Herpes Simplex, neboli takzvaný opar je bolestivý puchýřek, který se většinou objeví v okolí rtů, brady, tváří a nosních dírek. Zpravidla se brzy pokryje žlutým stroupkem, a za několik dní zmizí. Bohužel, u lidí, kteří trpí na opary, způsobené virem Herpes Simplex (většinou typem 1), se vysoce nakažlivá nemoc často opakuje. V současné době sice neexistuje účinná vakcína, či léčba choroby, je ovšem několik způsobů, jak ulevit od bolesti, urychlit hojení, a zabránit šíření oparů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zbavte se oparů změnou životního stylu

  1. 1
    Ujistěte se, že máte opravdu opar, a nikoliv třeba cers|aft. Afty jsou malé cer|vřídky, které se objevují uvnitř v ústech. I když se občas v ústech může objevit i opar, obvykle bývá menší, než aft, a začíná jako puchýřek. Afty nejsou nakažlivé a nezpůsobuje je virus, proto na ně platí jiné metody, než na opary.
  2. 2
    Věnujte pozornost signálům, naznačujícím, že vzniká opar. Ještě než jej uvidíte, pravděpodobně vás místo, kde vzniká (většinou okolí rtů) bude trochu svědit, či pálit. Čím dříve příznaky rozpoznáte, tím rychleji se oparu můžete zbavit.
    • Na postiženém místě můžete cítit opuchnutí nebo lehké zatvrdnutí, společně s pocitem pálení.
    • Další ranné příznaky zahrnují svědění rtů a kůže okolo nich, sucho v krku, zduřelé uzliny, bolest při polykání, či horečku.[1]
  3. 3
    Jakmile opar propukne, dodržujte "karanténu" - virus Herpes Simplex je extrémně nakažlivý. Vyhýbejte se proto líbání a jiným dotekům ústy. Nepůjčujte ostatním svůj příbor, hrnky, sklenice nebo brčka, a nádobí myjte desinfekčním přípravkem. Jemné omývání puchýřků mýdlem a vodou taktéž pomůže zabránit jejich rozšíření.
    • Co nejčastěji si myjte ruce, a oparu se snažte nedotýkat. Pokud na opar sáhnete, můžete jej následně přenést na jiného člověka, či na jinou část vašeho těla, jako jsou oči nebo genitálie.
  4. 4
    Zbavte se horečky. Opary se často objeví jako doprovodný příznak horečky, či jiné nemoci, obzvláště u dětí. Je-li přítomna zvýšená teplota, srazte ji pomocí léků typu Paralen nebo Panadol, a pravidelně se měřte teploměrem.
    • Bojujte s horečkou s pomocí vlažných koupelí, studenými obklady na vnitřní straně stehen, nohou, pažích a šíji. Pijte teplý čaj a dopřejte tělu dostatek spánku.
  5. 5
    Úleva od bolesti. Volně prodejné medikamenty k léčbě oparů vám pomohou od bolesti, případně je zkombinujte s jiným tišícím lékem typu Aspirin či Ibuprofen. Pamatujte na to, že pokud se opary objeví u dětí, neměl by se jim aspirin dávat - může způsobit vzácný, ale smrtelný.... syndrom[2]
  6. 6
    Máte-li podlomený imunitní systém, opary jsou vážné, nebo horečka nechce ustoupit, vyhledejte lékaře. Totéž udělejte, pokud opar nezmizí do dvou týdnů od svého objevení, nebo pokud se objeví v okolí očí.
    • Lidem s již oslabeným imunitním systémem hrozí při propuknutí oparů vážné zdravotní komplikace, které mohou vést až ke smrti.
    • Opary v oblasti očí jsou v mnoha zemích světa jednou z hlavních příčin slepoty - buďte proto velmi opatrní, abyste si virus nezanesli do očí. Máte-li podrážděné oči a hrozí vám opar, ihned navštivte lékaře.
  7. 7
    Zabraňte vytvoření oparu pomocí několika různých triků. I když je herpes simplex stále ještě nevyléčitelný, jeho propuknutí v podobě oparů se dá účinně předcházet:
    • Na rty a jiná náchylná místa používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Oxidy zinku, v něm obsažené, mohou pomoci oparům předejít, obzvlášť u jedinců, kteří jsou citliví na slunce.
    • Ručníky, ložní prádlo a textilie perte ve vařící vodě a často je měňte.
    • Neprovozujte orální sex. I když opar zrovna nepropukl v léze a puchýřky, virus se dá velmi lehce přenést na genitálie.
  8. 8
    Buďte trpěliví. Bez jakékoli léčby opary obvykle zmizí během 8 - 10 dnů. Do té doby se toho nedá s oparem příliš udělat. Puchýřek nevymačkávejte a snažte se do něj nerýpat - jen to zpomaluje hojení.
  9. 9
    Snažte se nebýt ve stresu. Studie ukazují, že mezi hladinou stresu a náchylností k oparům může být souvislost. Předcházejte trápení s bolestivými opary v budoucnu, a snažte se ze svého života vytěsnit úzkost a stres.[3]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Orálně podávané medikamenty

  1. 1
    Vyzkoušejte lékořici. Látky obsažené v lékořici prokazatelně urychlují dobu hojení oparů. Jezte lékořici (musí to být ovšem přírodní lékořice, ne náhražka s anýzem), či pastilky s jejím výtažkem. Lékořicový prášek také můžete smíchat s trochou vody na hustou pastu, a přímo jej několikrát denně nanést na postižené místo.
  2. 2
    Jezte více lyzinu. Hlavní protein viru herpes, který způsobuje opary, se nesnáší s proteinem, obsaženým v mléčných výrobcích - lysinem. Jezte sýry, jogurt a pijte mléko. Zkuste v lékárně sehnat doplněk stravy s lysinem.
  3. 3
    Vyhýbejte se argininu. Některé výzkumy odhalily spojitost mezi opary a aminokyselinou argininem. Ten se vyskytuje například v čokoládě, Coca - Cole, hrášku, cereáliích, arašídech, kešu oříšcích nebo pivu. Důkazy zatím nejsou úplně stoprocentní, nicméně pokud se vám opary neustále vrací, zvažte omezení konzumace těchto jídel.
  4. 4
    Užívejte antivirové léky. Některá antivirotika, jako Penciclovir, Acyclovir, a Famciclovir, prokazatelně účinkují. Herpes sice nevyléčí a nedají se použít coby prevence, ale urychlí hojení a zabrání zvlášť závažnému průběhu onemocnění.[4] Všeobecně se dá říci, že největší efekt mají, začnete-li je užívat při prvních příznacích vznikajícího oparu.
    • Trpíte-li opary velmi často, váš lékař vám může doporučit užívat antivirotika denně, i když jste právě bez vnějších příznaků, aby se výskyt oparů snížil. V některých případech zabírá léčba imunosupresivy, ale klinické studie žádnou zvlášť vysokou účinnost neprokázaly.
    • Antivirotika fungují na základě toho, že narušují replikační cyklus viru.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Prostředky k zevnímu užití

  1. 1
    Použijte led. Chlad jednak vytvoří prostředí, které je pro virus herpes nevhodné, a jednak pomůže proti bolesti, kterou puchýřek může způsobovat. Raději se oparu kostkou ledu nedotýkejte, ale použijte například zmraženou lahev vody, či něco podobného. Po postižené oblasti kružte přibližně po dobu 10 - 15 minut.
  2. 2
    Použijte tea tree oil. Tea tree oil je známý svým působením proti bakteriím a virům. Rozmíchejte jej ve dva až třikrát větším množství vody a na několik hodin aplikujte na místo, kde cítíte, že se brzy utvoří opar. Tea tree oil by měl zabránit vytvoření puchýřku, případně průběh nemoci zmírnit.
  3. 3
    Potřete místo mlékem. Bílkoviny, obsažené v mléce pomohou opar zahojit a nízká teplota mléka pomůže od bolesti. Namočte do něj smotek vaty a několikrát denně opar potírejte. Vyzkoušejte to i předem, když cítíte, že opar vzniká.
  4. 4
    Natřete opar vazelínou. Zabráníte tak v přístupu bakteriím a virům, které infekci zhoršují. Vazelínou nešetřete, naneste jí na místo dostatečné množství, a vrstvičku po celý den obnovujte. Abyste nepřenesli virus na prsty, a nenakazili tak někoho dalšího, použijte raději vatovou štětičku.[5]
  5. 5
    Opar potřete jablečným octem. Pomůže vysušit puchýř, zahubí bakterie, a vyrovná pH. Nanesení octa na otevřenou ranku může trochu pálit. Pomozte si vatovým tamponem a aplikujte ocet na místo několikrát denně.
  6. 6
    Použijte peroxid vodíku. Tato tradiční desinfekce zabije bakterie, které by puchýř mohly infikovat, a zároveň pokožku v postižené oblasti vysuší. Nalijte trochu přímo na opar, nebo místo několikrát denně potírejte vatovým tamponem.
  7. 7
    Přiložte na opar vylouhovaný pytlík s čajem. Antioxidanty v čaji obsažené jsou při hojení oparů přímo zázrak a proces hojení dokážou velmi urychlit. Uvařte si šálek zeleného čaje a vychladlý pytlík přiložte přímo na puchýř. Pro větší úlevu pytlík nejprve dejte do ledničky, nebo nechte zmrazit.
  8. 8
    Utřete pár stroužků česneku. Česnek je domácí medicína, která léčí spoustu drobných neduhů. Aplikujte utřený česnek přímo na opar a nechejte 15 minut působit. Antibakteriální látky, obsažené v česneku, pomohou oblast desinfikovat a podpoří hojení. Pamatujte, že česnek je velmi silný a na pokožce může trochu štípat.
  9. 9
    Použijte sůl. I když může pálit a štípat, sůl, nasypaná přímo na opar, pomáhá urychlit hojení. Nechejte ji pár minut působit, pak opláchněte, a na místo ihned aplikujte čistou šťávu z aloe vera. Aloe vera pomůže zklidnit podrážděnou pokožku a uleví od případné bolesti, kterou způsobila sůl.
  10. 10
    Namočte vatovou tyčinku do čistého výtažku z vanilky. Přiložte na opar, nechte chvíli působit a postup opakujte čtyřikrát denně, dokud opar nezmizí. Při výrobě vanilkového extraktu se používá alkohol a to je důvod, proč vám pomůže zbavit se oparu.
  11. 11
    Použijte zevní antivirotika. Přípravky jako Zovirax mohou zabránit vzniku oparu.
    Reklama

Tipy

  • Některé ženy jsou ke vzniku oparů náchylnější během menstruace, nebo těsně před ní.
  • Oslabený imunitní systém je proti herpes viru méně odolný. Starejte se tedy dobře o své zdraví. K tomu patří vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a spánku. Vyhýbejte se alergenům, drogám a nadměrnému pití alkoholu.
  • Věří se také, že opary může u některých lidí vyvolávat nadměrný stres. Naučte se proto relaxovat. Technik, jak zvládat stres, existuje celá řada, a možná právě vám mohou pomoci zbavit se oparů.
  • Dočasně je možné opar zakrýt s pomocí tzv. tekuté náplasti. Naneste ji na opar a jeho okolí a nechte zaschnout. Pak naneste ještě jednu vrstvu a opět nechte zaschnout. Tekutá náplast vyhladí povrch a opar zakryje, takže jej chrání před dalším zanícením. Až bude dokonale suchá, naneste na rty rtěnku. Odstín by měl být dostatečně tmavý na to, aby opar zakryl. Pomozte si štětečkem, který můžete sterilizovat namočením do horké vody, smíchané s chlorovým bělidlem. Po použití štěteček znovu sterilizujte.
    • Před nanesením rtěnky se ujistěte, že opar je celý pokrytý tekutou náplastí. Jinak by rtěnka mohla místo ještě víc podráždit, případně do otevřeného puchýře zanést infekci.
    • Odstín by měl být dostatečně tmavý na to, aby opar zakryl.
    • Náplast se dá odstranit pečlivým omytím vodou. Důkladně pak celé místo vysušte a vydesinfikujte lihem.
    • Tekutou náplast ani nic jiného, co opar "uzavře", nepoužívejte příliš často, protože to zpomaluje jeho zasychání a hojení.
  • Hormonální změny jsou často provázeny opary. Nebuďte zaskočeni, pokud se puchýřky objeví např. po použití hormonální antikoncepce typu Postinor.
Reklama

Varování

  • Tento článek obsahuje jen všeobecné rady a v žádném případě nemá za cíl nahradit profesionální lékařskou pomoc. Herpes Simplex 1 může být velmi vážné onemocnění, a je nezbytné léčbu konzultovat s lékařem.
  • Použití lihu nebo odlakovače na nehty (ten se často jako domácí léčba doporučuje) na již prasklý puchýřek, neb občas i na ten, který ještě nepraskl, může zanechat drobné jizvičky okolo rtů - jejich pokožka je velmi citlivá, a líh i odlakovač jsou agresivní chemikálie.
  • Po vyhledání slova opar na internetu, se objeví nepřeberné množství různých "zaručených rad". Jako u většiny nemocí, na někoho sugesce zabírá, ovšem některé doporučené postupy jsou zdraví nebezpečné. Používejte svůj selský rozum a při jakýchkoliv pochybnostech se poraďte s lékařem.
  • Herpes může být nakažlivý, i když jsou opary pryč. Minimálně po dobu jednoho týdne od jejich zmizení je může postižený stále potenciálně přenést na někoho jiného.
  • Herpes simplex 1 způsobuje většinu běžných oparů, ale občas za nimi stojí Herpes simplex typu 2, který způsobuje převážně opary na genitáliích.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 686 krát
Kategorie: Zdraví
Reklama