Česká centra

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí České republiky, zřízenou pro celkovou propagaci ČR v zahraničí. Síť zahraničních zastoupení Českých center je aktivním nástrojem zahraniční politiky České republiky v oblasti veřejné diplomacie. Síť Českých center tvoří 25 zahraničních poboček (2020).

Česká centra
Logo Českých center
Zakladatelvláda České republiky
Vznik1993
Typpříspěvková organizace MZV ČR
Účelpropagace české kultury a České republiky v zahraničí
SídloVáclavské náměstí 816/49
11000 Praha 1
PůsobnostEvropa
Mateřská organizaceMinisterstvo zahraničních věcí České republiky
Oficiální webwww.czechcentres.cz
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česká centra propojují prezentaci v oblasti kultury, podpory vnějších ekonomických vztahů a cestovního ruchu. Jsou také informačními centry, která zajišťují informační servis o ČR. Tato náplň je formulována v platném Statutu Českých center.[1]

Česká centra jsou členy Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC.

Historie Českých center

Historie Českých center sahá až do roku 1949, kdy byla otevřena tzv. kulturně informační střediska (KIS) v Sofii a Varšavě. KIS byla přímým předchůdcem Českých center a soustředila se především na kulturní akce, pořádala filmové i literární večery, přednášky, koncerty i jazykové kurzy. Tyto aktivity byly součástí ideologické propagandy a cílily na spřátelené socialistické státy. V roce 1993 po vzniku České republiky byla kulturní a informační střediska přejmenována na Česká centra a spektrum jejich činnosti se rozšířilo o aktivity v oblasti podpory exportu a cestovního ruchu. Rovněž bylo upraveno teritoriální rozmístění Českých center, vznikala nová centra zejména v západní Evropě a USA.

Teritoriální rozmístění Českých center se odvíjí od záměrů zahraniční politiky České republiky s důrazem na členské země EU. V roce 2006 se Česká centra stala členem organizace EUNIC, spojující národní kulturní instituty EU. Česká centra jsou důležitou součástí této organizace a mimo jiné iniciovala jeden z jeho nejvýraznějších projektů – Noc literatury, ke které se přidává stále více evropských zemí.

V témže roce bylo otevřeno také první centrum na asijském kontinentě v Tokiu a České centrum Praha, které mimo jiné prezentuje na domácí půdě zahraniční projekty Českých center. Prozatím nejnovější centrum bylo otevřeno v roce 2013 v jihokorejském Soulu.

V roce 2011 došlo k významnému rozšíření pravomocí ČC, která převzala kulturní agendu zastupitelských úřadů ČR v teritoriích, kde mají ČC svá zastoupení. Zároveň rozšířila svůj program a zapojila do něj další skupiny veřejnosti – od roku 2012 mohou studenti absolvovat stáže jak na ústředí, tak v jednotlivých Českých centrech v zahraničí, od toho samého roku se také konají cesty zahraničních novinářů a kurátorů do ČR s cílem pomoci českým umělcům uplatnit se i mimo tuzemskou kulturní scénu.

Rozmístění Českých center

České centrum Vídeň
SídloRok založeníSídloRok založení
Athény2018Moskva - Český dům
Berlín1955Moskva1993
Bratislava1995New York1995
Brusel1996Paříž1997
Budapešť1953Řím2019
Bukurešť1981Rotterdam1994
Český dům Jeruzalém2018Sofie1949
Rotterdam1994Soul2013
Kyjev1996Stockholm1997
Londýn1993Tel Aviv2010
Madrid2003Tokio2006
Milán2010Varšava1949
Mnichov2010Vídeň1993

V Praze sídlí ústředí Českých center.

Činnost Českých center

Česká centra prosazují českou kulturní scénu (výtvarné umění, architekturu, design, módu, film, hudbu, divadlo, literaturu) ve světě. Prezentují Česko jako moderní zemi s bohatou kulturní tradicí. Zprostředkovávají českým subjektům účast na zahraničních projektech, získávají a předávají kontakty pro rozvoj mezinárodní spolupráce. V zahraničí centra poskytují informace o České republice. V oblasti vnějších ekonomických vztahů podporují zahraniční kulturní prezentace s významnými českými exportními značkami a vývozní příležitosti pro české kreativní průmysly. V oblasti vzdělávání, vědy, výzkumu a inovací Česká centra spolupracují s vysokými školami a odbornými institucemi. Podporují výuku a šíření českého jazyka. V oblasti podpory ČR jako atraktivní turistické destinace se věnují zejména regionálním prezentacím v zahraničí.

Česká centra oslovují jak širokou veřejnost, tak profesionály a odborníky ve svých odvětvích. Cílovými skupinami jsou odborná veřejnost, studenti, umělci, institucionální partneři či média. Česká centra využívají tuzemská i zahraniční média, webové stránky, sociální sítě, soutěže, samotné kulturní akce aj. Pro české podnikatelské subjekty Česká centra vytvářejí příležitosti pro posílení jejich image ve světě s propojením kulturní a obchodní prezentace.[2]

Spolupráce a partnerství

Spolupráce a partnerství v zahraničí i v ČR patří ke stěžejním úkolům Českých center. Česká centra spolupracují s významnými odborníky, kurátory, přehlídkami a soutěžemi, uměleckými a kulturními organizacemi, vysokými školami, nevládními nebo krajanskými organizacemi, galeriemi, divadly, festivaly, hudebními kluby, muzei, vysokými školami či médii. Iniciují spolupráci českých umělců se zahraničními partnery a zvou významné osobnosti ze zahraničí do České republiky. Rovněž jsou partnery významných ocenění,[3] udělovaných napříč uměleckými i vědeckými obory. Výhercům těchto cen poskytují rezidenční stáže ve svých pobočkách.

Znalost prostředí, PR a kontakty

Česká centra disponují rozsáhlou znalostí zahraničního prostředí (především díky osobním kontaktům či zprostředkování kvalifikovaných informací). Mohou nabídnout rozsáhlou databázi kontaktů na kurátory, promotéry, komerční subjekty, poskytovatele služeb, mezinárodní instituce a perspektivní publikum v jednotlivých oblastech. Společně se zastupitelskými úřady jsou první kontaktní adresou pro zájemce o spolupráci s ČR.

Zavedená značka

Česká národní budova – sídlo Českého centra New York

Česká centra jsou dlouhodobě respektovaným partnerem institucí v zahraničí jako důvěryhodná, profesionální a otevřená organizace.

Lukrativní místa a jejich flexibilita

Česká centra působí na prestižních adresách v dobře situovaných prostorách, které nabízejí jako zázemí pro projektové či individuální prezentace a výstavy českým partnerům. Česká centra nabízejí územní flexibilitu, díky které pokrývají místa i mimo svá sídelní města a státy.

Bilaterální i multilaterální spolupráce

Česká centra jsou iniciátory a partnery mezinárodních projektů a aktivními členy sdružení evropských kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture je sdružení evropských národních kulturních institutů). Vytvářejí tím příležitosti pro mezinárodní spolupráci a prosazování českých subjektů v zahraničí.

Český dům v Moskvě

České centrum-Český dům Moskva (ČC-ČDM) je součástí sítě dvaceti dvou Českých center působících v zahraničí. Věcným rozsahem činností, charakterem a objemem poskytovaných služeb je však ČC-ČDM v porovnání s ostatními Českými centry ojedinělý. Vedle obecné reprezentace a popularizace České republiky v návaznosti na aktivity velvyslanectví České republiky v Ruské federaci, kterého je formálně nedílnou součástí, je ČC-ČDM především výjimečným zázemím pro dlouhodobě působící zástupce českých firem v Ruské federaci i pro individuální české cestovatele.

ČC-ČDM je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí, disponuje 122 kancelářemi, 132 byty a 87 hotelovými pokoji. K dispozici jsou dále konferenční místnosti, salonky, business centrum, autodoprava, restaurace, pivnice, bar, tělocvična, venkovní hřiště, posilovna, sauna a další. Služby pak doplňuje přítomnost lékařské ambulance, dislokovaného pracoviště Nemocnice na Homolce. České centrum-Český dům Moskva se nachází přímo v centru Moskvy, přibližně 2,5 km od Rudého náměstí a Kremlu. V současné době je v ČC-ČDM akreditováno cca 100 zástupců českých firem. Business centrum ČC-ČDM nabízí vyhledávání kontaktů na potenciální ruské obchodní partnery, informuje o výstavách a veletrzích konaných v Ruské federaci i v České republice, spolupodílí se na organizaci seminářů, firemních prezentací a obchodních jednání, zprostředkovává tlumočnické a překladatelské služby.

Business centrum koordinuje svou činnost s velvyslanectvím ČR v Rusku, se specializovanými vládními agenturami CzechTrade a CzechTourism, které mají rovněž svá zastoupení v objektu ČC-ČDM. Dále spolupracuje s Hospodářskou komorou ČR a Komorou pro hospodářské styky se SNS.

Česká centra v číslech

  • 25 poboček
  • 3 kontinenty
  • přes 2000 akcí ve světě
  • 2,8 milionů návštěvníků akcí ve světě
  • přes 6000 mediálních ohlasů ve světových médiích
  • 130 000 facebookových fanoušků po celém světě
  • přes 2000 podpořených delegátů
  • 2542 studentů českého jazyka v celém světě

(čísla jsou za rok 2018)

Podporované akce (výběr)

  • Noc Literatury: Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. V rámci Noci literatury 2014 každá z 20 účastnických zemí představila dílo jednoho svého současného autora.[4]
  • Festival Made in Prague: Multižánrový festival Made in Prague pořádá České centrum Londýn. Během měsíc trvajícího programu představuje zahraničnímu publiku současnou českou filmovou, hudební a uměleckou tvorbu.[5]
  • Výstava Otto Wichterle: Česká centra využila významných výročí k připomenutí neobyčejného příběhu prof. Otto Wichterleho. Celou sérii akcí připravila ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. Pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc. je projekt od roku 2011 prezentován v ČR a v popularizované podobě putuje po světě.[6]

Odkazy

Reference

  1. Statut Českých center, dostupné online Archivováno 23. 9. 2015 na Wayback Machine.
  2. Výroční zpráva 2013, dostupné online. Archivováno 23. 9. 2015 na Wayback Machine
  3. Ceny Českých center, dostupné online.
  4. Noc literatury opět netradičně: v bunkru, kapli i bývalém nevěstinci, 13. 5. 2014, dostupné online.
  5. Žánry festivalu Made in Prague připomínají 25. výročí sametové revoluce, 7. 11. 2014, dostupné online.
  6. Otto Wichterle: a scientist and inventor, State Darwin Museum, dostupné online. Archivováno 4. 2. 2015 na Wayback Machine (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.