Piercing je v dnešní době stále ještě velmi oblíbenou formou zdobení těla, nad jehož provedením v téměř jakékoli části těla lidé moc dlouho nerozjímají. Prostě se pro piercing rozhodnou a okamžitě si ho nechají udělat. To s sebou ovšem nese i fakt, že si velká část těchto lidí neuvědomuje, že po dobu hojení podstupuje poměrně velké riziko, že se do čerstvé rány dostane infekce. Infikovaný piercing se v neléčeném stavu může postupně rozvinout ve velké množství různých chorob a samozřejmě po sobě může zanechat nevzhledné zjizvení.

Postup

  1. 1
    Proveďte bližší kontrolu. V dobře osvětlené místnosti zblízka pozorujte svůj piercing a sami sebe se přitom zeptejte na několik otázek.
    • Jak dlouho už piercing mám? Do čerstvé rány po piercingu se infekce obvykle nedostane hned po jeho provedení. Případnou infekci budete schopní rozpoznat teprve asi po jednom týdnu od provedení piercingu.
    • Kde je piercing umístěný? Jestliže se váš piercing nachází v partiích, které jsou k zánětům obecně náchylnější (např. ucho, pupík, genitálie, rty apod.), riziko infekce bude při nesprávném ošetřování piercingu vyšší.
    • Dělal/a jsem si piercing sám? Piercingy, které byly provedené svépomocí, jsou mnohem nebezpečnější a náchylnější k infekci, a to z mnoha důvodů, jako je například užití nevhodného náčiní a nesterilizovaných nebo již dříve použitých pomůcek apod. Případným problémům nejlépe zabráníte návštěvou lékaře.
  2. 2
    Hledejte zarudnutí. Čerstvý piercing je v podstatě vždy nějakou dobu po provedení lehce zarudlý nebo narůžovělý. Pokud ovšem zarudnutí postupně nevymizí nebo se naopak zhorší či ztmavne, pak je možné, že se do piercingu dostala infekce.
  3. 3
    Zkontrolujte otok. Jestliže je po delší dobu okolí piercingu nezvykle oteklé, pak je piercing s poměrně vysokou pravděpodobností infikovaný.
  4. 4
    Všímejte si hnisu nebo podobného výtoku. Bílý hnis obvykle značí velmi mírný zánět, který byste měli zatím přejít a pokračovat v běžné hygieně pro správné zhojení piercingu. Přitom piercing pravidelně kontrolujte a všímejte si známek postupujícího hojení. Vážnější situace ovšem nastane, pokud je pozorovaný hnis žlutý nebo zelený.
    • Z piercingu může někdy vycházet čirá tekutina, pravděpodobně lymfa, která značí správné hojení. Lymfa se objevuje ve chvíli, kdy krev putuje do vlásečnic (kapilár) a trochu jí prosákne do lymfatického systému. Lymfatický systém rozděluje lymfu na "špatnou" a "dobrou" (špatná lymfa putuje do lymfatických uzlin, které pociťujete když je vám špatně).
    • Lymfu rozpoznáte snadno podle její bílé až lehce nažloutlé barvy a oschlé krusty, kterou v okolí vpichu vytváří.
    • V této situaci tedy není důvod k žádné panice. Prostě jen pokračujte v běžném čištění piercingu a nechte ho důkladně zhojit.
    • Tekutina, vytékající z piercingu, bude ve většině případů lymfa. Starosti by vám měl dělat hustější a zapáchající výtok tmavší barvy.
  5. 5
    Všímejte si bolestivosti. V prvních dnech po provedení piercingu je bodavá bolest nebo pálení úplně běžné. Koneckonců, máte na těle čerstvou otevřenou ránu. Pokud ale pociťujete velmi ostrou bolest při kontaktu s piercingem, pak se může jednat o známku infekce.
  6. 6
    Všímejte si, zda piercing vydává teplo. Pokud je váš piercing nezvykle rozpálený na dotyk nebo jen vydává teplo, může se jednat o další známku infekce.
  7. 7
    Zpozorněte při ztrátě funkčnosti propíchnuté části těla. Některé části těla, například jazyk, můžou po provedení piercingu otupit, ztratí cit a případný zánět může všechno podstatně ještě zhoršit. Pokud je okolí vašeho piercingu velmi bolestivé, pravděpodobně je v něm infekce.
  8. 8
    Všímejte si horečky/zimnice/nevolnosti. Jasnou známkou potíží je horečka, často následovaná zimnicí a nevolností. V takovém případě můžete mít buď lokální infekci v místě piercingu anebo její mnohem vážnější a potencionálně smrtelnou systémovou formu - sepsi. Jestliže máte přetrvávající vysoké horečky, zimnici nebo trpíte nevolností, konzultujte svůj stav s lékařem. Rozhodně se totiž nejedná o normální reakci na piercing.
  9. 9
    Zbavte se infekce. Jestliže jste v piercingu odhalili zánět, asi se teď ptáte, co s ním. První věcí, která vás napadne, je pravděpodobně to, že byste měli z rány vytáhnout šperk. To by ovšem byla velká chyba, protože byste tím nechali propíchnutí uzavřít, což by infekci uvěznilo uvnitř tkáně, hnis by nemohl odtékat a ve výsledku by se vám v místě vpichu mohl vytvořit absces. Místo toho byste měli pokračovat v důsledné hygieně a co nejdříve kontaktovat svého piercera.

Tipy

  • Do piercingu se často dostává infekce kvůli extrémnímu podráždění, které vzniká tím, že na něm lidé spí. Během hojení piercingu spěte na cestovním polštáři (límci ve tvaru podkovy), který můžete umístit na svůj standardní polštář. Budete tak ve vyvýšené pozici, která nedovolí, abyste usnuli na svém novém piercingu.
  • Na mírné záněty můžete vyzkoušet některou z domácích metod. V šálku (250 ml) teplé vody nechte rozpustit jednu lžičku (5ml) mořské soli (pokaždé je vhodné použít nový plastikový kelímek). Potom do slané vody piercing namočte nebo si připravte obklad, který budete na propíchnuté místo přikládat. Proces opakujte dvakrát až třikrát denně, pokaždé patnáct minut.
  • Okoralé okraje piercingu nemusí vždy značit infekci. Většinou se bude jednat o běžnou známku hojení. Pokud piercing čistíte méně než třikrát denně, rozhodně byste neměli vynechat ani jednou. Pokud vám piercer nedoporučí opak, NENANÁŠEJTE na zanícený piercing antibiotické masti. Pro KAŽDÝ piercing se většinou doporučuje výše popsaná metoda čištění teplou slanou vodou nebo nearomatizovaným mýdlem. Před podstoupením jakékoli metody se doporučuje konzultovat svůj stav s lékařem nebo piercerem, protože snahy o léčbu neexistující infekce by mohly vést k propuknutí skutečného zánětu.
  • Pokud máte nějaké pochybnosti o svém piercingu, kontaktujte piercera. Lékaři často nemají zkušenosti se zacházením s takovým typem rány.
  • Během čištění trochu hýbejte a otáčejte šperkem, aby se hojivé látky dostaly i dovnitř vpichu. Buďte ale opatrní - s některým piercingem by se otáčet nemělo, protože byste se tím vystavovali naopak vyšímu riziku vzniku infekce. Před takovým počínáním proto své záměry proberte s piercerem.
  • Obzvláštní pozornost věnujte infekcím piercingu v obličeji a ústech. Jejich umístění v blízkosti mozku z nich totiž dělá mnohem nebezpečnější záležitost.
  • Přehnané nebo naopak nedostatečné čištění piercingu pupíku zvyšuje riziko infekce.
  • V některých případech je vhodné navštívit praktického lékaře, který vám může předepsat antibiotika a odkázat vás na nějakého specialistu.
  • Propíchnutou oblast potírejte roztokem, vytvořeným rozpuštěním aspirinu v teplé slané vodě.
  • Jestliže se vám trochu zanítil nový piercing ucha, můžete při čištění kromě běžných přípravků použít také antibiotickou mast.
  • Ačkoli se to může zdát v porovnání s výše uvedeným jako protimluv, nepřehánějte to s čištěním. Piercing byste tím mohli vysušit, podráždit a tím způsobit vznik infekce.

Varování

  • Piercingu se dotýkejte, pokud možno, co nejméně, a vždy pouze čistýma rukama. Na rukou se nachází velké množství bakterií, které by mohly způsobit zanícení.
  • Na čištění piercingu nepoužívejte alkohol ani peroxid vodíku v žádné formě. Takové látky jsou příliš silné a překážely by procesu hojení tím, že by ničily nově se vytvářející kožní buňky.
  • Pro čištění piercingu používejte vždy pouze mořskou sůl, nikdy ne stolní. Stolní sůl obsahuje jód, který by mohl proces hojení zpomalovat a způsobil by podráždění celé propíchnuté oblasti.
  • Vyhýbejte se antibiotickým mastem a krémům, které na sobě hromadí částečky špíny a neumožňují piercingu dostatečně dýchat.
  • Pokud chcete zarudnutí a otok zvládnout přírodním způsobem, kupte si čistý sušený heřmánek, trochu ho odsypte a zalijte šálkem vroucí vody. Do nálevu přidejte asi 1/8-1/4 lžičky mořské soli a potírejte s ním oteklé místo.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 59 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 064 krát