[2] Jan ze Šebína je v roce 1374 uváděn jako patron křesínského kostela. V roce 1405 se podle Šebína psal Předbor z Dubé, maršálek královny Žofie.[3] Jeho stejnojmenný syn prodal „tvrz Šebín“ Vilému Zajícovi z Házmburka.[4] To je první zmínka o existenci hradu jako nemovitosti. Součástí panství Šebín byl tehdy poplužní dvůr a vesnice Křesín, Levousy a Horka. Házmburkové šebínské panství připojili nejprve k Budyni a později ke Mšenému.[5] V roce 1564, když Jiří Zajíc z Házmburka prodal panství Mšené Janovi nejstaršímu z Lobkovic na Zbiroze, se Šebín uvádí již jako pustý. Je pravděpodobné, že jako rezidenční sídlo zanikl již v průběhu 15. století. Název hradu se přenesl na pojmenování lesa, v němž se nacházel.

Stavební podoba

Hradní příkop

Hrad je od sousedního hradiště oddělen příkopem. Plocha hradu má hruškovitý tvar. Na jeho přední části obrácené k jihu, odkud vedl původní přístup, jsou valové zbytky obvodové hradby. V užší severní části prostoru hradu je terénní útvar, který může být pozůstatkem věže. Ze severní strany směrem od řeky Ohře chránil hrad příkrý svah. Pouze na tomto místě se na dvou místech dochovalo zdivo hradby.

Šebín byl malý šlechtický hrádek na pomezí kategorií hradu a tvrze.

Přístup

Přístup k hradu a jeho nalezení nejsou jednoduché. Jeho poloha na mapě Seznamu je zachycena chybně. Z Levous stoupáme vzhůru východně směrem k lesu a hradišti. Na prvním rozcestí se držíme vlevo, po levé straně jsou rekreační chaty, vpravo pole. Za poslední stavbou, zpustlou ubytovnou, začíná les. Hned na jeho okraji do něj vstupuje málo znatelná cesta svažující se mírně z kopce. Po 100 metrech přijdeme k hradebnímu příkopu.

Odkazy

Reference

  1. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Litoměřicko a Žatecko. Svazek 14. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 445 s. Kapitola Šebín tvrz, s. 26.
  2. Příslušná listina se údajně našla v roce 1741 pod trámem stropu kostela v Křesíně, viz Borovský, F. A., Čechy, sv. VII - Středohoří, Praha 1892, s. 23
  3. ŠTĚDRÝ, František. Křesín, Levúsy a Horky. Praha: Vlastním nákladem, 1930. 40 s. S. 5.
  4. ANDĚL, Rudolf, a kolektiv. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Šebín – hrad, s. 459–460.
  5. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Kapitola Šebín, s. 535.

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.