X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 185 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 10 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 14 203 krát
Znáte to, miska s ovocem a kolem ní roj nevzhledných octomilek. Jakmile se u nás tito nezvaní hosté usídlí, umí se o sebe již velmi dobře postarat. Naštěstí ale existuje několik metod, jak se octomilek zbavit a zabránit jejich návratu.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:Zachycení octomilek pomocí papírového trychtýře
Metoda 1
-
1Jako základnu pasti si připravte vysokou sklenici, láhev od vína, použitou flašku od limonády nebo vázu. Fungovat by ovšem měla jakákoli jiná nádoba.
- Tato metoda je pravděpodobně nejefektivnější cestou, jak odchytit velké množství octomilek. [1]
-
2Kupte návnadu na octomilky. Tento hmyz se krmí čímkoli sladkým, takže máte velmi široký výběr a můžete využít spoustu věcí z vašich zásob. Vhodný je jakýkoli druh ovoce, džusu, limonády nebo nějakého jiného sladkého produktu, který octomilkám poskytne dostatečné množství lákavého aroma pro jejich vlákání do pasti.[2] Zkuste některou z následujících návnad, seřazených od nejúčinnějších po nejméně účinné:
- Nasekané kousky přezrálého nebo hnijícího ovoce. Například několik plátků zhnědlého banánu, měkkých jahod nebo třeba rozměklé broskve.
- Med, javorový syrup nebo kukuřičný syrup.
- Jakýkoli druh džusu nebo limonády. Určitě použijte nějaký obyčejný, cukernatý typ - dietní džus nebude fungovat.
- Jablečný ocet nebo sójová omáčka.
- Sedlina z láhve vína nebo piva. Octomilky jsou přitahovány cukry v alkoholických nápojích.
-
3Srolujte kus papíru a vytvořte z něj tak trychtýř. Ten potom zasuňte do připravené láhve nebo jiné nádoby. Trychtýř s malým otvorem vespod umožní octomilkám proletět do nádoby, ale už jím neprojdou zpět ven - nejsou na to dostatečně chytré. Trychtýř zajistěte lepící páskou, aby držel tvar. Vložte ho do hrdla nádoby, špičkou dolů. Spodní část trychtýře by se neměla dotýkat návnady na dně nádoby.
- Trychtýř snadno vyrobíte z jakéhokoli kusu papíru nebo vytržené stránky z časopisu.
- Také můžete párátkem nebo jiným předmětem vytvořit otvor ve spodní části kávového filtru.
-
4Past postavte na místo, které je octomilkami zamořené. Dejte ji třeba do blízkosti dřezu, odpadkového koše nebo mísy s ovocem. Pokud vás octomilky trápí na více místech domu nebo kuchyně, budete muset vyrobit pastí více.
- Nechte pasti na místě alespoň přes noc. Ráno už byste měli sledovat, jak si octomilky šťastně pochutnávají na návnadě.[3]
- Jestliže se žádná octomilka do pasti nechytla, zkontrolujte otvor ve spodní části trychtýře a případně ho rozšiřte. Je možné, že se skrze něj octomilky nedostanou k návnadě.
-
5Zachycené octomilky zabijte. Nalijte do nádoby směs teplé vody a přípravku na mytí nádobí. Čistidlo zredukuje povrchové napětí vody, takže se octomilky potopí a utonou.[4] Počkejte asi minutu nebo dvě a potom obsah nádoby vylijte.
- Pokud v pasti stále pozorujete živé octomilky nebo slyšíte bzučení, vezměte nádobu před vytažením trychtýře na zahradu nebo někam mimo dům.
- Po dokončení práce důkladně omyjte sklenici nebo jinou použitou nádobu. Potom ji můžete znovu použít pro výrobu další pasti.
-
6Opakujte, dokud past nezůstane prázdná. Octomilky se velmi rychle množí a jejich životní cyklus může být dlouhý pouhých osm dní.[5] Je pravděpodobné, že celý proces odchytu octomilek budete muset několikrát zopakovat, než kuchyni a další místnosti plně vyčistíte.
- Vajíčka octomilek se vyvíjejí osm až deset dní po nakladení. Z toho důvodu budete muset klást pasti každý den po dobu jednoho až dvou týdnů.[6] Jakmile přestanete pozorovat hemžení octomilek ve svých pastech, které jsou nastražené alespoň několik hodin, můžete s lovem přestat.
- Jestliže se chcete octomilek ve své kuchyni zbavit skutečně kompletně a co nejrychleji, budete se muset postarat také o nakladená vajíčka.
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:Odchyt octomilek pomocí miskových pastí
Metoda 2
-
1Začněte tím, že si připravíte nějakou větší mísu. Ačkoli tato metoda není stejně účinná jako ta výše popsaná s papírovým trychtýřem, cíl je zde stejný: nalákat octomilky do pasti skrze malý vstup, kterým nebudou schopné vyletět zpátky mimo mísu.
-
2Na dno připravené mísy dejte nějakou sladkou návnadu. Na druhu návnady nezáleží tolik, jako na jejím množství. Budete potřebovat nejspíš alespoň 2-3 centimetry nějaké sladké tekutiny. Pro inspiraci uvádíme několik možných směsí, které by měly octomilky spolehlivě přilákat:
- Vložte na dno mísy kousek starého oloupaného ovoce, jako je například pomeranč nebo banán a zalijte ho trochou balsamica.
- Experimentujte se směsí bílého vína a koriandrových semínek. Tato směs se ukazuje jako velmi účinná. Pro extra aroma můžete přilít také trošku bílého vinného octa.
- V nouzi poslouží také směs medu, cukru a balsamica.
-
3Přes mísu potom natáhněte plastikovou fólii a pevně ji napněte. Použijte velký kus fólie a zabalte do něj celou mísu. Snažte se ji co nejlépe napnout.
-
4Vidličkou nebo jiným nástrojem udělejte do fólie množství malých otvorů. Tyto otvory by měly být skutečně co nejmenší, protože větším vstupem by se mohly octomilky dostat zpět na svobodu. Cílem je vlákat octomilky do misky a nepustit je ven - nebudou totiž schopné najít cestu zpět.
- Pokud jsou otvory vytvořené vidličkou příliš velké, zkuste raději použít párátko, které by mělo vytvořit otvory velké tak akorát.
-
5Past nastražte do oblasti, která je octomilkami zamořená a nechte ji tam stát přes noc. Ráno ji potom zkontrolujte. Nyní byste měli pozorovat množství octomilek, které si zvesela pochutnávají na vaší návnadě. Jestliže se žádná octomilka do pasti nechytla, zkontrolujte otvor ve spodní části trychtýře a případně ho rozšiřte. Je možné, že se skrze něj octomilky nedostanou k návnadě.
-
6Zachycené octomilky odstraňte. Před zabitím octomilek je vhodné vyjít s celou pastí někam mimo domov - eliminujete tím riziko opětovného zamoření vaší kuchyně nebo jiné místnosti. Sundejte z mísy fólii a zabijte octomilky nalitím směsi teplé vody a přípravku na nádobí. Čistidlo naruší povrchové napětí vody, takže se octomilky potopí pod hladinu a utonou.[7] Počkejte minutu nebo dvě a potom celý obsah misky odstraňte.
- Po dokončení celé práce důkladně omyjte mísu horkou vodou a použijte ji na výrobu další pasti.
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:Zabití octomilek pomocí sprejů a jiných přípravků
Metoda 3
-
1Vyrobte si sprej na octomilky. Prázdnou rozprašovací láhev naplňte 70% dezinfekčním alkoholem. Následně ho rozprašte ve vzduchu po poletujících octomilkách. Popadají na zem, kde je budete moct snadno zamést a odstranit. Můžete použít také 91% alkohol, který po rozprášení ve vzduchu okamžitě zabije octomilky včetně jejich vajíček, do kterých se vsákne. Navíc působí jako velmi účinná dezinfekce. Silnější alkoholová dezinfekce je o něco málo dražší než obyčejná, ale finanční zátěž pro tuto metodu je stále velmi příznivá. Při rozprašování alkoholu byste měli nejprve přijmout určitá bezpečnostní opatření, jako je zajištění důkladné ventilace otevřením oken a použití ochranných rukavic či dalších pomůcek. 91% alkohol je mnohem méně jedovatý, žíravý a nebezpečný než běžné insekticidy nebo pesticidy. [8]
- Dalším účinným zabijákem většiny malého hmyzu je Windex, Raid nebo další podobné přípravky. Objevíte-li roj malých mušek octomilek, dopřejte jim několik dávek Windexu a pozorujte, jak odpadávají.
- Další vynikající možností je čisticí sprej Clorox. Po jeho aplikaci setřete ze všech povrchů mrtvé mušky. Nezapomeňte na pořádnou ventilaci prostor, ve kterých budete Clorox nebo podobný přípravek používat. Jeho zápach může být totiž poněkud nepříjemný a proto se nedoporučuje osobám, které se obávají, že by mohli intoxikovat svůj byt nebo plochu pro přípravu jídla.
- Na mušky můžete také použít rozprašovací láhev s obyčejnou vodou. Popadají na zem nebo nejbližší povrch pod nimi a kvůli mokrým křídlům nebudou po nějakou dobu schopné létat, takže je můžete snadno zabít a odstranit.
-
2Použijte pyrethrin ve spreji. Pyrethrin je insekticid, který velice efektivně zabíjí dospělé octomilky, ale nikoli vajíčka. Použijte ho podle instrukcí uvedených na obale. Vyhněte se přímé aplikaci na ovoce nebo plochu pro přípravu jídla.[9]
- Tento produkt je nabízen ve formě aerosolového spreje, který můžete kdykoli použít přímo na mušky, které po kontaktu okamžitě umírají.
- Pro oblasti které jsou často a hodně zamořené octomilkami můžete zakoupit automatický rozprašovač pyrethrinu, který odvede práci za vás.
-
3Na kuchyňský odtok použijte gel. Na trhu existuje několik gelů, které jsou speciálně určené na octomilky a jejich vajíčka, které zamořily kuchyňské dřezy. Pokud se vám tedy nepodaří zamoření odstranit pomocí horké vody a mýdla, zkuste některý z těchto gelů. Řiďte se instrukcemi uvedenými na obale. Pravděpodobně budete celý postup muset opakovat několikrát po sobě, než se vám podaří všechny octomilky odstranit.[10]
-
4Zkuste pokročilé přípravky nebo profesionální služby. Jestliže je váš domov zamořený takovým způsobem, který už nejste schopni sami zvládat, budete muset použít zbytkový insekticid a aplikovat ho na místa, na která se octomilky slétají. Pokud správně skladujete zásoby jídla a udržujete kuchyni v čistotě, tento postup pravděpodobně nebude vůbec potřeba. Pro více informací kontaktujte profesionální společnost, která se odstraňováním hmyzu z obydlí zabývá.
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:Odstranění vajíček
Metoda 4
-
1Zjistěte, kde octomilky kladou vajíčka. Obvykle jsou to místa, která poskytují dostatek stravy a vlhkosti, jako je hnijící ovoce, odpadkové koše nebo zatuchlý dřez. Nejprve proto odhalte, na kterých místech vaší kuchyně se octomilky líhnou.[11]
- Jasným pachatelem jsou misky nebo sáčky s přezrálým ovocem. I přesto, že máte doma čerstvé ovoce, miska, ve které leží, může obsahovat nějaké zbytky od toho minulého a přitahovat tak octomilky.
- Skladujete-li kompost v kuchyni, může to být také vynikající zdroj potravy pro nepříjemné mušky.
- Otevřený pytel s recyklovatelným materiálem může octomilky lákat také, zvláště když obsahuje neomyté plechovky od piva nebo limonády.
- Kdy naposledy jste myli váš odpadkový koš? Můžete sice pravidelně vynášet odpad, ale příčinou nemusí být jen on - častokrát je na vině právě nádoba, do které ho vyhazujete.
- Častým útočištěm octomilek jsou také kuchyňské dřezy, protože se v nich obvykle zachycují zbytky jídla, které tam potom začnou hnít.
- Živnou půdou pro octomilky bývají také mokré houby na nádobí nebo mopy na vytírání podlah.
-
2Skladujte své potraviny s opatrností. Máte-li problém s octomilkami, nenechávejte nikde v domě odhalené ovoce při pokojové teplotě. Skladujte ho v uzavřeném papírovém sáčku nebo v lednici, dokud se octomilek nezbavíte. Pouhý jeden kus přezrálého ovoce stačí na vyživení velkého množství octomilek a způsobení velkého zamoření.[12]
- Nevyhazujte zbytky ovoce do odpadkového koše. Pokud nevynášíte odpad každý den, vyhněte se vyhazování pecek z broskví, ohryzků jablek a dalších zbytků ovoce do koše v kuchyni, protože byste tím vytvářeli živnou půdu pro další zástupy octomilek. Zbytky ovoce proto raději vynášejte rovnou na kompost nebo do kontejneru.
-
3Umyjte odpadkové koše. Vajíčka octomilky často kladou do odpadkových košů, kontejnerů a kompostérů. Všechny podobné nádoby, které máte uvnitř obydlí, byste měli důkladně umýt a vyčistit horkou, mýdlovou vodou, a to nejlépe hned po zjištění zamoření. Často a pravidelně vynášejte veškerý odpad a předejděte tak opětovnému objevení nepříjemného hmyzu.
- V umývání nádob na odpadky pokračujte alespoň jednou týdně, zvláště během pozdních letních měsíců, kdy jsou populace octomilek největší.
- Před vyhozením do odpadu omývejte lahve a jiné nádoby horkou vodou. Zbytky nápojů nebo jiných tekutin z těchto nádob by se mohly dostat na povrch odpadkového koše a celý problém s octomilkami ještě zhoršit.
- Také byste se měli přesvědčit, že všechny koše na odpadky mají těsně doléhající víko.
-
4Vyčistěte dřezy. Ověřit si, zda je váš dřez zamořený octomilkami je velmi snadné. Překryjte ho plastikovou fólií s tenkou vrstvou medu (ta přijde dospod). Položte fólii přes dřez a nechte ji takto asi hodinu být. Potom ji zkontrolujte a rozhodněte, zda je dřez jednou z příčin zamoření.
- Ujistěte se, že dřez správně odtéká. Pokud je ucpaný nebo vlastníte nefunkční drtič odpadu, můžou ve výpusti hnít zbytky ovoce, které octomilky velmi lákají.
- Vajíčka zabijete tím, že do dřezu nalijete hrnec vroucí, mýdlové vody. Potom použijete kartáč a vydrhnete strany výpusti.
- Nelijte do dřezu bělidlo. Nefunguje a navíc je nešetrné k životnímu prostředí. [13]
-
5Odstraňte další potencionální zdroje potravy octomilek. Staré houbičky na mytí nádobí, mokré mopy, staré hadry a další pomůcky, s nimiž uklízíte povrchy poliček a podlahy. Ve všech takových věcech se mohou držet vajíčka octomilek.[14] Zbavte se jich nebo je alespoň vyperte na horký cyklus v automatické pračce.
-
6Setřete všechny povrchy vaší kuchyně. Použijte horkou, mýdlovou vodu a vyčistěte všechny poličky a linku. Ujistěte se, že jste skutečně dosáhli do všech škvír a prasklin, kde by se mohly octomilky shromažďovat. Vyčistěte skříňky, spižírnu a všechna další místa, kde skladujete ovoce, šťávy nebo jiné sladké potraviny.
- Zkontrolujte také podlahy. Potíže s octomilkami můžou způsobovat třeba i rozlité nápoje pod ledničkou. Veškerá lepkavá místa proto důkladně vydrhněte.
- Uklízejte kuchyň každý den. Dbejte na to, aby byly všechny povrchy čisté a po každém jídle je stírejte.
- Po použití umývejte veškeré nádobí. Nenechávejte špinavé nádobí jen tak povalovat (pokud máte automatickou myčku, dávejte nádobí do ní a zavírejte pevně dveře).
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:Zabránění návratu octomilek
Metoda 5
-
1Zkontrolujte ovoce, které jste právě přinesli do kuchyně. Projděte veškeré bobule, třešně i další ovoce, které jste položili uvnitř obydlí. Jakékoli poškozené kusy ovoce byste měli ihned vyhodit na kompost nebo do venkovní popelnice či kontejneru. Vajíčka octomilek jste si totiž mohli přinést v ovoci ze supermarketu nebo tržiště. Před uskladněním ovoce důkladně omyjte pitnou vodou a nechte ho osušit.
-
2V blízkosti mísy s ovocem nechte nastraženou menší udržovací past. Do jakékoli malé nádobky dejte lžičku jablečného octa, dvě lžičky vody a kapku nebo dvě čistícího prostředku na nádobí. Tato směs přiláká případné octomilky, které se v ní potom utopí. Tímto pomůžete udržet jejich populaci pod kontrolou. Během letního období myjte misku každý den a pravidelně měňte návnadu.
-
3Zakryjte okna a dveře sítí. Octomilky se neomezují pouze na vnitřní zdroje potravy, stejně tak si užívají i venkovních zásob. Zakrytím všech vstupů do domu zabráníte i přístupu octomilek do vaší kuchyně. To je obzvláště důležité, pokud máte na zahradě ovocné stromy.
-
4Vyřešte problém se všemi lákadly pro octomilky. Vlastníte-li ovocné stromy, sklízejte úrodu včas a nenechávejte ovoce hnít na větvích nebo ležet spadané na zemi. Všechno spadané ovoce sbírejte - odstraníte tak další ze zdrojů potravy pro octomilky.
- Na větve plodících stromů můžete také navléknout ochranné pytle. Takové pomůcky propustí ke stromu dostatek slunečního svitu a zajistí dobrou cirkulaci vzduchu, ale neprojde přes ně žádný škodlivý hmyz, takže ovoce může spokojeně dozrát. Tyto pomůcky seženete ve specializovaném zahradnictví nebo u organických pěstitelů.[15]
- Kupte organické spreje proti octomilkám. K dostání jsou v zahradních centrech nebo u dodavatele potřeb pro organické pěstování. Tyto přípravky je nutné aplikovat opakovaně, právě kvůli jejich organické povaze. Jedná se ale o nejlepší netoxické přípravky pro zdravý růst ovoce.
-
5Odežeňte octomilky pomocí esenciálních olejů. Zápach některých esenciálních olejů octomilky odpuzuje, zatímco pro lidi je velmi příjemný. Tyto oleje hmyz nezabijí, ale udrží je v dostatečné vzdálenosti od vašeho domu. Naplňte rozprašovací láhev trochou vody a několika kapkami některého z následujících esenciálních olejů: citronová tráva, eukalyptus nebo peprmint. Rozprašte tuto směs po kuchyni, obzvláště na místa, která octomilky běžně přitahují, jako je okolí dřezu a odpadkového koše.[16]
Tipy
- Všechny otevřené lahve s alkoholem zakryjte malým kouskem celofánu nebo nějaké fólie. Hrdla lahví každý druhý den čistěte přípravkem na bázi amoniaku.
- Používejte správný druh octa. Bílý ocet nefunguje. Vhodný je sladový ocet nebo ocet z červeného vína, ale ty nejsou tak účinné jako jablečný ocet. Někdy funguje také pivo a balzamikový ocet. Velmi účinná je také láhev od vína, ve které ho trochu na dně zbylo. Tu pak můžete použít i bez nutnosti trychtýře.
- Květiny vysazené v květináčích udržíte od náporu octomilek tím, že mezi jednotlivým zaléváním necháte zeminu vždy kompletně vyschnout. Tím zabijete většinu larev. Dospělci umírají brzy, takže se vám zamoření podaří dostat pod kontrolu velmi rychle. Dejte si tu námahu a kontrolujte důkladně vlhkost zeminy. Zejména rostliny se silnými listy mají tendenci rychle vysychat a odumírat.
- V okolí zamoření rozvěste několik starých mucholapek. Je to sice nevzhledné, ale velmi efektivní. Některé druhy mucholapek můžou být jedovaté a proto si dejte dobrý pozor, pokud jsou v dosahu dětí.
Varování
- Nikdy do drtiče odpadů nestrkejte ruce––veškerý odpad do něj zasouvejte pomocí dřevěné vařečky nebo podobnou pomůckou. Pečlivě si také přečtěte podmínky použití od výrobce.
- Při rozprašování toxických látek, jako je třeba Clorox, vždy zajistěte, aby byl prostor dobře větraný. Také zvažte, zda při aplikaci nepoužít respirátor nebo masku. Tato metoda se nedoporučuje, pokud chcete ovzduší zachovat v naprosté čistotě a bezpečné pro dýchání.
Věci, které budete potřebovat
- Nádobu
- Návnadu
- Trychtýř
- Mýdlovou vodu
Reference
- ↑ http://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25042/how-to-kill-fruit-flies/
- ↑ http://time.com/3506808/how-to-get-rid-of-fruit-flies/
- ↑ http://www2.ca.uky.edu/entomology/entfacts/ef621.asp
- ↑ http://www.chem.ufl.edu/~saacs/outreach/Break%20the%20Tension_A%20Water%20Experiment.pdf
- ↑ http://www2.ca.uky.edu/entomology/entfacts/ef621.asp
- ↑ http://www2.ca.uky.edu/entomology/entfacts/ef621.asp
- ↑ http://www.chem.ufl.edu/~saacs/outreach/Break%20the%20Tension_A%20Water%20Experiment.pdf
- ↑ Reader's Digest, Extraordinary Uses for Ordinary Things, p. 279, ISBN 978-0-7621-0649-0
- ↑ http://pmep.cce.cornell.edu/profiles/extoxnet/pyrethrins-ziram/pyrethrins-ext.html
- ↑ http://www.getridofthings.com/pests/flies/get-rid-of-fruit-flies/
- ↑ http://www2.ca.uky.edu/entomology/entfacts/ef621.asp
- ↑ http://www2.ca.uky.edu/entomology/entfacts/ef621.asp
- ↑ http://www.generalpest-ohio.com/pest-identification/fruit-flies.phtml
- ↑ http://www.generalpest-ohio.com/pest-identification/fruit-flies.phtml
- ↑ http://preventfruitfly.com.au/guide/methods/exclusion/
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/natural-solution-to-fruit-fly-infestation-zmaz00onzgoe.aspx