Osli jsou milá a inteligentní zvířata a skvělí domácí mazlíčci. Není pravda, že by byli tvrdohlaví – ve skutečnosti jsou přemýšliví a chytří. Osli potřebují pouze několik akrů půdy, suché přístřeší a spoustu vlákniny k jídlu. Když se o svého osla budete dobře starat, dožije se i 30 let. V tomto článku se dozvíte, jak svému oslovi zajistit dlouhý a zdravý život.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak si osla vybrat a jak s ním zacházet

  1. 1
    Vyberte si osla podle velikosti, pohlaví a temperamentu. Při výběru osla je důležité zvážit všechny tyto faktory. Samci a samice mají různé temperamenty a kromě toho existují miniaturní osli, obyčejní osli a velcí osli. Zjistěte, který typ osla a které pohlaví vám bude nejvíce vyhovovat.
    • Pokud chcete osla jako domácí zvíře, vyberte si kastráta, nebo samici.
    • Pokud chcete osly chovat, budete potřebovat nevykastrovaného samce a jednu nebo více samic. Pokud ovšem chcete pouze domácí zvíře, neměli byste si pořizovat nevykastrovaného hřebce a neměli byste mít více hřebců pohromadě, protože by spolu mohli bojovat.
    • Pokud chcete na oslovi jezdit, pořiďte si dostatečně velkého, aby vás unesl. Osel unese 20% své tělesné hmotnosti. [1]
    • Pokud chcete osla využívat jako ochranu před predátory, jako jsou vlci nebo psi, kupte si standardně velkého, nebo velkého osla. Je důležité, aby byl osel větší než případní predátoři.
  2. 2
    Kupte si již vycvičeného osla. Pokud s oslem nemáte zkušenosti, měli byste si koupit již vycvičené zvíře, které umí stát a chodit na vodítku. Měli byste také koupit osla, který snese hlazení a dovolí vám zvednout mu nohy. Výcvik oslů není snadný, takže pokud s nimi nemáte žádné zkušenosti, měli byste si koupit osla, který je už vycvičený.
  3. 3
    Pokud je to možné, pořiďte si více oslů. Osli jsou společenští tvorové a neradi tráví čas sami. Když svému oslovi pořídíte společníka, bude mnohem spokojenější. Dvě klisny, dva kastráti, nebo klisna a kastrát jsou vhodní společníci. Osli si mezi sebou vytvoří pevné pouto a nehnou se od sebe ani na krok.
    • Osli se mohou spřátelit i s koňmi, ale pokud chcete koně odvést pryč, neměli byste ho dávat k oslovi. Kdybyste koně později odvedli, osel by byl smutný.
    • Osli mají velmi přísné stravovací potřeby a když je budete krmit stejně jako ostatní zvířata, budou mít brzy nadváhu a budou trpět nemocemi.
    • Osli se nesnáší moc dobře se psy, pokud spolu nevyrůstají od malička.
  4. 4
    Chovejte se ke svému oslovi jemně. Osla byste nikdy neměli trestat. Mějte s ním trpělivost i v případě, že se ho snažíte něco naučit. Osli nejsou nijak zvlášť tvrdohlaví, ale potřebují čas na zpracování nových situací a často jim trvá, než se rozhodnou, co udělají. Nemají rádi, když se na ně spěchá, takže postupujte pomalu, mluvte na ně klidně a nezvyšujte hlas.
  5. 5
    Pouštějte svého osla každý den na pastvu, aby se proběhl. Pokud chcete mít osla zdravého, musíte mu umožnit dostatek pohybu. Osli rádi běhají po pastvinách. Můžete s nimi chodit i na vycházky s dlouhým vodítkem. Uvědomte si, že není dobré na oslovi jezdit, pokud není dost velký na to, aby vás unesl.
    • V zimě byste měli oslovi dopřát ještě více pohybu. Pokud musíte osla v zimě zavírat dovnitř, pouštějte ho každých několik dní na delší dobu ven. Měli byste mu připravit dost velkou stodolu, aby se v ní mohl procházet. Nenuťte osla chodit ven ve sněhu, ale raději mu poskytněte dostatek místa uvnitř. Pokud osla vodíte v zimě ven, přikryjte ho dekou, aby vám nenastydl. Osli jsou náchylní na zápaly plic a bronchitidy.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Přichystejte oslovi potravu a přístřeší

  1. 1
    Osli by měli jíst potravu bohatou na vlákninu s nízkým obsahem cukru. Ječmenová sláma (zbytek klasu po sklizení obilí) je pro ně nejlepší, protože ji mohou žvýkat celé hodiny a nepřiberou.
  2. 2
    Osli potřebují jíst často po menších porcích a nedělá jim dobře, když jim dáte spoustu krmení naráz. Neměli byste jim dávat žádné obiloviny, jako je oves, ječmen, pšenice, nebo kukuřice. Tato potrava obsahuje příliš mnoho škrobu a cukru a způsobuje oslům různé zdravotní problémy.
  3. 3
    Osli jsou nejšťastnější, když mají dost místa na pasení a mohou trávit den venku. Je těžké určit, kolik trávy osel potřebuje, protože se každý osel pase jinak. Tráva by měla být pouze doplňkovou stravou a neměla by představovat většinu potravy, kterou osel spořádá.
  4. 4
    Skvělou alternativou travnaté pastviny je bahnitý výběh nebo výběh s pískem či betonem. Osli potřebují stále něco žvýkat, takže jim musíte zajistit dostatek čerstvé slámy.
    • Přes zimu a v době, kdy není čerstvá tráva, můžete svému oslovi dávat kromě slámy také luční seno. Musí být ovšem kvalitní, čisté a bez plísní. Pozdní sklizně jsou nejlepší, protože obsahují více vlákniny. Vojtěšku oslům nedávejte, ta se hodí pouze pro březí kobyly. Dávejte svému oslovi pouze suché kvalitní seno, jinak by vám mohl onemocnět. Pokud si můžete dovolit speciální krmivo pro osly, kupte si ho. Plevy jsou vhodné pro starší osly, kteří mají potíže se zuby, a pro kojící kobyly.
    • Dejte si pozor, abyste svého osla nepřekrmili. Když osli snědí příliš mnoho bílkovin a dalších nevhodných potravin, onemocní smrtelnými chorobami. Osli se vyvinuli v oblastech Blízkého Východu a Severní Afriky a proto získávají všechny důležité živiny ze suché pastvy. Když je tráva plná živin, měli byste omezit množství, které oslům dáváte, aby vám nepřibírali. Můžete posekat část trávy, nebo osly přesunout na pastvinu s trávou, která pro ně bude vhodnější.
  5. 5
    Dávejte oslovi vhodné pamlsky. Jak jsme již napsali, osli snadno přibírají, takže byste měli pečlivě vybírat pamlsky, které jim budete dávat. Nedávejte jim nikdy více než hrst pamlsků. Ideální jsou jablka, mrkve a banány (se slupkami). Zbytky z kuchyně byste oslům dávat neměli, protože například košťálová zelenina je pro ně nestravitelná a potíže mají i s bramborami, cibulí atd. Čerstvá nebo sušená máta je pro osly vhodná. Osli potřebují jednoduchou zdravou stravu, takže jim nesmíte dávat žádné pečivo ani sladkosti. Nedávejte jim žádné lidské zpracované potraviny ani koňské pamlsky.
  6. 6
    Osli jsou vegetariáni, nikdy jim nedávejte maso ani ryby.
  7. 7
    Zeptejte se veterináře, jaké pamlsky můžete oslům dávat. Možná vám doporučí něco konkrétního podle typu půdy, nebo vašeho regionu. Zde je několik potravinových doplňků vhodných pro osly:
    • Speciální solné bloky pro osly a koně. Vyberte si blok bez obsahu melasy, jinak bude váš osel lízat pouze sladký kus kamene.
  8. 8
    Vlákninové kostky se hodí pro osly, kteří potřebují trochu přibrat. Najděte si kostky vyrobené speciálně pro osly (možná si je budete muset objednat z internetu), nebo sežeňte kostky určené pro poníky.
    • Sušená tráva se hodí pro nemocné a podvyživené osly. Dávejte pozor, aby tráva neobsahovala žádné pesticidy a nikdy nekrmte osla odřezky trávy. Sušenou trávu dávejte oslovi v menším množství, protože vysoký obsah cukru je pro ně nebezpečný a mohl by jim způsobit zdravotní potíže.
    • Proteinové tablety/kostky. Tyto kostky obsahují všechny esenciální živiny a používají se ke krmení kojících matek nebo oslů, kteří musejí přežít velmi chladnou zimu. V ostatních případech toto krmivo není vhodné. Nikdy nedávejte oslovi pelety pro jiné zvíře (například pro drůbež) – některé z nich obsahují maso, kterým by se osel otrávil.
    • Mrkve jsou pro osly nejvhodnější, každý osel je miluje.
  9. 9
    Poskytněte oslovi čerstvou, čistou vodu. Připravte oslovi kbelík čisté vody a pravidelně ji vyměňujte. Dejte pozor, aby voda nevytékala na podlahu stáje, protože osel musí mít pod kopyty stále sucho. Nezapomeňte v zimě kontrolovat, zda voda nezamrzá. Když voda zamrzne, musíte ji vyměnit. Starší osli ocení v zimě teplejší vodu.
  10. 10
    Připravte pro osla ustájení s tvrdou podlahou. Osli pocházejí z teplého pouštního klimatu. Mají tedy rádi teplé počasí, ale nevadí jim ani zima. Osli nemají rádi déšť ani vítr a vždy se rádi schovají do stáje. Na rozdíl od koní oslům vadí vlhko. Stáj nemusí být nijak zvláštní, ale měla by oslovi poskytnout ochranu před počasím. Ideální jsou dřevěné podlahy, které musejí být stále suché. Osli mají propustná kopyta a když stojí delší dobu ve vlhku, mohli by onemocnět.
    • V teplém klimatu musíte oslovi poskytnout přístřeší s alespoň třemi stěnami, s dostatkem prostoru a ochranou před větrem a deštěm. Bude vám stačit běžná stodola, nebo menší stáj. Na zem dejte slámu, aby měl osel teplo a pohodlí i v chladnějších měsících.
    • V oblastech s chladnými zimami (teploty pod bodem mrazu, led, sníh) musíte oslovi zajistit teplé přístřeší. Stodola by měla být izolovaná, aby se osel nenachladil. Zimní stodola by měla být dostatečně velká, aby se v ní osel mohl pohybovat v případě, že nebude moci pravidelně chodit ven.
  11. 11
    Pokud chcete dát na zimu do stodoly koberec (hodí se pro tuhé zimy a pro starší osly), každý den ho čistěte a měňte.
  12. 12
    Koryto s krmením by mělo být stále čisté. Pokud se chcete vyhnout kontaminaci a problémům s červy, musíte oslovi pravidelně čistit koryto. Odstraňujte bláto, každý den myjte kbelíky na potravu, a slámu dávejte do závěsného koše na zeď. Stodolu udržujte v čistotě a každý den vyhazujte hnůj. Vyveďte osla ven, postříkejte vodou zdi a podlahu stodoly a přiveďte ho zpět až celá stodola vyschne.
  13. 13
    Výběh osla ohraničte pevným plotem. Pokud chcete svého osla ochránit před predátory, jako jsou například vlci, nebo mu chcete zabránit v útěku, postavte okolo jeho výběhu pevný plot. Osli jsou vcelku chytří a když nebudete mít pevný plot, najdou si únikovou cestu. Plot by měl být oslovi alespoň po ramena.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zajistěte oslovi pevné zdraví

  1. 1
    Pravidelně svého osla kartáčujte. Nejlepší je kartáčovat ho každý den. Osli by se neměli namočit, takže není nutné je stříkat vodou. Každodenní kartáčování a čištění kopyt bude stačit.
  2. 2
    Upravujte oslovi kopyta. Kopyta oslů rostou tak jako lidské nehty a je nutné je čas od času zastřihnout. Pozvěte si profesionálního zastřihovače kopyt, aby kopyta vašeho osla upravil do správného úhlu (cca 60 stupňů). [2] Kopyta byste měli oslovi upravovat každé dva měsíce.
  3. 3
    Kontrolujte oslovi zuby. I zuby oslovi stále rostou a kazí se. Každý rok byste měli s oslem zajít k veterináři, který se mu o zuby postará. Osel má zuby daleko v ústech (cca na délku vašeho předloktí), takže nemáte šanci zjistit, zda je má zdravé. Veterinář mu je prohlédne a zjistí, zda jsou v pořádku a nezpůsobují mu žádné potíže.
    • Osel se špatnými zuby by měl jíst plevy a vlhkou měkkou potravu, kterou nebude muset žvýkat tak dlouho jako trávu nebo seno. Zeptejte se veterináře, co bude pro vašeho osla nejvhodnější.
  4. 4
    Pravidelně svého osla nechávejte očkovat. Osli toho vydrží hodně a většinou netrpí nemocemi. Přesto je ovšem musíte nechávat očkovat proti tetanu, chřipce a psinkám. Další vakcíny si můžete zvolit podle toho, v jaké oblasti žijete – vzteklina, encefalitida, nebo třeba západonilský virus.
  5. 5
    Osli se mohou nakazit střevními červy. Jak koně, tak osli se mohou nakazit červy, proti kterým v dnešní době nejsou již příliš účinné léky. Nejlepší je rozhodně přestat osly krmit necílenými léky proti červům a léčit infekce, které se vyskytnou. Měli byste pravidelně testovat výkaly svého osla, abyste věděli, kdy je vhodné mu dávat léky proti červům. Zeptejte se veterináře a po každé léčbě nechejte osla zkontrolovat, abyste měli jistotu, že léčba zabrala.
  6. 6
    Snažte se udržovat pastviny i stodolu v čistotě, abyste se zbavili červů. Červi musí strávit nějakou dobu venku, než je osel pozře. Když omezíte množství larev, které osel sní, můžete se zbavit střevních červů. Musíte vyhazovat oslí hnůj alespoň třikrát týdně.

Tipy

  • Osli mají často v oblibě děti a postižené lidi. Pokud žijete na farmě, nebo máte velký pozemek, pamatujte si na to. Jízda na oslovi je častou terapií postižených lidí a osli jsou pro tyto lidi skvělými společníky. Pokud máte čas, pozvěte si na svoji farmu o víkendu lidi, kterým by se taková terapie mohla hodit.
  • Osli žijí déle než koně, většinou 30-40 let, takže si musíte uvědomit, že mít osla je závazek na celý život.
  • Neměli byste očekávat, že váš osel bude tolerovat chladnou zimu, ale můžete ho jednou za čas pustit na čerstvý vzduchu i v zimě. Někteří osli ovšem nesnášejí sníh, takže je nenuťte chodit ven. Když budete svého osla pouštět ven, vždy ho potom osušte a vraťte ho do stodoly, aby se nenachladil. Osel nemá srst odolnou vůči sněhu a ledu.
  • Tento článek je pouze souhrnem základních rad ohledně péče o osla. Konkrétnější informace získáte od veterináře, nebo na specializovaných webových stránkách.
  • Zjistěte si toho o oslech co nejvíce. Vyhledejte si webové stránky, nebo si v knihovně půjčte knihy o chování oslů, abyste se naučili něco o jejich povaze, o jejich nemocech a dalších užitečných věcech. Když chcete chovat nějaké zvíře, je vždy dobré se toho naučit co nejvíce.
  • Vojtěška není pro osly vhodná, protože obsahuje příliš mnoho živin. Bojínek a další typy sena jsou vhodnější.
  • Pokud vašeho osla otravuje hmyz, zeptejte se veterináře, jaké repelenty máte používat. Někdy jsou problémem i vši, které se schovávají v srsti oslů. Osli, kteří mají vši, se otírají o zdi a ploty, aby zmírnili svědění, což jim za čas způsobuje nevzhledné lysiny.
  • Pokud musíte svému oslovi zajistit dietu, aby zhubl, řiďte se pokyny veterináře. Osli potřebují denní dávku vlákniny, aby jim nepřestalo fungovat zažívání. Když ji nemají, mohou vážně onemocnět.
  • Travte se svým oslem co nejvíce času.
  • Osli v minulosti sloužili jako partneři pro závodní koně, protože je dokázali zklidnit a pomohli jim překonat osamělost. Jejich trpělivost je obdivuhodná, ale neměli byste nechávat osla nikdy o samotě. Když se osel spřátelí s koněm, nesmíte je rozdělit, jinak by byl osel velmi smutný. Nezneužívejte jejich důvěry.


Varování

  • Lidé si rádi hladí osly. Pokud nechcete, aby si vašeho osla někdo hladil a krmil ho nevhodnou potravou, umístěte k výběhu značku s varováním pro kolemjdoucí.
  • Nikomu nedovolte, aby se k vašemu oslovi choval nevhodně. Osli jsou jemná zvířata – netahejte je za uši ani jim jinak neubližujte. Pokud máte osla, který byl zachráněn od necitlivých majitelů, budete si muset postupně získat jeho důvěru.
  • Takoví osli jsou často bázliví a nervózní. V případě takového osla byste měli vyhledat pomoc nějaké místní organizace na ochranu zvířat, nebo veterináře.
  • Naučte svého osla v klidu stát a zvedat nohy. Při kontrole kopyt by osli neměli ležet – je to zbytečné a jen by je to znervóznilo.
  • Pokud vám osel nechce žrát, znamená to, že byste s ním měli jet okamžitě k veterináři.
  • Spousta rostlin je pro koně jedovatá, takže byste si na ně měli dávat pozor. Vyhněte se zejména následujícím rostlinám:
    • čerstvý nebo sušený přímětník
    • tis
    • žaludy a dubové listy
    • všechny druhy javoru




O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 58 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 657 krát
Kategorie: Svět práce