Udržet si chladnou hlavu i v těžkých situacích chce cvik a není to jednoduché. Je ale důležité se to naučit, protože se musíte naučit řešit neočekávané situace. V tomto článku najdete různé způsoby, jak se vyrovnat se silnými emocemi a uklidnit se.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zklidněte své tělo

  1. 1
    Dýchejte pomalu. Vdechujte zvolna nosem asi tři vteřiny, držte dech pět vteřin a potom tři vteřiny klidně vydechujte.
    • Dýchejte pomocí bránice (do břicha, ne do plic) a ne pouze hrudníkem. Regulujete tak tělesné procesy a udržíte se v klidu.
    • Dříve se říkalo, že dýchání do papírového sáčku by mělo zabránit hyperventilaci a zklidnit člověka. Odborníci dnes ale tvrdí, že je to nebezpečné a měli byste se tomu vyhnout. Dýchejte do papírového sáčku pouze v případě, že se cítíte na omdlení kvůli hyperventilaci. Pravidelné dýchání do sáčku způsobí, že se vám do plic dostane mnoho oxidu uhličitého, což je pro váš dýchací systém nebezpečné. Pomalé hluboké dýchání je lepší, protože se kyslík přemění na oxid uhličitý v plicích a vy se nebudete cítit zmateně a nebude se vám točit hlava.
  2. 2
    Uvolněte ramena. Pomalu zatahujte ramena dozadu třikrát nebo čtyřikrát a protáhněte pohyb tak daleko, jak dokážete. Potom ramena zase vraťte dopředu. Opakujte tak často, jak potřebujete.
  3. 3
    Uvolněte se. Lehněte si na záda a zavřete oči. Můžete si pustit nějakou klidnou hudbu, nebo si užívat ticho.
    • Představujte si, jak se každá část vašeho těla postupně s výdechem uvolňuje. Začněte u prstů u nohou a pokračujte nahoru s nohama, trupem, rukama a krkem. Při dýchání si představujte, že jste lehcí jako pírko. Snažte se nehýbat.
  4. 4
    Zkuste najít novou perspektivu. Zamyslete se nad vaší situací z jiného úhlu a zkuste si uvědomit, že nemusíte být tak vystresovaní.
    • Předstírejte, že je nějaký váš kamarád ve stejné situaci jako vy a zamyslete se nad tím, co byste mu poradili.
    • Zeptejte se sami sebe: „Co nejhoršího se může stát?“ Tuto otázku lidem často kladou psychoterapeuti a koučové, když se snaží zjistit pravděpodobné následky jejich činů, spíše než pouze možnosti výsledků. Když se přinutíte čelit tomu nejhoršímu, co se může stát, uvidíte tak věci z lepší perspektivy a možná najdete i způsob, jak tomu nejhoršímu zabránit.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Zabavte se

  1. 1
    Jezděte na kole, na bruslích, jděte si zaběhat nebo prostě dělejte cokoli, čím se můžete fyzicky vyčerpat.
  2. 2
    Najděte si několik jednoduchých fyzických aktivit. Můžete mačkat balónek, houbu nebo jiný měkký předmět například 50x. Pohlaďte svého psa, hrajte si s nějakým talismanem nebo si v ruce mněte čínské koule pro uklidnění. Můžete si zahrát na nějaký nástroj. Najděte si jednoduše aktivity, u kterých se musíte soustředit a které vás snadno uklidní.
  3. 3
    Počítejte do desíti. Než řeknete něco, čeho budete litovat, zavřete oči a počítejte do deseti nebo klidně i do dvaceti, když to budete potřebovat. Díky tomu se snadno vzdálíte své stresující situaci.
  4. 4
    Veďte si deník. Snažte si poctivě zapisovat všechny své pocity. Uklidníte tak své emoce, obzvláště pokud rádi píšete. Nemusíte mít organizovaný deník, jednoduše pište. Samotný proces myšlení a zaznamenávání vašich problémů vám velmi pomůže.
    • Deník je také skvělým způsobem, jak se ohlížet za minulostí. Například můžete zjistit, jak vaše výchova ovlivnila váš celkový pohled na svět. Napište si vše, co vám připadá důležité. Vaše deníky vám později pomohou dát si věci do souvislostí.
  5. 5
    Buďte se svými zvířecími kamarády. Psi a kočky dokážou člověku skvěle pomoci, když je ve stresu. Není nic lepšího, než kamarád, který se rád mazlí, můžete s ním mluvit a nikdy vás nesoudí. Promluvte si o svých starostech se svým zvířetem!
    • Pokud nemáte zvíře, někdy stačí i plyšák. Můžete také zajít do ZOO nebo do safari a pozorovat zvířata, je to velmi uklidňující.
  6. 6
    Ponořte se do nějakého koníčku. Začněte kreslit nebo fotit, dělejte to, co vás naplňuje!

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Buďte aktivní

  1. 1
    Udržujte si pozitivní přístup. Když budete ke všemu přistupovat pozitivně, připomenete si tak lepší časy a nebudete lpět na věcech, které nemůžete změnit. Pamatujte si, nejste zde proto, abyste ve všem vynikali a vždy se chovali dokonale, jste zde proto, abyste dokázali zvládnout své chování a své reakce.
    • Připomínejte si, že nejste jediný, kdo se s tímto problémem potýká a snažte se tím uklidnit v těžkých chvílích. Jiní také mají podobné pocity a snaží se zbavit svého strachu, obav a úzkostí.
  2. 2
    Vyhněte se stresu kompletně. Někdy je těžké uvědomit si, že vám některé situace, myšlenky, události a také lidé přidělávají vrásky, ale skutečně je to vidět. Zde je návod, jak se od takových vlivů distancovat:
    • Snažte se netrávit příliš mnoho času s lidmi, kteří vás „vysávají“, hlavně pokud jste citliví, když mluvíte s lidmi o jejich pocitech a problémech. Pokud máte kolem sebe někoho, kdo je neustále ve stresu, naučte se tyto situace zvládat – změňte své reakce.
    • Obklopte se lidmi, kteří vás respektují a podporují. Podpora jiných lidí posiluje vaši schopnost vypořádat se s problémy a řešit své starosti.
    • Někteří lidé se potřebují od ostatních relativně často vzdálit, aby si odpočinuli (introverti, citliví lidé atd.). Dopřejte si nějaký čas sami pro sebe a buďte každý den chvíli o samotě. Když budete příliš často mezi lidmi, bude to pro vás časem stresující.
  3. 3
    Zkuste meditaci nebo modlení. Nevadí, že nejste věřící, i tak můžete díky meditaci a zklidnění vědomí najít vnitřní klid. Najděte si místo, kde budete sami a soustřeďte se sami na sebe. Uvědomujte si sami sebe a vnímejte, jak do vás vstupuje klid a starosti odcházejí a zanechávají za sebou čistou mysl.
  4. 4
    Choďte do přírody. Klid venkovního prostředí vám může pomoci ujasnit si priority a budete se moci nadechnout čerstvého vzduchu.
    • Voda má meditativní schopnost, která lidi často uklidňuje. Pokud bydlíte ve velkoměstě, zavřete oči a představujte si, že sedíte u pramenu čisté vody v lesích. Můžete si také představovat, že se na hladině houpe malý list. Přemýšlejte nad tím, kam ten lístek asi plave. Jde o jednoduché cvičení, které by vás mělo zbavit stresu.
    • Malá fontánka s vodou vám také může pomoci uklidnit se. Dejte si ji domů nebo do kanceláře.
  5. 5
    Mějte nad vším moc. Přesvědčte sami sebe, že sami stojíte za svými vlastními názory a rozhodnutími. Máte moc změnit své pocity, využijte ji tedy!
    • Přestože máme zafixováno, že je důležité, co si o nás myslí ostatní, je nezbytné zajistit, aby se tyto obavy nedostaly příliš daleko. Naučte se nedovolit ostatním, aby vás shazovali a připomínejte si, že většina kritiky je jen projekcí kritizujícího, který tím poukazuje na to, co nemá rád sám na sobě. Jinými slovy, mějte s těmito lidmi soucit.

Tipy

  • Zavřete oči, pusťte si nějakou klidnou hudbu a soustřeďte se na své dýchání.
  • Vpusťte k sobě čerstvý vzduch. Otevřete okno, nebo si zajděte na krátkou procházku, hlavně zhluboka dýchejte.
  • Lehněte si do klidného prostředí a dvacetkrát se zhluboka nadechněte.
  • Jděte ven, užívejte si čerstvý vzduch a lehněte si na záda. Zavřete oči, nebo pokud je noc, pozorujte hvězdy nad hlavou.
  • Dělejte něco, co si budete užívat.
  • Ne vždy se povede, že dostanete co chcete, takže s tím raději počítejte. Nemyslete si, že vždy vše musí vyjít podle plánu.
  • Poslouchejte uklidňující zvuky vodopádů nebo šumějícího moře.
  • Poslouchejte písničky, které vám připomínají šťastné časy.
  • Když máte vztek, je pravděpodobné, že ve vzteku zapomínáte na různé věci. Jakmile tedy budete v klidu, nepokračujte s negativními emocemi a využijte tuto chvíli k tomu, abyste se zaměřili na něco pozitivního a raději s klidem odešli.
  • Někdy vás myšlenky na pozitivní věci rozčílí ještě více, zkuste tedy tohle: spojte ruce v pěsti a projeďte s nimi celé své tělo. Potom se uvolněte.
  • Zamyslete se nad tím, co vás rozčílilo a jak se tomu v budoucnu vyhnete.
  • Sepište si své pocity na papír a ten potom spalte.
  • Myslete na krásné věci, které jste prožili s milovanými lidmi.
  • Dostaňte ze sebe své pocity ven a svěřte se svým blízkým, nikdy byste neměli nechávat problémy nevyřešené.
  • Pusťte si nějakou písničku, která vám připomene někoho, koho máte rádi.
  • Najděte písničku, která vám připomíná lepší časy a pusťte si ji.
  • Když nespíte, vše se zdá mnohem horší, než to ve skutečnosti je, snažte se tedy vždy mít dostatek spánku.
  • Boxujte s pytlem!
  • Promluvte si s rodičem, sourozencem, kamarádem nebo školním psychologem, jistě vás dokáže uklidnit.
  • Nahrajte se na video, jak mluvíte o svých pocitech a potom si to přehrajte. Někdy prostě potřebujete slyšet, jak váš problém zní a potom teprve přijdete na to, jak ho řešit.
  • (Přes den) Sežeňte si přikrývku a položte ji na nějaký pohodlný povrch na slunci a lehněte si. Zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte. Představujte si, že slunce s každým nádechem vstupuje do vašeho těla a naplňuje ho klidem. S každým výdechem zase tělo opouští vztek, úzkosti a stres. Ležte a dýchejte tak dlouho, jak budete potřebovat.
  • Mluvte a mluvte. Nikdy netrpte v tichosti, klidně mluvte sami se sebou a představujte si, že mluvíte s někým jiným a že tomuto člověku můžete říct cokoli. Můžete mu dát i jméno a mluvit s ním nejen v situacích, kdy se cítíte zle, ale také ve chvílích, kdy jste šťastní.
  • Lehněte si a snažte se dýchat zhluboka a pomalu. Vyčistěte svoji mysl a přemýšlejte o jiných věcech. Myslete na to, že musíte jít do školy, nebo že si chcete nechat umýt auto. Myslete a pozitivní věci a nahraďte těmito myšlenkami své problémy. Až budete klidnější, budete schopni je vyřešit mnohem snadněji.
  • Zamyslete se nad vtipnými věcmi, například si připomeňte nějaký vtip a snažte se „vypnout“ negativní myšlenky přímo ve své hlavě.
  • Když vás něco naštve nebo rozčílí, opakujte si pozitivní afirmace o tom, jak situaci chcete napravit.
  • Počítejte do deseti a pomalu u toho přecházejte po místnosti.
  • Tai chi je skvělý způsob, jak se zbavit nahromaděného stresu.
  • Zkuste jógu. Existují speciální DVD se cviky, které vám uleví od stresu a pomohou vám uvolnit se.
  • Jeďte se projet na dlouhou vyjížďku. Na kole je to ještě lepší.
  • Pokud své emoce nedokážete vůbec ovládat, vyhledejte pomoc psychologa nebo psychoterapeuta.

Varování

  • Buďte opatrní a nevylévejte si vztek na ostatních. Mohli byste se dostat do potíží nebo se zranit.
  • Pokud máte vztek, neubližujte sobě ani ostatním. Jděte se někam uklidnit a zůstaňte raději sami. Pokud jste ve stavu, kdy se nemůžete ovládat, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 192 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 465 krát
Kategorie: Zdraví