Také nesnášíte, když vám oko začne samo od sebe cukat? Obzvlášť v tu nejnevhodnější dobu! Tik v oku je trapný, nevhodný a ke všemu otravný. Může vás také vylekat, pokud jste jej nikdy předtím nezažili. Tik v oku je svévolná kontrakce očního svalu, která má řadu příčin, jako je nadměrná námaha očí, jejich únava, nebo vysušení. Patří sem také nadměrné užívání stimulantů, jako je káva nebo některé léky, dehydratace, nadměrné užívání alkoholu, ale hlavní příčinou je stres. Ať už je důvod jakýkoliv, nepanikařte. Existuje několik řešení, jak tik v oku zastavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Zavstavte tik

  1. 1
    Začněte s pořádným mrkáním. Zavřete oči co nejtěsněji to půjde. Zmáčkněte je, co nejvíc můžete a potom je náhle otevřete nečekaně do široka. Dělejte tento typ mrkání, dokud vaše oči nezačnou vytvářet slzy. [1] Pokud pocítíte bolest nebo se tiky značně zhorší, okamžitě přestaňte.
    • Rychlým mrkáním se vytvoří rovnoměrný slzný film, což způsobí, že se oku uleví a bude hydratované. Oční a obličejové svaly se uvolní a zvýší se oční cirkulace.
  2. 2
    Lehce masírujte svá spodní víčka krouživým pohybem pomocí prostředníčků. Abyste zabránili podráždění nebo infekci, ujistěte se nejprve, že vaše ruce a obličej jsou čisté. [2]
    • Byly prokázány výsledky zvýšené oční cirkulace a stimulace a posílení svalů.[3]
  3. 3
    Půl minuty mrkejte. Snažte se to dělat adekvátní rychlostí a zároveň dělejte pohyby velmi lehce. Představte si, že vaše řasy jsou křídla motýlů. Proces mrkání je pro vaše oči extrémně důležitý - uvolňuje většinu očních svalů, zvlhčuje a čistí oční bulvy. [4] Pokud pocítíte bolest nebo se tiky značně zhorší, okamžitě přestaňte.
  4. 4
    Zavřete oči jen napůl. Zaznamenáte, že vaše horní víčka se stále třesou s jinou amplitudou. Soustřeďte své úsilí na zastavení tohoto třesu.
    • Přivřením oka zmírníte oční tlak a tik může zmizet.[5] [6]
  5. 5
    Cvičte otvírání a zavírání. Zavřete oči na jednu minutu. Během této doby sevřete víčka ještě pevněji a povolte, aniž byste oči otevřeli. Zopakujte třikrát a poté oči otevřete.
    • Toto cvičení může oči lubrikovat, protože dochází nezvýšené produkci slz. Posílíte si také očí svaly a zbavíte se tiku.[7]
  6. 6
    Udělejte si masáž akupresurou. Podívejte se na obrázek nahoře a lokalizujte akupresurní body kolem oka. Lehce každý bod masírujte krouživým pohybem asi 5-10 vteřin a poté se přesuňte na další bod. Jakmile skončíte, celou masáž zopakujte. Měla by trvat asi 2 minuty.[8]
    • Podobnou akupresurní techniku můžete použít i tak, že si položíte ukazováček a prostředníček na obočí. Jemně stiskněte a masírujte okraje kosti nadočnicových oblouků asi 5 minut.[9]
    • Tato akupresurní masáž pomáhá zvýšit oční cirkulaci, zatímco zavřené víčko vytváří více slz a hydratuje oko.
    • Abyste zamezili podráždění nebo infekci, před masáží si umyjte ruce, případně odstraňte oční make-up.
  7. 7
    Vyzkoušejte techniky hydroterapie. Střídejte oplachování zavřeného víčka teplou a studenou vodou. Studená voda krevní cévky stahuje, zatímco teplá je roztahuje.[10] Tato metoda také podporuje krevní cirkulaci v oku, což vám může ulevit od tiku.
    • Přev víčko můžete také přejíždět kostkou ledu a střídavě přikládat teplou žínku. Opakujte asi 7-8x.[11]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Určení možných příčin

  1. 1
    Omezte přísun kofeinu a jiných stimulantů. Příliš mnoho kofeinu, limonád, nebo dokonce léků může vést k tiku v oku.[12] [13] Pokuste se omezit přísun těchto látek. Předtím, než snížíte dávky léků, promluvte si o problému s lékařem.
  2. 2
    Zůstaňte hydratovaní. I dehydratace může tik způsobit. Snažte se zvýšit příjem tekutin a vypijte alespoň 8 sklenic vody denně.
  3. 3
    Dopřejte si více spánku. Obecná únava může přispívat k únavě očí a může se objevit tik.[14] [15] Snažte se spát alespoň 7-8 hodin denně. Omezte také televizi, počítač a mobilní telefon předtím, než si dete lehnout.
  4. 4
    Navštivte očního lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků, které mohou značit vážnější potíže:[16] [17]
    • Tiky, které přetrvávají déle než týden.
    • Tiky, které úplně zavírají oční víčko.
    • Křeče, které postihují jiné obličejové svaly.
    • Zarudnutí, otok, nebo výtok z oka.
    • Povadlé horní víčko.
    • Pokud bude mít váš lékař podezření, že za tiky v oku je odpovědná mozková nebo nervová porucha, vyšetří vám další časté příznaky. Může vás doporučit k neurologovi nebo jinému specialistovi.
    • Až budete u lékaře, promluvte si také o doplňcích stravy, které užíváte, o cvičení a vašem celkovém zdravotním stavu.
  5. 5
    Co se doplňků stravy týče, váš lékař vám může udělat krevní testy, které odhalí, zda je vaše hladina minerálů a vitamínů v normě, nebo zda vám některá látka chybí. Pokud tomu tak je, lékař vám může předepsat nějaký volně dostupný doplněk stravy.
  6. 6
    Promluvte si o možnostech léčby. Pokud trpíte neustálým tikem v oku, lékař vám doporučí vhodnou léčbu. V některých případech pomáhá Botox.[18] [19] Pokud váš stav není velmi vážný, lékař vám předepíše léky uvolňující oči.[20]
    • Pokud selžou konzervativní metody léčby, lékař vám může také doporučit operativní řešení. Asi 75-80% pacientů pomáhá myektomie. Při této proceduře oční lékař uvolní svaly a nervy v postiženém víčku.[21] Nicméně toto není častá forma léčby, ve většině případech postačí injekce botulotoxinu.
    Reklama

O tomto wikiHow

Paul Ursell, MD
Spoluautor od:
Oční lékař
Tento článek spoluautor od Paul Ursell, MD. Dr. Ursell je oční lékař ve Spojeném království. Během své kariéry provedl více než 7000 operací šedého zákalu. Dr. Ursell se v roce 1995 stal členem Royal College of Ophthalmologists. Tento článek byl zobrazen 15 703 krát
Kategorie: Zdraví
Reklama