Tento článek spoluautor od Ni-Cheng Liang, MD. Dr. Ni-Cheng Liang je certifikovaný pulmonolog a ředitelka pulmonální integrativní medicíny ve společnosti Coastal Pulmonary Associates přidružené k síti Scripps Health Network v San Diegu v Kalifornii. Působí také jako dobrovolná asistentka medicíny na Lékařské fakultě University of California v San Diegu a dobrovolně pracuje na bezplatné klinice UCSD Medical Student-Run pro nepojištěné pacienty. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Liang specializuje na plicní a dýchací problémy, výuku všímavosti, wellness pro lékaře a integrativní medicínu. Dr. Liang získala titul (MD) na Lékařské fakultě University of Maryland. Dr. Liang byla v letech 2017 a 2019 zvolena za nejlepší lékařku v San Diegu. Získala také ocenění American Lung Association of San Diego Lung Health Provider of the Year 2019.
V tomto článku je 17 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 52 257 krát
Nosní hlen je čirá lepivá tekutina, která filtruje škodlivé částice ze vzduchu a brání jim ve vstupu do těla nosem. Hlen je přirozenou součástí obranných mechanismů těla, ale někdy si ho tělo vytváří příliš mnoho. Není snadné se zbavit přílišného množství hlenu a někdy můžete mít pocit, že jde o nekončící boj. Nejlepším způsobem, jak se zbavit hlenu, je vyřešit příčinu jeho vzniku. Mezi nejčastější příčiny patří alergické reakce, nealergická rhinitida, infekce a strukturální abnormality.
Postup
Metoda 1
-
1Zajděte si k lékaři a zjistěte, zda nemáte infekci. Pokud máte dlouhodobě problémy s nosním hlenem a ucpanými dutinami, je možné, že máte v dutinách usazené bakterie, které vám způsobují infekci. [1]
- Mezi příznaky patří dlouhodobý tlak v dutinách, ucpané dutiny, bolest a bolesti hlavy, které trvají déle, než sedm dní.
- Také horečka je častým příznakem sinusitidy.
-
2Všímejte si změn svého hlenu. Pokud máte hlen nazelenalý nebo nažloutlý, nebo začne zapáchat, pravděpodobně máte v dutinách bakterie, které vám způsobují sinusitidu.
- Když máte ucpané dutiny, bakterie a hlen se v nich usazují. Pokud se ucpaných dutin nezbavíte a nezprůchodníte je, usazené bakterie mohou způsobit infekci nosních dutin.
- Pokud vám ucpané dutiny způsobí nachlazení nebo chřipka, může mít sinusitida také virový původ.
- V případě virové infekce vám nepomohou antibiotika. Pokud jste nachlazení, nebo máte chřipku, měli byste se léčit zinkem, vitamínem C a/nebo léky s obsahem pseudoefedrinů.
-
3Berte antibiotika dle předpisu. Pokud váš lékař zjistí, že trpíte bakteriální infekcí, pravděpodobně vám předepíše antibiotika. Musíte je brát přesně podle předpisu a musíte je dobrat až do konce. [2]
- I v případě, že se brzy začnete cítit lépe, musíte dobrat všechny léky. Když to neuděláte, mohli byste způsobit, že si vaše bakterie vytvoří odolnost proti antibiotikům. [3] Kromě toho je dobré léky dobrat do konce také proto, že se díky nim zbavíte všech bakterií, které vám v dutinách zůstaly.
- Někteří lékaři předepisují antibiotika ještě před tím, než získají výsledky testů potvrzující příčinu infekce. [4] Možná vám bude odebrán vzorek hlenu, aby měl lékař jistotu, že vám předepisuje správná antibiotika.
- Pokud vaše příznaky přetrvávají i po dobrání antibiotik, řekněte to svému lékaři. Je možné, že budete muset brát jiná antibiotika.
- Pokud podobnými problémy trpíte často, požádejte svého lékaře o vyšetření na přítomnost alergií.
-
4Pokud trpíte dlouhodobými potížemi, vyhledejte lékařskou pomoc. V některých případech se stává, že se lidé nemohou hlenu zbavit bez ohledu na to, jakou léčbu podstupují. [5]
- Pokud trpíte stálými problémy s rhinitidou, nebo se vám neustále tvoří spousta hlenu, řekněte to svému lékaři.
- Možná budete muset podstoupit sérii vyšetření, aby se zjistilo, zda netrpíte alergií na látky, se kterými přicházíte ve svém každodenním životě do styku.
- Kromě toho je možné, že se vám v nose vytvořil polyp, nebo jiná strukturální změna, která přispívá k neustálé nadměrné produkci hlenu.
-
5Zeptejte se svého lékaře na strukturální abnormality. Nejčastější strukturální abnormalitou, která způsobuje nadměrnou produkci hlenu, je nosní polyp. [6]
- Nosní polypy se mohou rozvinout v průběhu delší doby. Menší polypy většinou proběhnou nepozorovaně a nezpůsobují žádné potíže.
- Větší polypy mohou blokovat průchod vzduchu do nosních dutin a způsobovat podráždění, které vede ke zvýšené produkci hlenu.
- Existují i jiné strukturální abnormality, například vychýlená nosní přepážka, nebo zvětšené adenoidy, ale tyto abnormality většinou nezpůsobují nadměrnou produkci hlenu.
- Strukturální abnormality mohou být způsobeny také zraněními a mezi příznaky může patřit i zvýšená produkce hlenu. Pokud jste v poslední době prodělali zranění nosu nebo obličeje, řekněte to svému lékaři.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Změny životního stylu
-
1Používejte nosní sprchu. Nosní sprcha je zařízení, které vypadá jako malá konvička na čaj. Když se používá správně, umožní vám propláchnout nos od hlenu a usazených škodlivin a zároveň vypláchne a zvlhčí nosní dutiny. [7]
- Do nosní sprchy se dává solný roztok nebo destilovaná voda, která se nalije do jedné nosní dírky a vyteče druhou nosní dírkou. Mezitím pročistí nos od dráždivých látek a bakterií.
- Nalijte si do konvičky zhruba 120 ml solného roztoku, nakloňte se nad umyvadlo a vytočte hlavu do strany. Potom si přiložte hrdlo konvičky k horní nosní dírce.
- Nalijte si do nosní dírky vodu z konvičky a nechejte ji vytéct druhou dírkou. Potom celý postup zopakujte s druhou nosní dírkou.
- Tento proces se nazývá vyplachování, protože při něm vyplachujete nosní dutiny a zbavujete se nadměrného hlenu a dráždivých látek, které způsobují jeho produkci. Nosní sprchu používejte jednou nebo dvakrát denně.
- Nosní sprcha vám zklidní a zvlhčí nosní dutiny. Seženete ji v každé lékárně bez lékařského předpisu. Po každém použití ji důkladně vypláchněte horkou vodou.
-
2Vyrobte si vlastní solný roztok. Pokud si chcete připravovat svůj vlastní solný roztok, použijte destilovanou nebo sterilní vodu. [8] Můžete také převařit vodu z kohoutku a nechat ji vychladnout. Nikdy nepoužívejte přímo vodu z kohoutku – obsahuje kontaminanty a další dráždivé látky.
- Do 120 vody přidejte ¼ lžičky košer soli a ¼ lžičky jedlé sody. Nepoužívejte běžnou stolní sůl. Důkladně roztok promíchejte a nalijte ho do nosní sprchy.
- Solný roztok můžete skladovat až pět dnů v uzavřené nádobě, ideálně v lednici. Před použitím počkejte, až se zahřeje na pokojovou teplotu.
-
3Přiložte si na obličej teplý obklad. Teplý obklad vám může pomoci zmírnit bolest a tlak v dutinách a uvolnit hleny, které potom budou moci volně vytéct. [9]
- Vezměte si malý ručník a namočte ho do velmi teplé vody. Potom si ho přiložte na obličej na místo, kde cítíte největší tlak.
- Měli byste si ručník položit na oči, na oblast pod obočím, na nos a na tváře těsně pod očima.
- Po několika minutách až ručník vychladne, jej opět zahřejte a přiložte si ho znovu na obličej, abyste opět zmírnili bolest a tlak.
-
4Spěte se zvednutou hlavou. Pomůže vám to uvolnit dutiny přes noc a zbavit se hlenu, který v nich máte nahromaděný. [10]
- Snažte se co nejvíce odpočívat, abyste měli silné tělo a dokázali se zbavit sinusitidy způsobené hlenem nahromaděným v nosních dutinách.
-
5Zvlhčete si vzduch v bytě. Suchý vzduch může podráždit nosní dutiny a způsobit například rýmu, nebo ucpaný nos. [11]
- Existují dva základní typy zvlhčovačů vzduchu – zvlhčovače na chladnou páru a zvlhčovače na teplou páru, ale v rámci těchto dvou typů existuje spousta variant. Pokud máte potíže se suchými nosními dutinami a trpíte kvůli nim podrážděním a nadměrnou produkcí hlenu, kupte si zvlhčovač vzduchu a začněte ho pravidelně používat. [12]
- Můžete si domů pořídit také více pokojových rostlin, které také zvlhčují vzduch. Můžete jimi nahradit zvlhčovač, nebo používat oboje zároveň.
- Pokud chcete dočasně zvlhčit vzduch ve svém bytě, můžete si dát vařit vodu do hrnce na sporák, nechat otevřené dveře do koupelny, když se budete sprchovat, nebo si sušit oblečení uvnitř v bytě.
-
6Používejte páru. Pára pomáhá ředit a uvolňovat hleny v nose, v hrudníku a v krku a umožňuje jejich snadnější odchod z těla. [13]
- Dejte si vařit hrnec s vodou a potom se nad něj nakloňte a několik minut vdechujte páru.
- Přikryjte si hlavu ručníkem, aby vám pára neunikala.
- Můžete si také dát horkou sprchu, která vám pomůže naředit hleny usazené v nosních dutinách.
-
7Vyhýbejte se dráždivým látkám. Když se budete vystavovat dráždivým látkám, jako je kouř, změny teploty, nebo silné chemické zápachy, může se vám v nosních dutinách usadit ještě více hlenu. Někdy se hleny dostanou až do krku a někdy mohou tyto dráždivé látky způsobit zvýšenou produkci hlenu v plicích. Tento hlen se nazývá flegma. Pokud máte v plicích a v průduškách usazené větší množství tohoto hlenu, budete trpět silným kašlem. [14]
- Pokud kouříte, přestaňte kouřit. Vyhýbejte se také zakouřenému prostředí.
- Pokud víte, že vám vadí kouř různého typu, měli byste se také vyhýbat situacím, kde se kouř vyskytuje, jako je spalování odpadu, nebo táboráky a podobné akce.
- Mezi další dráždivé látky, které mohou způsobit potíže s nosními dutinami, patří také prach, zvířecí srst, plísně a kvasinky, které se nacházejí doma nebo na pracovišti. Pravidelně měňte vzduchové filtry, abyste omezili své vystavení dráždivým látkám.
- Výfukové plyny, chemikálie na pracovišti a dokonce také smog mohou způsobit zvýšenou produkci nosního hlenu. V případě, že nejde o látky, na které jste alergičtí, se tento problém nazývá nealergická rhinitida.
-
8Chraňte své nosní dutiny před náhlými teplotními změnami. Pokud vaše práce zahrnuje pobyt venku v chladném prostředí, může se stát, že trpíte zvýšenou produkcí hlenu vždy, když vejdete do teplejšího vnitřního prostředí. [15]
- Snažte se chránit si obličej a nos před chladnými teplotami vždy, když budete v zimě trávit více času venku.
- Noste čepici a šálu přes obličej, nebo si pořiďte čepici s ochranou nosu a úst, jaké nosí například lyžaři.
-
9Vysmrkejte se. Naučte se smrkat správným způsobem. Někteří odborníci tvrdí, že nesprávné smrkání způsobuje více škody, než užitku. [16]
- Smrkejte vždy jemně a vždy smrkejte jen z jedné nosní dírky.
- Když budete smrkat příliš silně, mohly by se vám v nosních dutinách vytvořit malé otvory. Pokud máte v nose bakterie a jiné dráždivé látky, mohli byste si je zatlačit dále do nosních dutin.
- Používejte čisté kapesníky a po každém smrkání si umyjte ruce, abyste zabránili šírení bakterií a virů.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Volně prodejné přípravky pro léčbu nosních dutin
-
1Vezměte si antihistaminikum. Volně prodejné léky na alergii vám mohou pomoci zbavit se potíží s ucpanými dutinami spojenými s vystavením alergenům, neboli alergenní rhinitidy. [17]
- Antihistaminika blokují reakce, které jsou způsobeny vystavením alergenům. Tyto reakce způsobují uvolňování histaminů a antihistaminika pomáhají minimalizovat reakce těla na vystavení těmto alergenům.
- Antihistaminika fungují nejlépe u lidí, kteří trpí alergiemi. Některé alergie jsou sezónní, jiné se zase vyskytují celoročně.
- Sezónní problémy s alergiemi jsou způsobeny látkami z rostlin, které přirozeně rostou v našem prostředí a začnou kvést, takže se vyskytují zejména na jaře a v létě. Podzimní alergie způsobuje často zejména ambrózie.
- Někteří lidé trpí celoročními alergiemi na jiné látky a věci, které se vyskytují v jejich prostředí. Může jít o prach, zvířecí srst, nebo třeba šváby a jiné druhy hmyzu, které žijí v lidských obydlích.
- Antihistaminika pomáhají i těmto lidem, ale lidé, kteří trpí velmi silnými sezónními alergiemi většinou potřebují silnější léky. Zeptejte se svého lékaře, jaké možnosti léčby jsou pro vás vhodné.
-
2Berte léky proti ucpanému nosu. Tyto léky seženete ve formě tablet, nebo nosních sprejů. Tablety obsahují aktivní látky fenylefrin a pseudoefedrin. Mezi běžné vedlejší účinky těchto léků patří nervozita, motání hlavy, pocit zrychleného tepu, mírný nárůst krevního tlaku a potíže se spánkem. [18]
- Tablety účinkují tak, že stahují krevní cévy v nose a pomáhají zmírňovat otok. Tyto léky způsobují krátkodobé zvýšení odvádění hlenu, ale ulevují od tlaku v dutinách a zlepšují proudění vzduchu, takže se vám po nich bude snáze dýchat.
- Produkt s pseudoefedrinem, který se dříve prodával bez předpisu pod názvem Sudafed se nyní prodává pouze s lékařským předpisem, protože obsahuje látky, které lze zneužít k výrobě narkotik.
- Při nákupu tohoto léku se budete muset prokázat občanským průkazem a váš nákup bude zaznamenán. Jde o bezpečnostní opatření za účelem omezení zneužívání pseudoefedrinu.
- Pokud trpíte nějakou srdeční poruchou nebo zvýšeným krevním tlakem, nejprve se poraďte se svým lékařem.
-
3Kupte si nosní sprej. Nosní spreje pro uvolnění ucpaných dutin seženete také bez lékařského předpisu, ale měli byste je užívat opatrně. Tyto produkty vám sice uvolní nosní dutiny a zbaví vás tlaku, ale když je budete používat déle než tři dny v kuse, mohly by vám způsobit ještě větší ucpání dutin. [19]
- Tento účinek je způsoben tím, že si tělo zvykne na užívané léky a ucpání a tlak v dutinách se po vysazení sprejů vrátí, nebo dokonce ještě zhorší. Když omezíte jejich užívání tak, abyste je nikdy neužívali déle než tři dny v kuse, tomuto zpětnému účinku se vyhnete.
-
4Začněte brát kortikosteroidy ve formě nosních sprejů. Tyto spreje vám pomohou zmírnit zánět v nosních dutinách, zastaví vám rýmu a zmírní zvýšenou produkci hlenu způsobenou dráždivými látkami, nebo alergeny. [20] Používají se při léčbě chronických potíží s nosními dutinami.
- Některé z těchto léků seženete i bez předpisu, ale na některé z nich budete potřebovat lékařský předpis. Fluticason a triamcinolon seženete bez lékařského předpisu.
- Při užívání nosních kortikosteroidů se váš stav pravděpodobně zlepší během několika dnů po započetí léčby. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
-
5Používejte solný nosní sprej. Solný nosní sprej vám pročistí nos a dutiny od hlenu a zvlhčí vám dýchací cesty. Používejte ho podle pokynů uvedených na obalu a mějte trpělivost. Možná vám pomůže již po prvním použití, ale pravděpodobně ho budete muset používat déle, abyste dosáhli nejlepších účinků. [21]
- Solné nosní spreje fungují podobně jako nosní sprcha. Zvlhčují poškozené a podrážděné nosní dutiny a pomáhají vyplachovat škodlivé alergeny a dráždivé látky.
- Nosní spreje vás zbaví rýmy a nadměrné produkce hlenu způsobené ucpanými dutinami a hlenem v krku.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Přírodní metody léčby
-
1Pijte co nejvíce tekutin. Když budete pít vodu a jiné tekutiny, naředíte tím hleny, takže vám budou z těla odcházet snáze. Pravděpodobně se chcete zbavit rýmy co nejdříve, ale přesto je dobré pít tekutiny, aby se hleny uvolnily. Tekutiny vašemu tělu pomohou zbavit se hlenu dříve, abyste se mohli brzy cítit zase normálně. [22]
- Pít teplé tekutiny je vhodné ze dvou důvodů. Zvýšíte svůj příjem tekutin a kromě toho budete vdechovat více vlhkosti, protože se vám z hrnku bude odpařovat voda.
- Můžete pít cokoli teplého, například kávu, čaj, nebo třeba vývar.
-
2Udělejte si horký alkoholický nápoj. Můžete si dát například panáka whisky s vodou, čerstvým citronem a lžičkou medu. [23]
- Vědci zjistili, že tyto alkoholické nápoje mohou pomoci uvolnit ucpané nosní dutiny, omezit množství nahromaděného hlenu, zbavit vás tlaku v dutinách, bolesti v krku a dalších příznaků spojených s nachlazením.
- Omezte konzumaci alkoholu, protože když budete pít příliš mnoho alkoholu, budete mít oteklé nosní dutiny a pocit ucpaného nosu se vám ještě zhorší. Když budete alkohol pít ve velkém množství, nebo opakovaně, budete si tím poškozovat zdraví.
- Můžete si udělat i nealkoholický horký nápoj, například z vašeho oblíbeného čaje. Přidejte čerstvý citron a med.
-
3Pijte bylinné čaje. Kromě toho, že budete vdechovat páru z horké tekutiny, vám byliny mohou poskytnout úlevu od potíží s ucpanými nosními dutinami. [24]
- Zkuste si uvařit horký čaj a přidat si do něj mátu. Máta obsahuje mentol a účinně uvolňuje tlak v dutinách, ucpaný nos a ředí hleny. Můžete ji vdechovat z šálku s mátovým čajem.
- Máta se běžně používá k léčbě nadměrné produkce hlenu a ucpaných dutin. Peprmint a mentol také pomáhají léčit kašel a ucpané průdušky.
- Nejezte peprmintový olej a nedávejte peprmint nebo mentol malým dětem. [25]
- Zelený čaj a přípravky s obsahem zeleného čaje obsahují látky, které celkové pomáhají podporovat zdraví a pomáhají léčit příznaky ucpaných dutin, které bývají spojeny s nachlazením. Postupně začněte pít více zeleného čaje, abyste se vyhnuli nežádoucím vedlejším účinkům, jako jsou žaludeční nevolnosti a zácpa. [26]
- Zelený čaj obsahuje kromě jiného také kofein. Lidé, kteří trpí některými nemocemi a těhotné ženy by se měly před jeho pravidelným užíváním nejprve poradit se svým lékařem.
- Zelený čaj může vyvolat nežádoucí účinky v kombinaci s některými běžnými léky. Mezi tyto léky patří antibiotika, antikoncepce, léky na rakovinu, léky na astma a stimulanty. Než začnete pravidelně užívat bylinné přípravky, poraďte se se svým lékařem.
-
4Začněte užívat jiné bylinné přípravky. Pokud chcete užívat bylinné přípravky, musíte se nejprve vždy poradit se svým lékařem. [27]
- Některé studie zjistily, že různé kombinace bylin mají příznivý vliv na ucpané nosní dutiny. Existuje mnoho volně prodejných přípravků, které obsahují tyto směsi bylin.
- Kupte si produkt s obsahem petrklíče, kořene hořce, květu bezu, sporýše a šťovíku. Mezi vedlejší účinky směsí bylin může patřit podrážděný žaludek, nebo průjem.
-
5Začněte brát ženšen. Severoamerická odrůda ženšenu se poslední dobou testuje, aby se zjistilo více o jejích léčivých účincích. Výzkumy přinášejí slibné důkazy o účincích v léčbě příznaků spojených s ucpanými dutinami, které jsou důsledkem nachlazení. [28]
- Ženšenový kořen je údajně „efektivní“ u dospělých lidí a pomáhá omezovat frekvenci, sílu a dobu trvání příznaků spojených s nachlazením, včetně ucpaných dutin a nadměrné produkce hlenu. U dětí nemá ženšen žádné prokazatelné účinky.
- Mezi vedlejší účinky ženšenu patří změny krevního tlaku, hypoglykémie, neboli snížení hladiny krevního cukru, zažívací potíže, jako je průjem, svědění a vyrážky, spánkové potíže, bolesti hlavy, nervozita a vaginální krvácení.
- U ženšenu jsou běžné také interakce s jinými léky, zejména s léky na schizofrenii, cukrovku, deprese a léky na ředění krve, jako je warfarin. Lidé, kteří se připravují na nějaký lékařský zákrok, nebo podstupují chemoterapii, by také neměli užívat ženšen ani produkty, které jej obsahují. [29]
-
6Berte bez, eukalyptus a lékořici. Tyto bylinné přípravy jsou běžně používány k léčbě nadměrné produkce hlenu a potíží s dýchacími cestami. Je možné, že mohou mít nepříznivý vliv na účinky jiných léků, které berete, takže se před jejich užíváním poraďte s lékařem. [30]
- Lidé, kteří trpí určitými nemocemi, by neměli brát některé z bylinných přípravků. Pokud jste těhotná žena, nebo kojíte, pokud máte cukrovku, vysoký krevní tlak, nějakou autoimunní chorobu, onemocnění ledvin, jater, nebo srdce, nebo jinou nemoc, která vyžaduje stálé užívání aspirinu či léků na ředění krve, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. [31]
- Bez vám může pomoci zmírnit nadměrnou produkci hlenu. Běžné přípravky s obsahem bezu obsahují také vitamín C a další byliny, které pomáhají pročišťovat dýchací cesty.
- Eukalyptový olej je koncentrovanější forma eukalyptu a při ústní konzumaci je jedovatý. Najdete ho ovšem v mnoha produktech, zejména v přípravcích proti kašli. Produkty s eukalyptem se užívají zevně, například se natírají na hrudník, nebo se v malém množství užívají ve formě pastilek. Můžete si eukalyptový olej dát také do zvlhčovače – jeho výpary vám mohou pomoci zmírnit ucpaný nos.
- Často se používá také lékořicový kořen, ale neexistuje příliš mnoho důkazů o tom, zda skutečně účinně léčí ucpané dutiny a nadměrnou produkci hlenu.
-
7Zkuste echinaceu. Mnoho lidí užívá echinaceu, což je bylinný přípravek, který pomáhá léčit ucpané dutiny a nadměrnou produkci hlenu a také další příznaky spojené s nachlazením. [32]
- Vědecké výzkumy nepotvrdily účinky echinacey v léčbě ucpaného nosu, ani dalších příznaků spojených s nachlazením. [33]
- Echinacea je obsažena v mnoha produktech, které se vyrábějí z různých částí této rostliny. Výroba těchto produktů není regulována tak jako výroba běžných léků, takže není vždy jasné, které části rostliny jsou v produktu obsaženy a zda je produkt skutečně účinný.[34]
Reference
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/definition/con-20020609
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/sinusitis.printerview.all.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/antibiotics/art-20045720
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/antibiotics/art-20045720
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/basics/definition/con-20020827
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonallergic-rhinitis/basics/definition/con-20026910
- ↑ http://www.health.com/health/gallery/0,,20466430,00.html
- ↑ https://www.mylifestages.org/health/allergies/neti_pot_solution.page%3Cbr%3E
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/definition/con-20020609
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/definition/con-20020609
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/definition/sym-20050640
- ↑ http://www.iallergy.com/default.php?cPath=11_86
- ↑ http://www.minahealth.com/how_do_i_get_rid_of_phlegm.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/definition/sym-20050640
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/definition/sym-20050640
- ↑ http://www.wcvb.com/health/dont-blow-your-nose-too-hard/31883388
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/basics/definition/con-20020827
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/sinusitis.printerview.all.html
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/drugs-procedures-devices/over-the-counter/decongestants-otc-relief-for-congestion.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/basics/definition/con-20020827
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/sinusitis.printerview.all.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/definition/sym-20050640
- ↑ http://www.healthline.com/health/cold-flu/natural-cold-remedies#15
- ↑ http://www.foxnews.com/health/2012/02/27/how-to-relieve-sinus-pressure-naturally/
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
- ↑ http://www.healthline.com/health/cold-flu/natural-cold-remedies#15
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/definition/con-20020609
- ↑ http://www.healthline.com/health/cold-flu/natural-cold-remedies#15
- ↑ http://www.healthline.com/health/cold-flu/natural-cold-remedies#15
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
- ↑ https://nccih.nih.gov/health/tips/flucold.htm
- ↑ https://nccih.nih.gov/health/tips/flucold.htm
- ↑ https://nccih.nih.gov/health/tips/flucold.htm