Nevolnost je opravdu nepříjemná. Vše vás bolí, zvuky vám vadí, vaše tělo se třese a při pomyšlení na jídlo --- raději ani ne. Existuje mnoho domácích medicín na nevolnost, které vám umožní pracovat a přežít den. Od jídla až po akupunkturu, zde vám ukážeme ty nejznámější způsoby, jak překonat nevolnost od žaludku a rychle získat svoji sílu zpět.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Běžné medicíny

  1. 1
    Zjistěte, jaký je důvod vaší nevolnosti. Pokud často prožíváte nevolnost bezdůvodně, veďte si nějakou dobu deník a snažte se zjistit, zda zaznamenáte, co mají vaše nevolnosti společného.
    • Nevolnost může být také vedlejším účinkem alergie na jídlo. Když je vám nevolno, vzpomeňte si, co jste v posledních 8-12 hodinách jedli.
    • Nesnášenlivost laktózy. Pokud jste jedním z těch lidí, kteří nedokážou strávit mléční produkty, nebo se po nich cítí špatně, je možné, že trpíte nesnášenlivostí na laktózu. Nebojte se, není to konec světa. Existují léky, které vám pomohou mléčné výrobky strávit, můžete si ale také kupovat speciální výroby bez mléka. Kozí mléko bohužel také obsahuje laktózu, takže není zrovna nejlepší volbou.
    • Nevolnost z cestování. Někteří lidé cítí nevolnost při cestování autem, lodí nebo letadlem. Této nevolnosti se lze snadno zbavit pomocí léků. Kinedryl je nejlepší a koupíte ho v každé lékárně.
    • Přebytečný alkohol. Pokud je příčinou vaší nevolnosti alkohol (takže máte kocovinu), nejlepší je dát si ráno alkalickou sodovku. Také dejte pozor, abyste vypili hodně vody a znovu hydratovali tělo. Pokud je to pro váš častým důvodem nevolnosti, měli byste zkusit přestat pít, nebo vyhledat pomoc – je možné, že trpíte závislostí na alkoholu.
  2. 2
    Zkuste akupresuru. Akupresuru můžete provádět tak, že si přitlačíte palec na zápěstí a vydržíte tlačit 30 vteřin. Ukazovák a prostředníček by měly být na horní straně zápěstí.
  3. 3
    Dejte svému tělu to, co potřebuje. Pokud máte závratě (často průvodní jev nevolnosti), snažte se nepohybovat se příliš, i když váš žaludek dělá salta. Nehýbejte se, pokud zrovna nehrozí, že celý obsah žaludku půjde ven.
  4. 4
    Jděte na procházku a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Někdy stačí jen malá procházka a cítíte se lépe. Čím dříve na ni vyrazíte, tím lépe, nečekejte, až bude nevolnost nesnesitelná.
  5. 5
    Prospěte se, nebo si jděte lehnout. Až se probudíte, budete se cítit buď lépe, nebo hůře. Rozhodně je ale lepší spát, než trpět.
  6. 6
    Dýchejte zhluboka. Když máte podrážděný žaludek, můžete jeho rytmy upravit pomocí pomalého hlubokého dýchání.
  7. 7
    Dejte si vanu a uvolněte se. Úzkost většinou nevolnost ještě zhoršuje. Pokud neustále myslíte na to, že je vám zle, může vám opravdu začít být zle. Zkuste tedy pracovat také se svojí myslí.
  8. 8
    Zkuste léky bez předpisu. Některé léky na volný prodej jako Ibalgin, Paralen nebo Aspirin mohou pomoci uklidnit žaludek. Záleží na tom, co vaši nevolnost způsobilo, ale podrážděnému žaludku může pomoci i několik kapek léku. Léky proti nevolnosti z cestování vám mohou také pomoci.
    • Některé léky ovšem udávají nevolnost jako vedlejší účinky, poraďte se tedy nejprve s lékařem.
  9. 9
    Dělejte něco zábavného. Zapomeňte na svoji nevolnost, pusťte si film, nebo si s někým povídejte. Zahrajte si hru na počítači, nebo poslouchejte hudbu. Někdy je vaše nevolnost pouze ve vaší hlavě.
  10. 10
    Čichejte Alpu. Dejte si trochu alpy na vatový tamponek a podržte si ho pod nosem.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jídla, která léčí nevolnost

  1. 1
    Jezte pravidelně a také svačte. Možná máte pocit, že je to to poslední, co chcete udělat. Když ale budete přeskakovat jídla, budete se cítit ještě hůř.
  2. 2
    Jezte krekry. „Obecně pokud se lidé cítí špatně, mohou jíst suché jídlo, které jim udělá lépe,“ tvrdí Robert M. Stern, Ph.D., profesor psychologie na univerzitě v Pensylvánii a výzkumník nevolnosti a cestovní nevolnosti pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. „Doporučuji jídla s nízkým obsahem tuku, například krekry.“
    • Nepřehánějte to. Několik málo sucharů vám může od nevolnosti ulevit, ale když jich sníte příliš moc, budete se cítit ještě hůř.
  3. 3
    Jezte jídla bohatá na vlákninu. Tato jídla odstraňují pocity nevolnosti tím, že z vašeho těla odvádějí chemikálie, které je způsobily. Dejte si jablko, nebo nějakou čerstvou zeleninu.
  4. 4
    Jezte ořechy. Ořechy a další jídla bohatá na proteiny dokážou tělu dodat energii a zmírnit nevolnost.
  5. 5
    Dejte si banán. Banány obsahují draslík, o který během nevolnosti přicházíte.
  6. 6
    Dejte si jablečné pyré. Jezte ho pomalu, po jedné lžičce až dokud vaše nevolnost nepřejde.
  7. 7
    Zkuste dietu BRAT (Banana- banán, Rice- rýže, Applesauce – jablečné pyré, Toast-toast). Možná vaši nevolnost nevyléčí, ale rozhodně vám uleví od jejích příznaků. Snažte se ale nejíst tuto dietu příliš dlouho – neobsahuje dostatek živin.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Nápoje, které léčí nevolnost

  1. 1
    Dejte si koktejl Maalox. „Smíchejte několik kapek peprmintového oleje s lékem Maalox a jedním litrem destilované vody,“, říká Christa Farnonová, M.D. z farmaceutického programu v King of Prussia, Pennyslvania. Pijte tuto směs po malých doušcích.
  2. 2
    Pijte mátový čaj. Máta pomáhá uvolnit křeče v žaludku, které způsobují zvracení.
  3. 3
    Pijte zázvorovou limonádu. Ta je již tradičně oblíbeným receptem pro uklidnění žaludku.
  4. 4
    Pijte sportovní nápoje. Ty obsahují sodík a draslík, které během nevolnosti vašemu tělu chybí.
  5. 5
    Vyhýbejte se mléčným produktům. „Mléko a mléčné výrobky naše tělo stráví hůře, než jiná jídla,“ říká doktorka Farnonová. „Obsahují proteiny a tuky, které vytvářejí hlen. To znamená, že jsou pro žaludek těžší, než jiná jídla.“
  6. 6
    Pijte sodovku. „Otevřete si plechovku s bublinkovým nápojem a nechejte ho zvětrat,“ radí doktor Grant. Doporučuje zázvorovou limonádu, ale ostatní limonády budou prý fungovat také. Doktorka Farnonová doporučuje sirup z Coca-Coly, který lze sehnat v drogeriích. Pijte ho s ledem, uklidní to váš žaludek. Bublinkové nápoje ovšem obsahují dráždivé kyseliny.
  7. 7
    Pijte vodu s jedlou sodou. Smíchejte půl lžičky jedlé sody se šálkem vody a vypijte tuto směs. Chutná to příšerně, ale uleví se vám.

Tipy

  • Někdy pomůže položit si na hlavu vlhkou žínku.
  • Nejezte ostrá ani mastná jídla, nepijte kofein. Tyto látky by mohly žaludek ještě více podráždit.
  • Vstávejte pomalu, nevěnujte se tělesným aktivitám. Odpočívejte, nebo si sedněte, dokud vám nebude lépe. Aktivity nevolnost zhoršují.
  • Vyhněte se alkoholu a cigaretám.
  • Dodržujte pitný režim a nepřejídejte se.
  • Zhluboka dýchejte a opláchněte si obličej studenou nebo vlažnou vodou.
  • Pokud se vám chce zvracet, nebojujte s tím – máte v těle něco, co tam nepatří. Je pravděpodobné, že se potom budete cítit lépe.
  • Snažte se nestresovat, úzkost může vaši nevolnost zhoršit.
  • Pokud se snažíte usnout, ale nejde to kvůli nevolnosti, zkuste si lehnout na levý bok a schoulit se do polohy embrya.
  • Lehněte si, snažte se nepřecházet po pokoji.
  • Máta vám od nevolnosti uleví. Neměli byste jich ale sníst příliš mnoho, abyste svůj stav ještě nezhoršili.
  • Lehněte si a pokrčte kolena.
  • Jen tak si na chvíli lehněte.
  • Lehněte si a položte si na čelo vlhký ručník. Také mátové bonbony by mohly pomoci.
  • Pokud je vaše nevolnost důsledkem chemoterapie nebo jiné zdravotní komplikace, možná budete moci užívat lékařskou marihuanu. Vždy si ale zjistěte, zda to vaše zákony umožňují.
  • Během dne jezte malé porce jídla, abyste žaludek ještě více nepodráždili. Nikdy se nepřejídejte.
  • Udělejte si čas z čerstvého zázvoru. Dejte vařit litr vody a přidejte trochu čerstvého zázvoru. Nechejte vychladnout a pomalu popíjejte.
  • Jakákoli mátová pochoutka, bonbon nebo žvýkačka vám mohou dočasně ulevit od nevolnosti.
  • Peprmintové tvrdé bonbony mohou také pomoci.
  • Vypijte něco horkého, vašemu žaludku to udělá dobře.
  • Zkuste sušený zázvor (koupíte v obchodech se zdravou výživou). Můžete díky němu bojovat s nevolností i s nevolností z cestování. Zázvor skutečně funguje a nemá žádné vedlejší účinky.
  • Nemyslete na to! Čtěte si, hrajte si nějakou hru, nebo si pusťte film!
  • Pokud je vám nevolno, je dobré sednout si rovně, sníst trochu polévky a sledovat televizi, číst si, nebo si zahrát nějakou hru.
  • Klekněte si na kolena a opřete si hlavu o polštář.

Varování

  • Opakovaná nebo častá nevolnost může být příznakem různých nemocí od chřipky a otravy jídla až po poruchy trávení nebo nádorová onemocnění.
    • „Pokud je vám nevolno a neexistuje žádný důvod, měli byste navštívit lékaře,“ říká Robert M. Stern, Ph.D., profesor psychologie na univerzitě v Pensylvánii a výzkumník nevolnosti a cestovní nevolnosti pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. I pokud víte, co vaši nevolnost způsobilo, pokud během jednoho či dvou dní nevymizí, lékaře raději navštivte.
    • Podle doktora Sterna byste měli navštívit lékaře také pokud s nevolností prožíváte i horečku a zejména pokud jste starší osoba.
  • Pokud je možné, že je nevolnost způsobena těhotenstvím vyhněte se všem receptům, které obsahují léky, nebo alkohol a všemu ostatnímu, co by mohlo plod poškodit.

Reference

  1. [1]
  2. Originally based on information taken from MotherNature.com.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 126 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 948 krát
Kategorie: Zdraví