Řečany nad Labem (nádraží)

Řečany nad Labem je železniční stanice v jižní části obce Řečany nad Labem nedaleko řeky Labe. Nachází se na východě Čech v Pardubickém kraji, v okrese Pardubice na levém břehu nedaleké řeky Labe. Leží na elektrizované dvoukolejné trati Praha – Česká Třebová (3 kV ss).

Řečany nad Labem
Nová budova
StátČesko Česko
KrajPardubický kraj
ObecŘečany nad Labem
Souřadnice50°1′53″ s. š., 15°28′44″ v. d.
Řečany nad Labem
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice534834
Trať010
Nadmořská výška210 m n. m.
V provozu od20. srpna 1845
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí10
Nástupišť (hran)3 (4)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaAutobusová zastávka poblíž staniční budovy
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stará budova nádraží v roce 1999

První staniční budova byla vystavěna jakožto trojkolejná stanice III. třídy, jež byla součást železnice z Olomouce do Prahy. Slavnostní vlak tudy projel 20. srpna 1845 za osobního řízení spoluautora návrhu trati inženýra Jana Pernera. Návrh původně empírové budovy je připisován, stejně jako u všech stanic na této trase, architektu Antonu Jünglingovi. Nádraží sloužilo k primární obsluze přes řeku ležících Kladrub nad Labem a místního proslulého hřebčína.

Po zestátnění soukromých společností v Rakousku-Uhersku po roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

V roce 1957 byl na trati procházející stanicí zahájen elektrický provoz.

Popis

Stanicí prochází První železniční koridor a Třetí železniční koridor, leží na trase 4. panevropského železničního koridoru. Nachází se zde ostrovní nástupiště s podchodem. Vlaky mohou stanicí projíždět rychlostí až 160 km/h, nádražní provoz je řízen pomocí elektronického stavědla ESA 11, které je dálkově ovládáno z Centrálního dispečerské pracoviště Praha.

Ze stanice odbočuje vlečka elektrárny Chvaletice.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.