École polytechnique

École polytechnique (často přezdívána X) je nejvýznamnější a nejznámější francouzská vysoká škola technického zaměření. Je známa svými vysoce náročnými přijímacími testy, ale také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu. Samotná škola má podobné postavení jako například Massachusettský technologický institut (MIT) ve Spojených státech.

École polytechnique
École centrale des travaux publics a École polytechnique
Logo
Motto
Pour la Patrie, les Sciences et la Gloire
Datum založení28. září 1794
Počty akademiků
Studentů celkem2 316 (2018)
Další informace
Ulicerue Descartes, rue Clovis, rue du Cardinal-Lemoine, rue d'Arras, Rue Monge, rue des Bernardins a rue de la Montagne-Sainte-Geneviève
Zeměpisné souřadnice48°42′47″ s. š., 2°12′32″ v. d.
ČlenstvíKonference vysokých škol, Konference ředitelů francouzských inženýrských škol, Univerzita Paris-Saclay, ParisTech, Couperinovo konsorcium, UniverSud Paris, Medicen, Mediterra a Národní telekomunikační síť pro technologie, vzdělávání a výzkum
polytechnique.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pařížské sídlo školy v Rue Descartes v letech 1805-1976

Absolventi školy zastávají mnoho důležitých řídících míst ve francouzském průmyslu a ekonomice. Z řad studentů a absolventů vzešlo několik držitelů Nobelovy ceny či jiných prestižních vědeckých ocenění a několik francouzských prezidentů.

Základní informace

École polytechnique byla založena v roce 1794 a její sídlo se nacházelo v Latinské čtvrti v Paříži. V roce 1805 ji Napoleon Bonaparte přeměnil na důstojnickou školu, takže od té doby studenti – pokud jsou francouzskými občany – nosí vojenské uniformy a mají status a plat důstojníků. Avšak ani studenti ze zahraničí neplatí školné. Dnes sídlí tato vysoká škola ve městě Palaiseau asi 15 km jihozápadně od Paříže, kam se přestěhovala v roce 1976. Škola patřila též k zakládajícím členům sdružení ParisTech a každoročně na ní úspěšně dostuduje přes 500 studentů. Na škole je zapsáno přes 2000 studentů. Barvami vysoké školy jsou červená a žlutá. Jako důstojníci se studenti školy také pravidelně účastní oslav dobytí Bastily. V dobách ohrožení země bojovali studenti polytechniky za Francii, například v letech 1814-1815. Na nádvoří školy je pomník všem studentům, kteří padli za obranu vlasti.

Studijní programy

Polytechnika nabízí tříletý bakalářský a čtyřletý inženýrský program v řadě oborů a vedle toho několik magisterských a doktorských programů. Asi třetina studentů jsou cizinci, magisterské a doktorské programy se učí většinou v angličtině. Nejdůležitější je inženýrský program, který začíná osmi měsíci vojenského výcviku a čtyřmi měsíci společných kurzů matematiky, fyziky, počítačů a ekonomie. Ve druhém roce si každý student vybere 12 kurzů z nejméně 5 různých disciplin, včetně humanitních a společenských věd. Třetí rok je věnován intenzivnímu studiu určitého oboru nebo tématu a končí čtyřměsiční praxí. Čtvrtý rok tráví většina studentů na nějaké jiné polytechnické škole, 35 % studentů volí zahraniční školy. Už během studia se nejlepším studentům otvírá přístup do státní služby.

Slavní studenti a absolventi

(X znamená rok přijetí)

Vědci

Průmyslníci, ředitelé

  • André Citroën (X1898), zakladatel automobilky Citroën
  • Jean Panhard (X1933), automobilka Panhard
  • Serge Dassault (X1946), letectví, Dassault Aviation
  • Jean-Marie Descarpentries (X1956), počítače, Bull Computer
  • Michel Pébereau (X1961), bankéř BNP Paribas
  • Etienne Pflimlin (X1961), Crédit Mutuel
  • Didier Lombard (X1962), France Télécom
  • Jean-Martin Folz (X1966), PSA Peugeot Citroën
  • Gérard Mestrallet (X1968), Suez
  • Carlos Ghosn (X1974), Nissan a Renault
  • Jean-Marie Messier (X1976), Vivendi Universal
  • Gilles Michel (X1974), generální ředitel Citroën

Politikové

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.