Tento článek spoluautor od Sari Eitches, MBE, MD. Dr. Sari Eitches je internista a majitelka Tower Integrative Health and Wellness v Los Angeles v Kalifornii. Specializuje se na vegetariánskou výživu, hubnutí, zdraví žen, preventivní medicínu a depresi. Je diplomatem Americké rady pro vnitřní lékařství a Americké rady pro integrativní a holistické lékařství. Vystudovala Kalifornskou univerzitu v Berkeley. Absolvovala lékařský kurz na SUNY Upstate Medical University a jeho MBE z University of Pennsylvania. Vystudovala nemocnici Lenox Hill Hospital v New Yorku a pracovala jako internista na Univeristy of Pennsylvania.
V tomto článku je 68 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 13 990 krát
Každého z nás občas bolí hlava. Ať už se jedná o mírné pobolívání nebo třeskutou bolest, všichni se chceme co nejrychleji cítit lépe. Způsob léčby se však může lišit v závislosti na druhu bolesti, která vás sužuje. V tomto článku vám ukážeme několik zaručených způsobů, jak si především rychle od bolesti ulevit, než se stane opravdu nesnesitelnou. Najdete zde i tipy na úpravu životosprávy a životního stylu, které vám pomohou bolestem hlavy předcházet.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Ulevte si od bolesti
-
1Vezměte si běžně dostupný lék proti bolesti. Většina těchto léků nezabere dřív než za 1 – 2 hodiny, proto pilulku spolkněte, jakmile cítíte, že vás začíná bolet hlava.[1] Čím dříve si lék vezmete, tím lépe. Nicméně i v případě, že už bolestí nemůžete vydržet, vám prášek trochu uleví. Zkuste ibuprofen, paracetamol, naproxen (např. Nalgesin S) nebo aspirin.
- Bez doporučení lékaře neužívejte léky denně. Každodenní konzumace běžně dostupných léků proti bolesti může vést k tzv. „Medication Overuse Syndrome“ tedy bolestem hlavy z nadměrného užívání akutní analgetické medikace. Pacient v obavě z opakované bolesti hlavy užívá léky i v situaci, kdy je nepotřebuje.[2] Takové nadužívání může paradoxně způsobit časté, chronické bolesti hlavy.
- Pokud užíváte léky proti bolesti více než třikrát týdně, jděte se poradit s vaším lékařem. Při nadužívání léků si nemocný vypěstuje toleranci k léčebným účinkům, což ho nutí k zvýšení dávek nebo frekvence užívání. Namísto úlevy si tak můžete přivodit chronické bolesti hlavy.
- Řešením tohoto stavu je vynechání nebo omezení nadměrně užívaného léku. Poraďte se se svým lékařem jak správně léky dávkovat.
-
2Zodpovědně rozhodněte, zda nepotřebujete okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se k bolesti hlavy přidají další symptomy, mohou signalizovat daleko závažnější problém jako např. mrtvici, encefalitidu (zánětlivé onemocnění mozku) nebo meningitidu (zánět mozkových blan). Pokud se ve vašem případě vyskytne bolest hlavy v kombinaci s některým z následujících symptomů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:[3]
- Potíže s viděním, chůzí nebo řečí
- Ztuhlá šíje
- Nevolnost a/nebo zvracení
- Vysoká horečka (38 – 40°C)
- Mdloba
- Potíže s ovládáním jedné poloviny těla
- Extrémní slabost, necitlivost, porucha hybnosti tváře nebo ochrnutí
- Vyhledejte lékaře i v případě, že trpíte častými nebo silnými bolestmi hlavy nebo když vám nezabírá medikace.
-
3Buďte obezřetní při konzumaci kofeinu – ač se tváří jako váš přítel v boji s bolestí hlavy, nemusí vám vždy pomoci. Některé volně prodejné léky obsahují kofein, který účinně působí proti bolestem hlavy. Při těchto bolestech se pacientovi zvýší hladina adenosinu v krvi. Kofein při podání blokuje specifické adenosinové receptory a uvolňuje tím tlak bolesti hlavy nebo migrény. Na druhou stranu pravidelná každodenní konzumace kofeinu vede k vytvoření tolerance a závislosti.[4]
- Nepoužívejte léky obsahující kofein častěji než dvakrát týdně.[5] Pokud je budete užívat častěji a zvlášť v případě, že trpíte migrénami, vytvoříte si na kofeinu závislost. Pokud pijete hodně kávy (konzumujete víc než 200 miligramů denně, což odpovídá přibližně dvěma šálkům) a ze dne na den ji zcela vyřadíte z jídelníčku, dostaví se často abstinenční příznaky v podobě bolesti hlavy.[6] Je to z toho důvodu, že každodenní přísun kofeinu rozšiřuje cévy ve vašem mozku. Když omezíte jeho příjem, cévy se zúží a dochází k bolesti hlavy. Pokud tedy konzumujete velké množství kofeinu a máte dojem, že přispívá k vašim bolestem hlavy, snižujte jeho dávky postupně.
- Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, nejlepší možností je vyhnout se konzumaci kofeinu úplně.[7]
-
4Pijte dostatečné množství vody. Dehydratace může vést k bolestem hlavy, zvlášť pokud jste krátce předtím zvraceli nebo máte kocovinu.[8] Vypijte velkou sklenici vody, jakmile vás začne hlava bolet a pokračujte v pití po malých doušcích po celý zbytek dne. Bolest by měla postupně ustoupit.
- Muži by měli vypít přibližně 3 litry vody denně. Ženám by mělo postačit zhruba 2,2 litru vody každý den. Pokud cvičíte nebo se věnujete fyzicky náročné aktivitě, měli byste vypít ještě větší množství vody. Stejné je to i v případě extrémně horkého či dusného počasí, při zvracení, průjmu nebo kojení.[9] Přesné množství vody, které byste měli denně vypít, si můžete spočítat i podle vaší váhy. Na každého půl kilogramu vaší váhy byste měli každý den vypít zhruba 15 – 30 mililitrů vody.[10]
- Pokud vás již bolí hlava, nepijte studenou vodu. Příliš studená voda nebo voda s ledem může u některých osob odstartovat migrény, zvlášť pokud k nim daní pacienti mají sklony.[11] Voda o pokojové teplotě je vždy lepší volbou než voda ledová.
-
5Najděte si tiché temné místo a odpočiňte si. Pokud je to možné, lehněte si a alespoň půl hodinky odpočívejte. Zatáhněte závěsy nebo žaluzie, zhasněte světla a soustřeďte se na svůj dech.[12] Omezení všech vnějších podnětů vám pomůže uvolnit se a bolest hlavy překlenout.
- Poproste ostatní, aby vás nechali v klidu. Pokud nemáte k dispozici místo, kde můžete být o samotě, vysvětlete ostatním, že vás bolí hlava a poproste je, aby vás nerušili a byli potichu. Pokud vysvětlíte ostatním situaci předem, vyhnete se pozdějšímu nepříjemnému vyrušení. Pokud chcete, můžete si i na chvilku zdřímnout.
- Lehněte si na pohodlnou postel nebo pohovku a ujistěte se, že je vaše hlava správně podepřena polštářem. Uvolněte napětí v oblasti šíje a podepřete stejnoměrně jak oblast krku, tak vaši hlavu.
- Vyhněte se ostrému světlu. Ostré umělé osvětlení zhoršuje bolest hlavy – a to dokonce i u nevidomých osob.[13] Pokud nemůžete zcela zhasnout, zkuste si zakrýt oči maskou na spaní, která nepropustí žádné světlo.
- Upravte pokojovou teplotu. Někteří lidé dokáží odpočívat pouze ve vyvětraném, chladnějším prostředí, zatímco jiní dávají přednost vytopenému pokoji nebo teplé dece. Pokuste se vytvořit takové podmínky, které vám nejlépe vyhovují, když jdete večer spát.
-
6Praktikujte progresivní svalovou relaxaci. Tato metoda je založena na vědomém napínání a uvolňování svalů a může pomoci v boji s bolestí hlavy.[14] Pomoci mohou i další relaxační techniky, například jemná jóga nebo meditace.
- Najděte si co nejpříjemnější polohu pro celé tělo. Zavřete oči a zhluboka dýchejte.
- Začněte s čelem. Pokuste se napnout svaly v oblasti čela – tzn. svraštit ho, jako kdybyste se mračili. Držte napětí po dobu zhruba pěti sekund.
- Poté svaly zcela uvolněte a snažte se co nejvíce procítit uvolnění.
- Pokračujte s dalšími svaly a svalovými skupinami. Měli byste se zaměřit na následující oblasti: čelo, oči a nos, oblast rtů, tváří a brady, ruce, paže, ramena, zádové svaly, břišní svaly, boky a hýždě, stehna, chodidla a prsty u nohou.
-
7Použijte chladivý obklad. Přiložení chladivého obkladu na čelo a oči může způsobit zúžení cév a ulevit vám od bolesti.[15] Tato metoda je účinná zvláště tehdy, když je bolest koncentrovaná v oblasti spánků a dutin.
- Namočte žínku chladnou vodou a přiložte si ji na čelo. Jakmile se žínka prohřeje, znovu ji namočte do studené vody.
- Při ostré bolesti hlavy si připravte ledový obklad. Namočenou žínku vložte do uzavíratelného igelitového sáčku a dejte jej vychladit na 30 minut do mrazáku. Po půl hodině sáček vyndejte a přiložte na bolavé čelo, kde by měl chladný vydržet poměrně dlouhou dobu - žínka uvnitř sáčku bude ledově chladná a sáček udrží všechnu ledovou vodu uvnitř.[16]
- V případě tenzní, tupé bolesti hlavy, která bývá způsobována stresem, úzkostí nebo napětím svalů šíje a hlavy, by vám spíše než studený obklad mohla ulevit horká sprcha nebo teplý obklad.[17]
-
8Zkuste masáž obličeje a hlavy. Masáž pomáhá zvláště v případech tenzních bolestí hlavy: pomůže zlepšit krevní oběh a uvolnit napětí ve svalech, čímž vám uleví od bolesti. Tupou bolest hlavy může způsobovat řada faktorů, od špatného držení těla a zatínání čelisti po natažené svaly. Spouštěcím momentem může být i úzkost a deprese.[18]
- Přiložte palce ke spánkům (místo mezi horní částí ucha a vnějším koutkem vašeho oka). Přitlačte prsty pevně ke spánkům a začněte je masírovat malými krouživými pohyby. Postupujte od spánků až do středu čela.[19]
- Jemná masáž kořene vašeho nosu vám může ulevit od migrény nebo bolesti hlavy způsobené zánětem dutin.
- Proveďte masáž hlavy. Skočte do horké sprchy, naneste do vlasů šampón a užijte si dlouhou masáž hlavy. Pokud situace vyžaduje suchou variantu, vmasírujte si do pokožky hlavy trochu kokosového nebo arganového oleje.
-
9Proveďte masáž šíje a ramen. Napětí ve vaší šíji a v ramenou může být příčinou bolesti.[20] Tlakové, tenzní bolesti, které jsou způsobeny zvýšeným napětím šíjových svalů, jsou nejběžnějším typem bolesti hlavy. Naštěstí ale existují poměrně snadné způsoby, jak si od této bolesti ulevit.
- Nejprve se posaďte. Položte ruce na ramena a prsty stočte směrem k lopatkám.
- Vydechněte, uvolněte krk a pomalu zakloňte hlavu dozadu. Zatlačte prsty do ramenních svalů a masírujte je krouživými pohyby za dostatečného tlaku. Postupujte od svalů na ramenou nahoru k zadní straně krku.
- Propleťte všech deset prstů a ruce zvedněte ruce v týl. Předkloňte hlavu dopředu a rukama mírně zatlačte do zadní strany hlavy. Váha vašich rukou v týle krásně protáhne váš krk i ramena.
- Najděte dva tenisáky nebo podobné míčky a vložte je do ponožky. Lehněte si na rovnou podložku a podepřete si hlavu ponožkou s míčky – umístěte jí těsně pod týlní kost. Je možné, že budete zpočátku cítit tlak v dutinách nebo trochu nepohodlí, ale obojí po chvíli přejde. Uvolněte se a chvíli si odpočiňte. Tato technika je obzvláště účinná v případech, kdy je bolest hlavy způsobena nemocnými dutinami.
-
10Protáhněte krční páteř. Protahování a posilování svalů kolem krční páteře pomáhá předcházet chronickým bolestem hlavy,[21] ale pomůže i ve chvíli, kdy už byla bolest spuštěna. Zde najdete jednoduchou sestavu, díky které protáhnete a uvolníte krční svaly.[22]
- Pomalu svěste hlavu k hrudníku, aniž byste přitom změnili polohu ramen. Měli byste cítit protažení v zadní části krku. Poté hlavu opět zvedněte do vzpřímené pozice.
- Pomalu otáčejte hlavu doprava a na 15 – 30 sekund zadržte. Pomalu se vraťte do výchozí pozice a poté otáčejte hlavu na opačnou stranu. Opět vydržte v pozici a na závěr se vraťte na střed s pohledem dopředu.
- Pomalu ukloňte hlavu do strany, jakoby se vaše ucho chtělo dotknout s ramenem. Ramenem však nehýbejte! Vydržte v pozici 15 – 30 sekund. Hlavu opět zvedněte do vzpřímené pozice a cvik opakujte na druhou stranu. Výdrž v krajní poloze je opět 15 – 30 vteřin.
- Při protahování nikdy nechoďte přes bolest. Zmíněné cviky můžete opakovat dle potřeby.
-
11Použijte akupresurní techniky. Akupresura vám může pomoci uvolnit napětí a ulevit od bolesti, zvláště pokud je bolest hlavy způsobená stresem nebo svalovým napětím.[23] Stimulování akupresurních bodů na vašem krku, ramenech a rukou vám pomůže od bolesti hlavy.
- Nahmatejte výčnělek spánkové kosti za vaším uchem a veďte prsty dál dozadu podél týlní kosti až do místa, kde se svaly napojují na lebku. Tento bod silně stlačte a tlak nepolevujte po dobu 4 – 5 sekund. Nezapomeňte po celou dobu zhluboka dýchat.[24]
- V místě zhruba mezi krkem a okrajem lopatky nahmatejte další akupresurní bod na vašem rameni. Pro větší pohodlí použijte pravou ruku pro stlačení bodu na levém rameni a naopak. Uchopte ramenní sval mezi palec a ostatní prsty ruky. Ukazováčkem poté silně stlačte akupresurní bod směrem dovnitř na dobu 4 - 5 sekund.[25]
- Stlačte měkkou část vaší ruky mezi ukazováčkem a palcem. Pomocí palce a ukazováčku opačné ruky masírujte tento akupresurní bod krouživými pohyby a za vyvíjení silného tlaku po dobu 4 – 5 sekund. Této masáže se však vyvarujte v těhotenství, jelikož může vyvolat porod.[26]
- Můžete také použít techniku s pingpongovými míčky, které vložíte do ponožky a umístíte mezi vaše záda a židli nebo sedačku v autě. Touto masáží můžete aktivovat akupresurní body na zádech.
-
12Provádějte relaxační techniky. Lidé na celém světě používají různé způsoby relaxace, kterými odvádějí pozornost a ulevují si od bolesti. Pokud vás však právě teď bolí hlava, nesnažte se experimentovat s novinkami. Vsaďte na osvědčené způsoby a to, co je vám blízké. Různé techniky relaxace si můžete nastudovat později, až vás bolest hlavy přejde. Mezi oblíbené techniky patří:
- Meditace.
- Modlitba.
- Hluboké dýchání.
- Vizualizace.
- Poslech binaurálních rytmů.
- Zkuste se zkrátka uklidnit. Pokud se vám podaří usnout, i to vám může pomoci od bolesti hlavy.
-
13Zkuste dechová cvičení. Někdy je dýchání samotné tím správným lékem. Dýchání je pro nás samozřejmou činností, které běžně nevěnujeme moc pozornosti, ale pokud se na něj začneme soustředit, může být skvělým prostředkem relaxace. Hluboké pravidelné dýchání může odstranit napětí, zklidnit vaši mysl a během několika minut zmírnit bolest hlavy.[27]
- Najděte si chladné, temné, tiché místo.
- Udělejte si pohodlí: lehněte si nebo sedněte, povolte příliš těsné oblečení nebo se převlečte do něčeho pohodlného.
- Pomalu se nadechněte nosem. Měli byste cítit, jak se vaše břišní dutina a hrudník během hlubokého nádechu roztahují.[28] Zadržte v nádechu na 2 – 3 sekundy a poté velmi pomalu vydechujte ústy, než budou vaše plíce vyprázdněné.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Použijte přírodní léky
-
1Používejte přírodní léky s opatrností. Existuje mnoho přírodních prostředků, které vám mohou pomoci od bolesti hlavy. Nezapomeňte se však dobře informovat o jejich možných vedlejších účincích a obdobích, kdy byste je užívat neměli (např. v těhotenství nebo pokud jste již nemocní). Uvědomte si, že účinky některých přírodních látek nemusí být vědecky podloženy ani schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a dalšími agenturami.
-
2Vyzkoušejte bylinné léky. Pokuste se najít bylinné produkty a léky, které obsahují předepsané množství aktivní látky v každé dávce. Existuje hned několik bylinných přípravků, které jsou považovány za účinné v boji proti bolesti hlavy.[29] Nezapomeňte však, že účinnost mnoha těchto bylinných doplňků nebyla potvrzena žádnými rozsáhlými vědeckými studiemi. Stejně jako u jakýchkoli jiných léků, používejte bylinné přípravky s opatrností a v případě nepříjemných vedlejších účinků s jejich užíváním ihned přestaňte.[30]
- Kopretina řimbaba. Studie ukazují, že výtažek z kopretiny řimbaby může omezit výskyt migrén až o 60%. Pokud trpíte migrénami, užívejte dvě kapsle (o 25mg) každý den po dobu 12 týdnů. Nežvýkejte přímo rostlinu samotnou, jelikož obsahuje některé toxické látky, které jsou při zpracování do kapslí odstraněny.[31]
- Zázvor. Zázvor je vynikajícím pomocníkem při bolestech hlavy, ale i při nevolnostech a zvracení, které jsou častými průvodními jevy vážných případů bolesti hlavy. Americká neurologická akademie zjistila, že koncentrovaný extrakt z kořene zázvoru je v boji s bolestí hlavy účinnější, než placebo léky.[32]
- Koriandr. Semínka koriandru mohou být použita na záněty, které způsobují bolesti hlavy. Semínka můžete žvýkat, přidat do jídla či čaje nebo užívat koriandrový extrakt např. ve formě kapek.[33]
- Řimbaba obecná. Výtažek z této rostliny můžete užívat ve formě kapslí nebo tablet, dále jako čaj nebo ji přidat třeba do sendviče (pozor, je hořká!). Její účinnost není sice stoprocentně doložena, ale lidé se na její účinky spoléhají už celá staletí, takže za pokus určitě stojí![34] Ačkoli nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky, při užívání se v některých případech můžete setkat s afty v ústech, bolavým jazykem, nevolností, zažívacími problémy a nadýmáním. Dlouhodobé užívání řimbaby může negativně ovlivnit kvalitu spánku a způsobovat bolest hlavy.
- Vrba. Výtažek z vrbové kůry je k dostání v 300mg pilulkách a jejich užíváním dvakrát denně můžete snížit četnost migrén.[35]
- Čaj. Šálek čaje z mučenky, rozmarýnu nebo levandule vám může ulevit od bolesti hlavy. Pokud se potřebujete spíš uvolnit a uklidnit, udělejte si čaj mátový nebo heřmánkový.[36]
-
3Zkuste aromaterapii. V rámci aromaterapie se používají nejrůznější druhy éterických olejů. Na léčbu bolesti hlavy se ale nejčastěji používají oleje levandulové, majoránkové a heřmánkové. Použijte je na masáž krku, do koupele nebo je můžete inhalovat (např. nakapat do aromalampy).[37]
- Pro úlevu od bolesti vmíchejte do kvalitního základního oleje (může to být například olivový nebo kokosový) pět kapek rozmarýnového oleje, pět kapek oleje z muškátového oříšku a pět kapek levandulového oleje. Touto směsí pak namasírujte oblast šíje a horních zad.
-
4Zařaďte do jídelníčku léčivé potraviny. Nedostatek jídla a prázdný žaludek mohou způsobit bolest hlavy, proto se snažte nehladovět a pravidelně něco malého sníst. Některé potraviny a nápoje mohou však naopak bolest hlavy odstartovat - mezi časté viníky patří např. červené víno, glutaman sodný nebo čokoláda.[38] Dbejte na to, co jíte. Pokud vypozorujete, že konzumace některých potravin souvisí s nástupem bolesti hlavy, vyřaďte je z jídelníčku. Na druhou stranu určité potraviny mohou být v boji s bolestí hlavy nápomocné:
- Jezte mandle. Mandle obsahují magnézium, které rozšiřuje cévy a tím ulevuje od bolesti hlavy. Dalšími potravinami s vysokým obsahem hořčíku, které mohou také pomoci, jsou banány, kešu oříšky a avokádo.[39]
- Jezte ostrá kořeněná jídla. Účinnost kořeněných jídel v boji s bolestí hlavy se liší podle konkrétního člověka a typu bolesti. Pokud je způsobena zánětem dutin, ostré jídlo může pomoci uvolnit ucpané dutiny, usnadnit vám dýchání a tím zmírnit bolest hlavy.[40]
- Vyzkoušejte špenát. Špenát je potravina s vysokým obsahem živin, které jsou prospěšné vašemu zdraví. Pomáhá snižovat krevní tlak nebo ulevit od bolesti hlavy způsobené konzumací alkoholu. Namísto tradičního hlávkového salátu vyzkoušejte salát nebo sendvič s čerstvými špenátovými listy.[41]
- Dejte si šálek nápoje obsahujícího kofein. Kofein zužuje cévy v mozku, čímž může zmírnit některé typy bolesti hlavy. Na druhou stranu u některých osob může být příliš velké množství kofeinu spouštěčem migrén. V tomto případě by bylo vhodnější zvolit namísto kávy některé druhy čajů s nižším obsahem teinu.[42]
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Předcházejte bolestem hlavy úpravou životního stylu
-
1Ohlídejte si spánkovou hygienu. Díky dostatku kvalitního spánku se budete nejen cítit daleko lépe, ale omezíte tím i výskyt bolestí hlavy. Dospělí by měli spát alespoň 7-8 hodin denně.[43] Pokud máte se spánkem nebo usínáním problémy, vyzkoušejte některé z následujících tipů:
- Omezte sledování televize těsně před spaním.
- Ložnici a postel používejte pouze pro odpočinek a intimní chvíle.
- Omezte příjem kofeinu v odpoledních a večerních hodinách.
- Před spaním ztlumte světla, chvíli si oddechněte a pokuste se naladit na klidový režim.
-
2Vyhýbejte se parfémům a parfémovaným výrobkům.[44] Ačkoli parfémy a parfémované výrobky jako např. mýdla nebo tělová mléka krásně voní, mohou být příčinou vašich bolestí hlavy. Zkuste je nahradit neparfémovanou kosmetikou a poproste o to i vaše nejbližší okolí. Zbavte se také všech parfémovaných osvěžovačů vzduchu doma i v práci.
-
3Změňte své stravování. Ačkoli se jedná o dlouhodobou změnu, která vám neuleví od bolestí okamžitě, změnou stravovacích návyků můžete odstranit příčinu bolestí hlavy do budoucna. Pokud nevíte, kde začít, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.[45]
- Pokud se ve vašem případě prokáže alergie na určité potraviny, vyřaďte je z jídelníčku.
- Omezte příjem kofeinu, jelikož může způsobovat bolest hlavy. Po vyřazení kofeinu se může paradoxně dostavit dočasná bolest hlavy, ale jakmile překonáte tyto abstinenční příznaky, měli byste zaznamenat pozitivní změnu.
- Zvažte omezení jídel, která mohou v některých případech fungovat jako spouštěče bolesti hlavy. Jsou to hlavně potraviny obsahující glutaman sodný, dusitany a dusičnany (obsažené např. v uzeninách), dále potraviny bohaté na tyramin (zralé sýry, víno, pivo, zpracované maso) a salicyláty (čaj, ocet a některé druhy ovoce).[46]
-
4Zbavte se onemocnění pohybového aparátu. Pokud trpíte onemocněním pohybového systému, napětím svalů nebo máte špatné držení těla, je potřeba tyto zdroje bolesti odstranit. Zásadním krokem je nejprve návštěva specialisty (ať už fyzioterapeuta nebo chiropraktika), který odborně posoudí váš problém a doporučí další postup a léčbu. Dle jeho instrukcí se poté můžete věnovat pravidelnému cvičení, protahování, józe nebo pilates, kterými lze dosáhnout značného zlepšení vašeho zdravotního stavu.
-
5Cvičte jógu. Cvičení zaměřené na uvolnění napětí ve svalech může omezit nebo dokonce zcela odstranit bolesti hlavy a zároveň předcházet jejich výskytu. Jednoduché relaxační cviky a cviky na uvolnění a protažení krční páteře (např. úklony hlavy) fungují nejlépe.
-
6Vytvořte si optimální pracovní podmínky. Způsob, kterým sedíte u počítače, může přispívat k vašim bolestem hlavy. Ujistěte se, že je vaše pracovní plocha i židle ve správné výšce a monitor počítače je ve správné vzdálenosti od vašich očí.[47]
- Ujistěte se, že je váš krk při práci v neutrální vzpřímené pozici. Lidé se u počítače velmi často hrbí a vychylují krk do nepřirozených poloh. Pokud jste obvykle u počítače sehnutí, upravte polohu monitoru tak, abyste měli při práci obrazovku vždy přímo před sebou a seděli vzpřímeně.
- Během pracovního dne dělejte pravidelné přestávky. Ulevte očím tím, že si každou hodinu dáte od počítačové obrazovky krátkou pauzu – po dobu několika minut se dívejte na objekty v různých vzdálenostech okolo vás. Můžete se zároveň chvilku projít nebo provést pár základních protahovacích cviků.
-
7Vyberte si z řady specialistů. Bolest hlavy může být způsobena nejrůznějšími zdravotními problémy. Pokud vaše bolesti přetrvávají, zkuste se poradit s odborníkem, který dokáže přesně stanovit konkrétní příčinu vaší bolesti a poradit vám, jak ji odstranit.
- Navštivte svého zubaře. Příčinou bolesti hlavy může být zatínání čelisti, porucha skusu zubů, zubní kaz, absces nebo infekce po vytržení zubu.
- Navštivte svého očního lékaře. Pokud potřebujete brýle, ale zatím je nenosíte, jsou vaše oči nadměrně zatěžovány a toto přepínání může zbytečně vyvolávat bolesti hlavy.
- Navštivte oddělení ORL (ušní, nosní, krční). Pokud trpíte neléčenými infekcemi, perforacemi a dalšími možnými problémy uší, očí nebo hrdla, mohou být příčinou vašich bolestí hlavy.
-
8Uklidněte se. Pokud jste během dne rozlobení, podráždění, otrávení apod., napětí ve svalech může postupně narůstat, až nakonec vyústí v bolest hlavy. Úzkost, stres a deprese jsou také jejími častými příčinami. Vyhledejte pomoc profesionálů např. v psychologické poradně a pokuste se najít vhodný způsob, jakým kontrolovat své emoce a zvládat vypjaté situace.[48]
- Pokud často zatínáte zuby nebo čelist, snažte se uvolnit vaše obličejové svaly. Můžete zkusit zívnout a tím zmenšit napětí v obličeji.
- Před stresovými situacemi jakými jsou např. různé zkoušky, svatba nebo test v autoškole provádějte relaxační cvičení.
-
9Veďte si záznamy. Pomůže vám to snáze identifikovat původce bolestí hlavy, jakými mohou být mimořádně náročné dny v práci, komunikační problémy, konzumovaná jídla, začátek menstruace atd. Jakmile zjistíte, co bolesti způsobuje, můžete se začít učit předcházet bolesti, ještě než se stihne rozvinout.
- Tyto informace mohou být užitečné i vašemu lékaři. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, přineste si vaše záznamy na prohlídku k případnému nahlédnutí.
-
10Přestaňte kouřit. Pokud kouříte, můžete tím vaše bolesti zhoršovat. Cigaretový kouř obsahuje látky, které způsobují bolesti hlavy, např. oxid uhelnatý. Cigarety dále obsahují nikotin, který zužuje cévy, čímž způsobuje bolesti hlavy. Nikotin zároveň působí na játra a způsobuje pokles účinnosti léků proti bolestem hlavy.[49] Pokud s kouřením přestanete, můžete tím snížit výskyt bolestí, zejména pokud trpíte tzv. Hortonovým syndromem, tedy intenzivními kumulovanými, periodickými bolestmi hlavy.[50] Studie prokázaly, že pacienti, kteří s kouřením přestali, snížili výskyt bolestí hlavy o polovinu.
- Bolest hlavy může být způsobena i pasivním kouřením, zvlášť pokud jste na cigaretový kouř citliví nebo alergičtí. Pokud vy sami nekouříte, ale často se nacházíte v kuřáckém prostředí, bolest hlavy si vás může najít i tak.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Prevence podle druhu bolesti
-
1Pokuste se rozeznat druh bolesti, který zažíváte. Ve většině případů se jedná o tenzní bolesti hlavy nebo bolesti způsobené špatným životním stylem, které ačkoli jsou bolestivé a omezují vás v plnění vašich běžných povinností, nejsou závažným zdravotním problémem. Pokud vás však hlava bolí opravdu často, nezabírají vám analgetika, bolest je ostrá nebo doprovázena dalšími příznaky, vyhledejte okamžitě lékaře, který zhodnotí váš zdravotní stav a stanoví přesnou diagnózu. Možných příčin je celá řada, a pokud bolesti neustávají, je potřeba stanovit jiný způsob léčby.
-
2Předcházejte tenzním bolestem hlavy omezením stresových situací. Tenzní bolesti jsou nejčastějším druhem bolesti. Obvykle nejsou tak bolestivé, jako jiné druhy bolestí hlavy, ale mohou trvat hodiny a někdy dokonce i celé dny. Tento druh bolesti často vzniká ze svalového napětí a pacient bolest obvykle cítí v místech za očima a v oblasti čela.[51] Jedná se o tupou, svíravou bolest, která se může opakovat, pokud nedojde k odstranění původce bolesti. Může jí doprovázet všeobecný pocit fyzické nepohody, zvláště v případě, že pacient trpí úzkostmi a depresemi. Tento druh bolesti se obvykle úspěšně vyléčí lékem proti bolesti, odpočinkem a odstraněním stresového faktoru.[52]
-
3Předcházejte bolestem hlavy prostřednictvím cvičení. Migrény mohou vznikat v důsledku genetických faktorů, ale přesná příčina vzniku migrén není známa.[55] Migréna je chronické onemocnění, které je charakterizováno velmi silnou pulzující bolestí a může být doprovázeno dalšími symptomy jako např. silnou nevolností a zvracením. V některých případech mívají pacienti přechodné poruchy zraku – mohou vnímat tzv. zrakovou auru, pro kterou jsou typické různé třpytivé útvary v zorném poli pacienta nebo dokonce výpadky v části zorného pole. Některé migrény způsobují slabost a otupělost. Častými spouštěči migrény mohou být některé druhy jídel, stresové faktory, hormonální změny, nehody a nečekané situace, léky a další neznámé příčiny. Migrény vyžadují odbornou lékařskou konzultaci. Pokud zužují i vás, vyhledejte lékaře.[56]
- Díky pravidelnému (zejména aerobnímu) cvičení uvolníte svalové napětí ve vašem těle a snížíte riziko migrén. Uvědomte si, že obezita může být také příčinou migrény: pravidelné cvičení vám pomůže udržet se nebo se dostat na vaši ideální váhu a tím opět předcházet migrénám.[57]
- Než začnete cvičit, pomalu a důkladně se rozcvičte! Intenzivní nebo náhlá fyzická námaha bez náležité rozcvičky může také spustit migrénu. U vysoce citlivých pacientů může migrénu odstartovat i svižná sexuální aktivita.[58]
- V rámci prevence migrén velmi pozitivně působí i dodržování pitného režimu a vyváženého jídelníčku.
-
4Dostaňte Hortonův syndrom pod kontrolu: vyhněte se alkoholu a nikotinu. Příčina tohoto záchvatovitého onemocnění nebyla zatím bohužel přesně zjištěna, a proto jeho prvnímu propuknutí zabráníte jen ztěží.[59] Pacient pociťuje intenzivní až nesnesitelnou bolest, která je vždy nakupená kolem jednoho oka. Záchvat bolesti může provázet částečný pokles očního víčka, zduření nosní sliznice s výtokem vodnatého sekretu, překrvení spojivky a slzení očí.[60] Pokud se u vás projeví tyto příznaky, jedná se o závažnou situaci. Vyhledejte lékařskou pomoc! Existuje řada léků, které vám pomohou od příznaků a uleví od bolesti.[61]
- Bylo prokázáno, že tento typ bolesti hlavy často postihuje kuřáky. Pokud chcete snížit riziko jejího výskytu, přestaňte kouřit a pít alkohol. Jedná se samozřejmě o preventivní opatření než o léčbu, která by vám ulevila při akutní bolesti hlavy.[62]
- Inhalace kyslíku o vysokém průtoku představuje účinnou metodu, jak ulevit od této intenzivní bolesti hlavy.[63]
- Studie prokázaly, že dávka 10 miligramů melatoninu před spaním snižuje počet záchvatů Hortonova syndromu.[64] Pravděpodobně to souvisí s faktem, že se tyto bolesti hlavy objevují v souvislosti s narušeným spánkovým cyklem.[65]
-
5Předcházejte bolestem hlavy z nadměrného užívání léků. Sledujte množství akutní analgetické medikace, které užíváte. Tato tenzní bolest hlavy pramení z dlouhodobého nadužívání analgetik a je možné ji léčit. Ve většině případů je základem léčby vysazení nadužívaného léku, které by vám mělo od bolestí do několika dnů ulevit. Symptomy bolesti z nadužívání analgetik jsou obvykle stejné jako u tenzních bolestí hlavy.[66]
- Vyhněte se užívání léků proti bolestem hlavy, ale i dalších běžně dostupných léků, alespoň 2 až 3 dny v týdnu. Pokud máte vážné příznaky a bolesti, které vyžadují častější medikaci, poraďte se s lékařem.[67]
- Užívejte běžně dostupná analgetika maximálně 15 dnů v měsíci.[68]
- Vyhněte se analgetikům, které obsahují opioidy (např. kodein, morfin, hydrokodon atd.)[69] nebo barbituráty.[70] .
-
6Předcházejte bolesti hlavy z nadměrné konzumace alkoholu: pijte vodu. Kocovina a ranní bolest hlavy je častým jevem a odhaduje se, že např. ve Spojených Státech má každoročně na svědomí ztrátu až 148 miliard dolarů (ať už z důvodu, že si postižení vezmou den volna nebo do práce přijdou, ale jejich produktivita práce není právě ohromující).[71] Symptomy zahrnují pulzující bolest, nevolnost a celkový pocit mizérie. Jediným zaručeným způsobem jak předejít kocovině je samozřejmě nepít alkohol. Pokud ale budete v průběhu večera prokládat alkoholické nápoje dostatečným množstvím čisté vody, nemusí být ráno bolest hlavy tak intenzivní.
- Zlatým pravidlem je vypít čtyřnásobné množství vody (nebo jiného nápoje, který neobsahuje ani alkohol ani kofein) než alkoholu. Vzhledem k tomu, že většina koktejlů obsahuje něco mezi 30 – 60 ml tvrdého alkoholu, ke každému drinku byste měli vypít jednu velkou sklenici vody.[72]
- Můžete si vybrat i z dalších vhodných nápojů. Zkuste iontové nápoje nebo dokonce vývar. Pokud nechcete mít kocovinu, vyhněte se samozřejmě alkoholu a nápojům obsahujícím kofein. Jak alkohol, tak kofein dehydrují váš organismus.
-
7Předcházejte bolestem způsobeným alergií nebo některými druhy jídla. Alergie mohou způsobit velmi nepříjemné bolesti hlavy, které jsou často doprovázeny rýmou, pocitem svědění a pálení nebo slzením očí. Některé alergie jsou sezónní, jako např. alergie na pyl, která se často léčí antihistaminiky. Někteří lidé trpí potravinovou alergií, intolerancí nebo přecitlivělostí, které mohou spouštět bolesti hlavy. Pokud často zažíváte bolesti hlavy spojené se slzením a podrážděním očí, zvažte návštěvu alergologie, kde vám bude proveden kožní test. Během těchto testů se nanáší čistý alergenový roztok obvykle na oblast předloktí a po určité době se pozoruje reakce a určuje diagnóza. Test vám může pomoci určit vaše případné alergie a zjistit, zda s ní vaše bolesti hlavy nesouvisí.[73]
- Glutaman sodný je jednou z látek, která může způsobovat bolesti hlavy. Pacient trpící přecitlivělostí na glutaman může kromě pulzující bolesti hlavy zažívat i tlak a bolest v obličeji, bolesti v oblasti hrudníku nebo pocity pálení na krku, ramenou a trupu. Dusitany a dusičnany obsažené v mase mohou vyvolat střední až těžké bolesti hlavy.[74]
- Při konzumaci zmrzliny nebo rychlém vypití chlazeného nápoje může dojít k tzv. „Brain Freeze“, tedy dočasné palčivé bolesti hlavy, která vzniká v důsledku konzumace vychlazené potraviny. „Zmrzlinová bolest hlavy“ však není závažným zdravotním problémem a brzy přejde.
-
8Pokuste se předejít dalším bolestem hlavy úpravou životního stylu nebo změnou některých stereotypů. Bolesti hlavy mohou být někdy způsobeny únavou a přepínáním očí, hladem, nataženými zádovými nebo šíjovými svaly a dokonce i zdánlivými maličkostmi (jako např. svázáním vlasů do příliš utaženého culíku nebo nošením čelenky, která vyvíjí přílišný tlak na oblast za ušima). Takové bolesti mají obvykle stejné symptomy jako tenzní bolesti hlavy. Někdy však stačí i malá náprava, např. vytvoření optimálních pracovních podmínek v kanceláři nebo změna účesu a bolestí se zbavíte.[75]
- Dalším způsobem, jak předcházet každodenním bolestem hlavy je pravidelně jíst. Pokud nejíte pravidelně, poklesne vám hladina krevního cukru, čímž může dojít k nastartování bolesti hlavy nebo nevolnosti.[76] Bolesti můžete omezit i správnou životosprávou a vyřazením průmyslově zpracovaných potravin z jídelníčku. Budete se všeobecně cítit lépe.
- Dodržujte pravidelný spánkový režim a každou noc spěte alespoň 7-8 hodin.[77]
Reklama
Tipy
- Pokud máte vlasy stažené do culíku nebo zamotané do příliš utaženého drdolu, rozpusťte je.
- Zabalte pytlík mražené zeleniny nebo sáček s kostkami ledu do ručníku a přiložte na bolavé místo (čelo, týl, atd.). Obklady vychlazené v mrazáku nepřikládejte přímo na kůži.
- Pokud nosíte brýle, nezapomínejte si je nasadit při čtení a dalších aktivitách, které namáhají vaše oči. Pokud je nebudete nosit, můžete si způsobit bolesti hlavy.
- Zhodnoťte celkově svůj životní styl a pokuste se najít způsoby, jak zredukovat stresové faktory ve vašem životě, které vedou k napětí a tím i bolestem hlavy. Pokuste se najít spouštěcí mechanismy, které ve vašem případě vedou k bolestem jako např. určitá jídla, příliš jasné světlo, alkohol, cvičení, změny ve vašem životě, problémy se spánkem, fyzická zátěž, atd. Jakmile budete znát příčinu, zapracujte na jejím odstranění nebo jejím zvládání. Zásadně tím snížíte pravděpodobnost výskytu bolestí hlavy a dalších zdravotních problémů.
- Zkuste si zdřímnout. Odpočinek a spánek vám mohou výrazně pomoci, proto si na 20 minut zdřímněte.
- Najděte si tiché tmavé místo, kde si budete moci lehnout a soustředit se pouze na své dýchání.
- Voda je při bolestech hlavy tím nejlepším lékem. Pokud cítíte, že přichází, vypijte alespoň 1 - 2 velké sklenice vody.
- Snažte se omezit čas strávený u televize, displeje telefonu nebo monitoru počítače. Dlouhé soustředění na jasnou obrazovku může způsobit bolest hlavy nebo již probíhající bolesti zhoršit.
- Pokud je bolest hlavy způsobena nevolností v autě, užijte některý z volně prodejných léků proti nevolnosti hodinu před cestou (např. Kinedryl nebo Travel-Gum). Dejte však pozor, pokud budete řídit vy sami, některé z léků proti nevolnostem způsobují ospalost, proto se dobře informujte na jejich působení a vyberte lék bez těchto vedlejších účinků.
- Pokud začnete zažívat časté silné bolesti hlavy v oblasti týlu, zkonzultujte váš zdravotní stav s lékařem. Mohlo by se jednat o tzv. Chiariho malformaci, defekt mozečku, který je potřeba diagnostikovat a kde bývá nutností chirurgický zákrok.
Varování
- Některé léky mohou způsobovat bolesti hlavy, jako např. antikoncepce nebo antidepresiva. Pokud trpíte bolestmi hlavy a zároveň pravidelně užíváte nějaké léky, zeptejte se na názor vašeho lékaře. Bolesti mohou být vedlejším účinkem vaší medikace, ale i příznakem jiného onemocnění, které vyžaduje pozornost.
- Bolest hlavy může způsobit i nádor, ale pamatujte, že pokud vás hlava bolí, neznamená to, že je to právě váš případ. Toto závažné onemocnění doprovází obvykle další symptomy: necitlivost a slabost končetin, špatně srozumitelná mluva, poruchy zraku, epileptické záchvaty, změny osobnosti, poruchy rovnováhy nebo problémy s chůzí. Pokud vaši bolest hlavy doprovází tyto příznaky, vyhledejte okamžitou pomoc lékaře.
- Při užívání přírodních léčiv dejte na zdravý rozum. Pokud se zdá, že byste si jejich užíváním mohli spíše uškodit než ulevit, poraďte se radši s lékařem. Pokud se vám po některém léku přitíží nebo začnete pociťovat další symptomy, ihned ukončete užívání a běžte k doktorovi.
- Pokud jste se stali účastníky nehody, při které došlo k poranění hlavy, mohou se u vás bolesti hlavy projevit. Tato bolest může ale doprovázet i závažná zranění jako otřes mozku, frakturu lebky, vnitřní krvácení atd. Neberte to na lehkou váhu a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!
- Léčba akutní posttraumatické bolesti hlavy (např. po nehodách nebo v následku traumatických situací) je velmi obtížná a může se stát, že bude zapotřebí specialisty, který byl vyškolen v psychologii a psychiatrii. Vyléčení pacienta trpícího tímto druhem bolestí může trvat dlouhou dobu.
- Prasklé aneuryzma může způsobit tzv. „thunderclap headache“, tedy náhle vzniklou a velmi prudkou bolest hlavy, která je často doprovázena strnutím a nesnesitelnou bolestí šíje, dvojitým viděním a ztrátou vědomí. Zavolejte okamžitě rychlou záchrannou službu. V tomto závažném případě je jedinou možnou nápravou operace a stabilizace krevního tlaku.[78]
- Volně prodejné léky používejte s mírou – i ty mohou být nebezpečné vašemu zdraví, pokud je budete užívat nesprávně. Při dávkování léků proti bolesti se řiďte informacemi na obalu nebo v příbalovém letáku a užívejte nejmenší účinnou dávku.[79]
- Pokud trpíte vředy, poruchami trávení, zažívacími potížemi nebo astmatem, vyhněte se užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Nejznámějšími zástupci této skupiny léků patří aspirin, ibuprofen a naproxen.[80]
Reference
- ↑ http://www.drugs.com/pro/ibuprofen.html
- ↑ http://www.americanheadachesociety.org/assets/1/7/Stephen_Silberstein_-_Medication_Overuse_Headache.pdf
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/headache/basics/when-to-seerem-doctor/sym-20050800
- ↑ http://www.achenet.org/resources/caffeine_and_migraine/
- ↑ http://www.achenet.org/resources/caffeine_and_migraine/
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/in-depth/headaches/art-20047631
- ↑ http://www.achenet.org/resources/caffeine_and_migraine/
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14979888
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256
- ↑ http://www.webmd.com/diet/water-for-weight-loss-diet?page=2
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11442559
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/lifestyle-home-remedies/con-20026358
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/news/20100112/why-light-worsens-migraine-headaches
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/lifestyle-home-remedies/con-20026358
- ↑ http://www.headachecure.com/warm-and-cold-compress-for-headache-relief
- ↑ http://www.everydayhealth.com/columns/paging-dr-gupta/how-do-you-know-when-to-apply-heat-or-cold-to-relieve-pain/
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000421.htm
- ↑ http://www.amtamassage.org/approved_position_statements/Massage-Can-Be-Effective-for-Tension-Headaches.html
- ↑ http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/massage-therapy-stress-relief-much-more?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/massage-therapy-stress-relief-much-more?page=2
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20461336
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/multimedia/neck-stretches/vid-20084697
- ↑ http://exploreim.ucla.edu/wellness/acupressure-for-headache-or-neck-and-shoulder-tension/
- ↑ http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-gb20/
- ↑ http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-gb21/
- ↑ http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-li4/
- ↑ http://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Overview_of_Headaches_in_Adults/hic_Relaxation_and_Other_Alternative_Approaches_for_Managing_Headaches
- ↑ http://www.womenshealthmag.com/health/breathing-therapy
- ↑ http://www.healthline.com/health/migraine-herbal-home-remedies-from-around-the-world#14
- ↑ http://health.nih.gov/topic/HeadacheandMigraine
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/tc/butterbur-for-migraines-topic-overview
- ↑ http://migraine.com/migraine-treatment/natural-remedies/ginger-for-migraine-headaches/
- ↑ http://homeremedieslog.com/natural-products/medicinal-plants/coriander/
- ↑ http://nccam.nih.gov/health/feverfew/
- ↑ http://www.mydr.com.au/first-aid-self-care/headache-treatment-options
- ↑ http://www.rd.com/slideshows/home-remedies-for-headaches/
- ↑ http://www.everydayhealth.com/headache-migraine-pictures/soothing-scents-to-ease-headache-pain.aspx
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches
- ↑ http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
- ↑ http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
- ↑ http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/tension-headache/DS00304/DSECTION=treatments-and-drugs
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898
- ↑ http://www.webmd.com/allergies/features/fragrance-allergies-a-sensory-assault
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/pain-management/tc/office-ergonomics-using-ergonomics-at-the-workstation-to-prevent-injury
- ↑ http://www.webmd.com/balance/nontraditional-headache-treatments
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/triggers-smoking
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/cluster-headaches
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/definition/con-20014295
- ↑ http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50695.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/alternative-medicine/con-20014295
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/treatment/con-20014295
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/causes/con-20026358
- ↑ http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50692.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/prevention/con-20026358
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/causes/con-20026358
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/prevention/con-20031706
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/definition/con-20031706
- ↑ http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50688.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/prevention/con-20031706
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/medicines-for-cluster-headaches-topic-overview
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/treatment/con-20031706
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/lifestyle-home-remedies/con-20031706
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22547100
- ↑ http://www.americanheadachesociety.org/assets/1/7/Stephen_Silberstein_-_Medication_Overuse_Headache.pdf
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rebound-headaches/basics/definition/con-20024096
- ↑ http://www.webmd.com/pain-management/guide/narcotic-pain-medications
- ↑ http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/butalbital-and-acetaminophen-combination-oral-route/description/drg-20070042
- ↑ http://www.hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/centers_clinics/headache/conditions/hangover_headache.html
- ↑ http://www.webmd.com/balance/features/how-to-hold-your-liquor
- ↑ http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-tests/basics/definition/prc-20014505
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50689.htm
- ↑ http://www.migrainetrust.org/factsheet-hypoglycaemia-and-migraine-10907
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898
- ↑ http://www.uptodate.com/contents/thunderclap-headache
- ↑ http://www.webmd.com/pain-management/features/safe-use-otc-pain-relievers
- ↑ http://www.webmd.com/arthritis/features/pain-relief-how-nsaids-work