Ďáblík bahenní

Ďáblík bahenní (Calla palustris L.) je druh jednoděložných rostlin z čeledi árónovité (Araceae). Rod ďáblík (Calla) obsahuje podle pojetí většiny současných autorů pouze 1 druh – ďáblík bahenní (Calla palustris). Jiné rostliny kdysi popsané v rodě Calla nebo nakombinované do rodu Calla dnešní autoři zpravidla řadí k jiným rodům nebo je řadí pod Calla palustris jako vnitrodruhové ranky. Stejně tak pokojové rostliny lidově nazývané kala patří k jiným rodům z čeledi árónovité.

Ďáblík bahenní, Polsko, rašeliniště Welke Bagno, Gać (Główczyce)
Ďáblík bahenní
Ďáblík bahenní (Calla palustris)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďárónovité (Araceae)
Rodďáblík (Calla)
Binomické jméno
Calla palustris
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ďáblík bahenní, ilustrace

Popis

Jedná se o mokřadní rostlinu s oddenky. Je vytrvalá, jednodomá s oboupohlavnými i jednopohlavnými květy. Listy jsou řapíkaté, střídavé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou široce vejčité až okrouhlé 5–14 cm dlouhé a podobně i široké. Květy jsou v květenstvích, ve ztlustlých klasech, někdy se tento typ květenství nazývá palice. Květenství podepřeno nápadným listenem, který tvoří toulec, nejčastěji 3–8 cm dlouhý, uvnitř bílý, vně zelenavý. Květenství se skládá z mnoha květů, které jsou uspořádány do spirály a pokrývají palici až k vrcholu. Naspodu palice jsou oboupohlavné květy, na vrcholu přecházejí do samčích květů. V ČR kvete nejčastěji od května do července. Okvětí chybí. Tyčinek je 6–12, vnější tyčinky mají širší nitky než vnitřní. Gyneceum je složeno z 1 plodolistu, je monomerické, semeník je svrchní. Plody jsou dužnaté, jedná se o bobule uspořádané do plodenství, bobule jsou za zralosti červené barvy.

Rozšíření ve světě

Ďáblík bahenní patří mezi cirkumpolární druhy, je rozšířen v chladnější části mírného pásma a v boreálním pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Rozšíření v Česku

Roste roztroušeně v územích s vhodnými biotopy od nížin do podhůří. Nejčastěji ho najdeme v mokřadních olšinách sv. Alnion glutinosae, ale přechází i na břehy vod a okraje rašelinišť.

Karyologie

V ČR se udává 2n=72 (tetraploid), ale např. v Severní Americe bylo zjištěno výhradně 2n=36 (diploid).

Použití

Někdy bývá pěstována jako okrasná rostlina pro vodní partie. Dříve se rostlina užívala jako oficiální droga (Radix dracunculi palustris), celá rostlina je ale považována za jedovatou, zejména oddenek.[2]

Pěstování

Těžší, kyselé zamokřené půdy s dostatkem živin. Preferuje polostinné stanoviště.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Calla palustris - ďáblík bahenní, botanika.wendys

Literatura

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.