Čírka sibiřská

Čírka sibiřská, též východosibiřská (latinsky Sibirionetta formosa) je plovavá kachna, která žije v sibiřské části Ruska a zimuje ve východní Asii. Jedná se o zranitelný druh (VU), velikost populace se odhaduje asi na 0,5 až 0,7 milionu jedinců.[2] Dříve byla řazena do sesterského rodu, kachen (Anas), se kterým společně náleží do čeledi kachnovitých (Anatidae).

Čírka sibiřská
Dospělý kačer čírky sibiřské
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádvrubozobí (Anseriformes)
Čeleďkachnovití (Anatidae)
Rodčírka (Sibirionetta)
Binomické jméno
Sibirionetta formosa
Georgi, 1775
Rozšíření čírky sibiřské
Rozšíření čírky sibiřské
      hnízdiště
      migrace
      zimoviště
Synonyma
  • Anas formosa, Georgi, 1775
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Tato kachna dorůstá délky 39 až 43 cm a mívá obvykle hmotnost mezi 360 až 520 gramy.[3] Je o něco větší a má delší ocas než naše čírka obecná. Dospělý kačer je nezaměnitelný díky jasně zelené šíji, žlutým tvářím a krku. Na hlavě má tmavou čepičku, hruď je světle zelená s tmavými skvrnami.

Prostředí

Čírka sibiřská je tažný druh. Žije ve Východní Sibiři, v lesnaté oblasti prostírající se od Jeniseje na východ až na Kamčatku. Na zimu odlétá do Japonska, do jihovýchodní Číny a na Korejský poloostrov. Vzácně se zatoulá i do Severní Ameriky.[2] Je známo též několik pozorování ze západní a severní Evropy, v těchto případech se však pravděpodobně jednalo o jedince, kteří unikli z chovů.[2]
Čírky žijí na jezerech, bažinách a řekách sibiřské tajgy a na okraji tundry. O jejich životě ve volné přírodě toho víme poměrně dost málo.

Rozmnožování

Tito ptáci hnízdí od dubna do června.[3] Snáší obvykle 6–9 vajec o průměrné hmotnosti 31 g, na nichž sedí samice. Délka inkubace činí 24 až 25 dní.[2] Mláďata se osamostatňují po 45 až 55 dnech.

Potrava

Potrava těchto čírek je převážně rostlinná a zahrnuje široké spektrum od listů vodních rostlin po semena trav rostoucích na souši. Kromě toho se živí i drobnými bezobratlými živočichy, jako jsou plži, hmyz a další živočichové.

Synonyma

  • čírka východosibiřská
  • čírka dvouskvrnná[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baikal Teal na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. www.biolib.cz
  3. www.zootabor.eu[nedostupný zdroj]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.