Monokl je bolestivý a trapný, ale naštěstí většinou nejde o nic vážného a není nutná žádná extrémní léčba. Bohužel také neexistuje moc věcí, které by vám umožnily se monoklu zbavit rychle. Pravděpodobně se vám nepodaří ho odstranit rychle, ale v tomto článku se dozvíte, jak to udělat, aby vám zmizel, jak nejdříve to bude možné.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
První pomoc

  1. 1
    Přikládejte si na oko ledový obklad. Vezměte si ledový sáček, nebo mraženou zeleninu a přiložte si ji na oko vždy na 10 minut.[1] Potom si dejte 10 minut pauzu a tímto způsobem obklady střídejte.
    • S ledovými obklady začněte ihned a používejte je 24-48 hodin.[2]
    • Dávejte obklady na pleť kolem oka, ne přímo na oko.
    • Led vždy zabalte do ručníku nebo látky. Přiložení ledu přímo na pokožku může způsobit její poškození a omrzliny.
  2. 2
    Vezměte si lék proti bolesti.[3] Pokud trpíte silnou bolestí, vezměte si nějaký volně prodejný lék proti bolesti, například acetaminofen. Ibuprofen nebo Panadol také funguje, záleží na tom, který máte k dispozici. Oba tyto léky jsou dostupné bez předpisu v lékárně.
    • Měli byste se vyhýbat aspirinu, protože má vliv na srážlivost krve.[4]
    • Řiďte se pokyny v příbalovém letáku. Většinou se berou dvě pilulky každých 4-6 hodin.
    • Pokud máte problémy s ledvinami nebo játry, poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat takové léky proti bolesti.
  3. 3
    Násilím oko neotvírejte.[5] Monokl často doprovází otok kolem oka. Pokud je to váš případ, nedržte oko otevřené násilím. Pokud jste si jistí, že máte pouze monokl a ne vážnější poranění, nechte oko v klidu, zavřené, pokud vás bolí.
  4. 4
    Chraňte své oko během rizikových situací. [6] Jak se vám bude oko hojit (trvá to zhruba 1-2 týdny), noste brýle a jiné ochranné pomůcky, pokud jste v situaci, kdy by oko mohlo být znovu ohroženo. Pokud jste se zranili při sportu, vynechte na několik dní sportovní aktivity, dokud se vám oko zcela nezahojí.
  5. 5
    Zjistěte, zda jste se nezranili hůře. Monokl je sám o sobě nepříjemný, ale někdy ho může doprovázet i jiné zranění. Pokud máte i jinak zraněné oko, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Je možné, že jste si poškodili oči, nebo trpíte také zraněním hlavy..
    • Prohlédněte si bělmo a duhovku oka. Pokud máte v oku krev, je možné, že jste si ho vážně zranili. Měli byste ihned vyrazit do nemocnice.[7] [
    • Pokud máte zamlžené vidění, vidíte dvojmo, nebo jste citlivější na světlo, či vidíte "plující" předměty, měli byste také navštívit očního lékaře.
    • Mezi další příznaky potenciálně kritických zranění patří bolest při pohybu očí, necitlivost obličeje, otok nebo vbočení oka, krvácení z nosu a zmatení.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Další péče

  1. 1
    Netlačte si na oko, abyste si nezpůsobili další zranění. Poraněná tkáň bude velmi citlivá. Když na oko budete tlačit, bude vás ještě více bolet a mohli byste si poškodit cévy pod kůží, což by znamenalo, že se monoklu zbavíte pomaleji.
    • Než se zbavíte otoku, neměli byste se snažit udržet oko příliš dlouho otevřené.
  2. 2
    Po 24-48 hodinách přejděte na vlhké teplo.[8] Po jednom nebo dvou dnech ledových obkladů byste měli místo chladu začít používat vlhké teplo.
    • Přiložte si na oko žínku namočenou v teplé vodě. Nepoužívejte ohřívací dečky ani lahve, protože jsou příliš horké a mohly by vám citlivou pokožku okolo oka poškodit.
    • Přikládejte si obklad na oko vždy na 10 minut a potom ho na 10 minut sundejte.
    • Nedávejte si obklad přímo na oko – pouze na pokožku okolo oka.
    • Teplé obklady podpoří krevní oběh v poškozených cévách, takže se absorbuje krev, která zůstala pod povrchem kůže a zrychlí se proces hojení.
  3. 3
    Pokud se váš monokl nezlepší, nebo se dokonce zhorší, navštivte lékaře. Monokl by se měl během jednoho týdne výrazně zlepšit. Pokud se vám nezlepšil, objednejte se k lékaři.
    • Pokud monokl tmavne, nebo se během léčby zhoršuje, také byste měli navštívit lékaře.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zakrytí monoklu pomocí kosmetických přípravků

  1. 1
    Vyčkejte, až otok splaskne.[9] Po zranění byste jako první měli zajistit léčbu a proces hojení. Aplikace make-upu na postižené místo by váš stav jen zhoršilo a podráždilo poškozené krevní cévy.
    • Kosmetické přípravky, které nanesete na oko, se navíc po přiložení studeného obkladu roztečou. Použití make-upu před obkladem je tedy nesmysl.
    • Počkejte s aplikací make-upu až poté, co přejdete na přikládání teplých obkladů. Make-up použijte na postiženou oblast pouze v případě, pokud se chystáte ven z domu nebo vás přijde někdo navštívit.
  2. 2
    Vyberte si vhodný krycí korektor. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte tekutý korektor ve žlutém nebo zeleném odstínu.[10] Tekuté krycí korektory se snadněni nanášejí a roztírají než většina jiných krémů a na kůži nemusíte vyvíjet takový tlak.
    • Krycí korektor musíte použít před aplikací běžného korektoru. Běžné korektory by měly odpovídat tónu vaší pleti a umí pouze sjednotit pleť. Krycí korektory pracují na principu doplňkových barev, které zakryjí odlišné odstíny pleti.
    • Žlutý korektor na monokl funguje nejlépe v raném stádiu, když má tmavě fialové podtóny. Jak monokl postupně světlá, zbarví se dočervena a žluta, je lepší použít zelený korektor.
    • Aplikujte krycí korektor konečky prstů. Malé množství korektoru vklepejte na postižené místo. Použijte lehký tlak, a pečlivě a jemně vetřete korektor do pleti na celou postiženou oblast kolem oka a zakryjte tak modřinu.
  3. 3
    Následně použijte běžný korektor.[11] Jakmile krycí korektor zaschne, použijte běžný korektor v tónu vaší pleti. Běžný korektor sjednotí různé odstíny vaší pleti.
  4. 4
    Pokud chcete, použijte další make-up. Tyto dva korektory by k zamaskování monoklu měly stačit, nemusíte již použít další make-up. Pokud si ale přejete pokračovat s vaším běžným líčením, můžete.

O tomto wikiHow

Mark Ziats, MD, PhD
Spoluautor od:
Lékař
Tento článek spoluautor od Mark Ziats, MD, PhD. Dr. Ziats je interní lékař, výzkumník a podnikatel v biotechnologii. V roce 2014 získal titul PhD v oboru genetika na University of Cambridge a krátce poté dokončil svou doktorskou praxi na Baylor College of Medicine v roce 2015. Tento článek byl zobrazen 28 979 krát
Kategorie: Zdraví