Trhání zubů, odborně zvané extrakce, není věc, která by se dala provádět bez odpovídající stomatologické praxe. Ve většině případů se doporučuje nechat zub, aby vypadl sám nebo si domluvit návštěvu u zubaře. Téměř vždy vyřeší tuto situaci lépe stomatolog s náležitě proškoleným týmem a speciálním vybavením, než vy sami doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Trhání dětských zubů

  1. 1
    Nechte na přírodě, aby si poradila sama. Většina odborníků nabádá rodiče, aby se nesnažili nikterak urychlit přirozený proces.[1] Zuby, které jsou vytrženy příliš brzy, mohou zapříčinit nesprávné prořezání zubů stálých. Každé dítě vám navíc jistě řekne, že trhání zubů není nic příjemného.
  2. 2
    Sledujte zub, pokud se začne viklat. Ujistěte se, že zub a okolní dáseň jsou zdravé a není zde žádný kaz ani zánět. Pokud je na zubu kaz, je nutné, aby byl ošetřen ve stomatologické ordinaci.
  3. 3
    Pokud žádnou ze dvou výše uvedených komplikací nezpozorujete, může si dítě se zubem viklat samo, ale pouze jazykem. Ne všichni rodiče dají svému dítěti na výběr tuto možnost, ale pokud tak učiní, je nutné vysvětlit, že se zubem mohou viklat opravdu jen jazykem. Je to ze dvou důvodů:
    • Viklání rukou může zanést bakterie a nečistoty do dutiny ústní, což často vede k infekci. Děti nejsou zrovna nejčistotnější stvoření a v kombinaci s nedostatečnou hygienou a špatným stavem chrupu, je zde riziko zanesení infekce.
    • Jazyk je mnohem jemnější než ruka. U dětí, které používají prsty k vytažení zubu, je zvýšené riziko nechtěného vytržení před dokončením vývoje. Pokud se zubem viklají jazykem, toto riziko se snižuje, protože jazyk není schopen uchopit zub stejně jako dva prsty.
  4. 4
    Pokud stálý zub roste v nesprávné poloze, navštivte zubaře. Stálé zuby rostou po mléčných, je to proces, kterému se říká “prořezávání“. Někdy brání mléčné zuby v prořezání těm stálým. Je to běžná komplikace. Pokud zubař vytrhne mléčný zub a tomu stálému tak vytvoří dostatek prostoru k prořezání do správné polohy, neměla by nastat žádná komplikace.
  5. 5
    Pokud počkáte, až dítěti vypadne zub sám, krvácení by nemělo být tak silné. Děti, které vydrží, dokud jim mléčný zub nevypadne sám (v některých případech i 2 – 3 měsíce), většinou téměř vůbec nekrvácejí.
    • Pokud při viklání zubu nebo jeho tahání začne místo krvácet, vysvětlete dítěti, že je nutné s tím přestat; zub pravděpodobně ještě není připraven na vytržení a neměl by na něj být vyvíjen tlak.
  6. 6
    Pokud se zub již viklá, ale do dvou až tří měsíců nevypadne, navštivte zubaře. Ten dítěti aplikuje lokální anestezii a zub vytrhne pomocí vhodných nástrojů.
  7. 7
    Pokud zub vypadne sám, přiložte na extrakční ránu kousek gázy. Řekněte dítěti, aby gázu lehce skouslo. V místě vypadlého zubu se začne tvořit krevní sraženina.
    • Pokud se sraženina odstraní, může do rány vstoupit infekce. Tento stav se nazývá suché lůžko (zánět alveolární kosti) a je doprovázen silným zápachem z dutiny ústní.[2] Pokud máte podezření, že krevní sraženina byla odplavena, neprodleně kontaktujte stomatologa.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Trhání zubů v dospělosti

  1. 1
    Snažte se zjistit, proč je nutné zub vytrhnout. Pokud se o stálé zuby náležitě staráte, měly by v dutině ústní vydržet celý život. Pokud je ale potřeba nějaký zub extrahovat, může to být z následujících důvodů:
    • Stěsnaný chrup. Již prořezané zuby brání ve správném růstu těm, co ještě prořezané nejsou. V tomto případě mohou být stomatologem extrahovány.
    • Zubní kaz či infekce. Pokud infekce dosáhne až k zubní dřeni, stomatolog vám předepíše antibiotika nebo se pokusí vyčistit kořenový kanálek. Pokud vyčištění kanálku problém nevyřeší, lékař zub pravděpodobně extrahuje.
    • Oslabený imunitní systém. Pokud se chystáte podstoupit transplantaci orgánu nebo chemoterapii, riziko případné infekce může vést doktora k extrakci zubu.[3]
    • Parodontální onemocnění. Parodontitida je způsobena zánětem tkání a kosti obklopující zub. Pokud parodontitida zasáhne zub, může se stomatolog rozhodnout ho extrahovat.
  2. 2
    Objednejte se k zubaři. “Nikdy se nepokoušejte vytrhnout zub sami.“ Je mnohem bezpečnější nechat se ošetřit stomatologem, než se pokusit vytrhnout zub sám. Kromě toho, že je to zajisté bezpečnější, bude to určitě i méně bolestivé.
  3. 3
    Dovolte stomatologovi, aby vám aplikoval lokální anestezii, která znecitliví oblast daného zubu.
  4. 4
    Nechte stomatologa zub extrahovat. Pravděpodobně bude potřeba odstranit i část dásně, aby byl k zubu snadnější přístup. V některých případech je pro snadnější extrakci nutné nařezat zub na několik částí.[3]
  5. 5
    V extrakční ráně se utvoří krevní sraženina. Tvorba krevní sraženiny je znamení, že extrakční rána a okolní dáseň se začínají uzdravovat. Přiložte do rány gázu a lehce skousněte. Nová krevní sraženina by se měla začít pomalu tvořit.
    • Pokud se z rány krevní sraženina odplaví, je zde riziko vstupu infekce. Tato situace se nazývá suché lůžko (zánět alveolární kosti) a je často doprovázena silným zápachem z dutiny ústní.[2] Pokud máte podezření, že se krevní sraženina odplavila, kontaktujte neprodleně svého zubaře.
    • Pokud chcete zamezit otoku, přiložte k místu extrakční rány z vnější strany tváře sáček s ledem. Mělo by to zamezit otoku a zmírnit bolest.
  6. 6
    V následujících dnech po extrakci dbejte na to, aby se rána správně hojila. Aby se tomu tak dělo, řiďte se těmito pokyny:
    • Neplivejte a prudce nevyplachujte. Stejně tak se snažte prvních 24 hodin vyhnout pití brčkem.
    • Po 24 hodinách můžete lehce kloktat roztok slané vody vyrobený z ½ čajové lžičky soli a 250ml převařené vody.
    • Nekuřte.
    • Prvních několik dní jezte měkkou stravu a pijte nealkoholické nápoje. Vyhněte se tuhé stravě, kterou je nutné hodně rozžvýkat.
    • Čistěte si zuby, jak jste zvyklí, jen okolí extrakční rány vynechte.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Neodborná domácí péče

  1. 1
    Vezměte gázu a lehce kývejte se zubem dopředu a dozadu. Dejte dotyčnému kousek gázy a řekněte, ať si ji přiloží na zub.
    • Jemně pohybujte zubem dopředu a dozadu, ze strany na stranu. Zásadní pojem je zde “jemně“.
    • Pokud se spustí silné krvácení, svou činnost přerušte. Silné krvácení bývá známkou toho, že zub ještě není na vytržení připraven.
    • Pokud jsou vlákna kotvící zub k dásni přerušena, chytněte zub pevně ale jemně a pomalu vytáhněte. Pokud je to příliš bolestivé nebo se spustí krvácení, svou činnost přerušte.
  2. 2
    Poraďte dotyčnému, aby si kousl do jablka. Zakousnutí se do jablka může být dobrý způsob, jak vytrhnout zub, obzvláště u dětí. Tato metoda je účinná především na přední zuby, nikoliv na zadní.
  3. 3
    K vytržení zubu použijte zubní nit. Pokud se zub hodně viklá a metoda s jablkem nepomohla, zavažte kolem zubu 30 cm dlouhý kus zubní nitě na uzlík. Poté nití trhněte a jedním rychlým pohybem bude zub venku. [4]
    Reklama

Tipy

  • Toto funguje jen v případě, že zub již není ukotven v kosti a drží pouze v dásni. Takto postižené zuby se mohou viklat všemi směry a může to být velice bolestivé.
  • Pohybujte zubem velice pomalu.
  • Zeptejte se svého zubaře, zda je zub nutné extrahovat. Pokud ne, nesnažte se ho násilím vytrhnout.
  • Můžete tahat, ale ne silou!
  • Pokud se zub snažíte vytrhnout a je to bolestivé, přestaňte a zkuste to později. Může to znamenat, že zub není na vytrhnutí ještě připraven.
  • Netrhejte zub silou. Pokud nějaký čas vydržíte, vytrhnutí nebude tolik bolet ani krvácet.
  • Kruťte s ním jemně a pomalu.
  • Pokud je zub citlivý, netrvejte na jeho vytržení. Nervy jsou stále připojené a jejich přerušení by mohlo vést k infekci.
  • Pro děti: Pokud i po vypláchnutí zub stále krvácí, prosím, řekněte rodičům, aby kontaktovali zubaře.
  • Vyvraťte zub dozadu, viklejte a kruťte s ním. To zub uvolní velice rychle!
  • Pokud se již prořezává stálý zub a mléčný je stále na místě, navštivte stomatologa. Je nutné mléčný zub vytrhnout.
Reklama

Varování

  • Pokud máte podezření na infekci, neprodleně navštivte zubaře. Dlouho neléčená infekce může způsobit vážné zdravotní komplikace.
  • Trhání zubu je zcela rozdílná situace, oproti vyraženému či zlomenému zubu stálého nebo mléčného chrupu. Pokud byl mléčný chrup poškozen fyzickým traumatem (např.:pádem) a zdá se být zlomený, neřiďte se těmito pokyny.
  • Pokud jste dospělý či dospívající člověk a kýve se vám zub, je nutné ihned navštívit stomatologa. Ten je schopen vyřešit většinu zubních problémů a zajisté vám také vysvětlí rizika spojená s trháním zubů doma.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 119 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 36 885 krát
Kategorie: Zdraví
Reklama