X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 10 778 krát
Balzamovači jsou zčásti umělci a zčásti vědci. Dávají mrtvým tělům zpět jejich vzhled tím, že je vydezinfikují, zakonzervují a zrestaurují. Jedná se o velmi citlivou a komplexní proceduru. Přečtěte si náš článek a přiučte se něco o světě této záslužné a zajímavé práce.
Postup
Část 1
Část 1 ze 5:Příprava mrtvého těla
Část 1
-
1Tělo položte na záda obličejem nahoru. Pokud by leželo obráceně, gravitace by stlačila veškerou krev do nejnižších částí těla, konkrétně obličeje. To by mohlo odbarvit a nafouknout obličejové rysy, což by velmi ztížilo celý proces, při kterém dostává mrtvola zpět svůj vzhled jako za života.
-
2Svlékněte z těla veškeré oblečení. Abyste se přesvědčili o tom, že balzamování probíhá správně, budete potřebovat sledovat různé známky na kůži. Proto musí tělo zůstat po celou dobu balzamování nahé. Odstraňte z něj také veškeré kanyly a katetry, které mohly zůstat po smrti aplikované.
- Obyčejně budete muset rovnou při procesu balzamování zakatalogizovat veškerý majetek, který na mrtvém těle najdete, stejně jako všechna poranění, podlitiny nebo jiná netypicky zbarvená místa. Dokument, do kterého zapíšete veškeré tyto údaje slouží jako pojistka pro případ, že by se z jakéhokoli důvodu rozhodla rodina mrtvého žalovat pohřební službu.
- Za každých okolností respektujte zemřelého. Genitálie překryjte prostěradlem nebo ručníkem a neodkládejte nástroje potřebné k práci přímo na tělo. Uvědomte si, že některý z rodinných příslušníků zemřelého se může kdykoli objevit ve dveřích.
-
3Dezinfikujte ústa, oči, nos i další tělní dutiny. Pro čištění a dezinfekci zvenku i zevnitř se používají silná dezinfekční činidla.
- Zkontrolujte mrtvého a rozhodněte, jaký balzamovací roztok budete potřebovat. Někteří balzamovači využívají této příležitosti, aby si předem připravili veškerý potřebný balzamovací roztok a byli pak připraveni rovnou začít s celým procesem. Vhodnou směsí bývá obvykle 0.5 litru balzamovací tekutiny rozředěné v 8 litrech vody.
-
4Oholte tělo. Obvykle se v takovém případě holí tvář úplně stejně, jako byste holili sami sebe. Muži se holí téměř vždy, u žen a dětí se ale také velmi často odstraňuje jemné ochlupení obličeje (u adolescentů i první řídké vousy).
-
5Namasírujte tělo a přerušte tak rigor mortis. Namasírujte velké svalové skupiny a uvolněte tak jejich ztuhlost. Stejně tak povolte ztuhlé klouby. Pokud jsou svaly ztuhlé, zvyšuje se tlak na vaskulární systém, který pak bude mít tendenci vytlačovat balzamovací roztok z míst, do kterých byste ho potřebovali dostat.Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:Upravení rysů
Část 2
-
1Zavřete oči. Při zavírání očí buďte velice opatrní. Oční víčka mají obvykle tendenci zapadat zpět do svých jamek, takže je potřeba mezi víčko a oko vložit malý kousek vaty, oko se tak zaoblí. Někdy se pro tyto účely používá i plastový oční kalíšek.
- Oční víčka se nikdy nepřišívají, ale někdy se pro jejich zavření používá lepidlo.
- Obličejové rysy musíte upravit ještě předtím, než budete aplikovat balzamovací roztok. Ten totiž tělo celkově zpevní a jeho tuhost vám neumožní upravit veškeré rysy následně.
-
2Zavřete mrtvému ústa a naaranžujte je do přirozené pozice. Pro upravení úst se obvykle používají dvě metody.
- Někdy se ústa sešívají chirurgickou nití tak, že steh se vede zakřivenou jehlou skrze čelist pod dásněmi a prochází skrze septum. Snažte se nit neutahovat příliš těsně, linii čelisti tak zůstane přirozený vzhled.[1]
- Při úpravě úst se také velmi často používá nastřelovací pistole ve spojení s ústní formou. Taková forma drží čelist v přirozeně vypadajícím skusu. Vypadá trochu jako sportovní chránič zubů nebo dentální protéza. Takovým způsobem se většinou eliminuje možné pochybení lidského faktoru, protože je pro něj méně příležitostí než u běžného sešívání.
-
3Navlhčete obličej. Měli byste nanést menší množství krému na oční víčka a rty, čímž zabráníte jejich vysoušení a dodáte jim na přirozeném a živém vzhledu.Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:Balzamování tepen
Část 3
-
1Zvolte vhodné místo řezu. Tepny se balzamují plynulým vpouštěním balzamovacího roztoku (směs formaldehydu, několika dalších chemikálií a vody) do tepny, zatímce se krev vypouští z přilehlé žíly nebo ze srdce. Pro balzamování průměrného těla postačí obyčejně okolo 9 litrů balzamovacího roztoku.[2]
- U mužů se řez provádí v blízkosti základny sternocleidomastoideálního svalu a klíční kosti. U žen a mladších osob se řez vede nejčastěji v třísle.
-
2Proveďte řez. Očistěte místo nad žílou, vytvořte vstupní vpich a zaveďte směrem k srdci vypouštěcí trubici. Okolo tenké části trubice ovažte ligaturu (ovaz).
- To samé udělejte i v případě tepny, akorát místo vypouštěcí trubice zaveďte kanylu. Kanylu udržíte na místě aplikací kanylových kleští. Malými kleštěmi uzavřete na horní straně tepnu. Zabráníte tak průtoku.
-
3Zapněte balzamovací přístroj a začněte pumpovat balzamovací roztok. Zatímco se roztok rozšiřuje, umyjte tělo kvalitním baktericidním nebo antibakteriálním mýdlem a nezapomeňte kontrolovat vypouštění krve a masírovat končetiny, čímž pomůžete krev vytlačit ven a vpustit balzamovací roztok dovnitř.
- Jakmile balzamovací roztok vstoupí do tepen, zvýší se tlak v žilách, což znamená, že kapalina se dostává do celého těla. Měli byste pozorovat, jak se žíly začínají lehce boulit. Periodicky otevírejte jugulární vypouštěcí trubici a uvolňujte tak tlak, který umožní krvi lépe unikat.
-
4Pomalu snižujte tlak. Ve chvíli, kdy vám zbývá asi 20% balzamovacího roztoku, vypněte přístroj a zaveďte kanylu na opačnou stranu tepny, kterou jste se rozhodli roztok zavádět. Tím nabalzamujete oblast, která předtím byla blokována kanylou. Ujistěte se, že tlak je nízký, aby se tekutina rozšířila jen na krátkou vzdálenost. Určitě byste nechtěli přehnaným tlakem „vytlačit oči z důlků“.
- V případě femorálního vstupu v třísle takto nabalzamujete spodní část nohou. V případě řezu na krku (u mužů) takto dobalzamujete pravou stranu hlavy.
-
5Dokončení. Jakmile balzamizace proběhla podle vašich představ nebo vám došla balzamovací tekutina, vypněte stroj, odstraňte kanylu a zašijte tepny a žíly, které jste k balzamování použili. Uzavřete chirurgickým švem oba řezy. Aplikací speciálního pudru pro zacelování ran zabráníte jakémukoli průsaku.Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:Balzamování dutin
Část 4
-
1Použijte trokar k vyčištění orgánů. Po tom, co jste vyčistili a nabalzamovali tepny, je čas na čištění vnitřních částí orgánů od bakterií, nahromaděných plynů a přebytečné tekutiny.
-
2Odsajte obsah z dutiny hrudní. Místo pro vpich najdete, naměříte-li 5 cm nad pupíkem a odtud přesunete trokar 5 cm doprava. Tam vpich proveďte a vyčistěte duté orgány-žaludek, slinivku a tenké střevo.
-
3Odsajte břišní dutinu. Vytáhněte trokar a přesuňte ho níže. Odsajte obsah tlustého střeva, močového měchýře a u žen také dělohu. Anus a vagína se často vycpávají vatou pro zabránění případnému prosakování.
-
4Vpusťte do torza balzamovací roztok na dutiny. Balzamovací roztok na dutiny se obvykle skládá z 30% formaldehydu. Injekce roztoku do dutin probíhá metodou za podpory gravitace, která roztok rozvede do dutých orgánů, které pak sterilizuje a konzervuje.
- Ujistěte se, že jste takto ošetřili veškeré orgány ve všech částech torza. Tento krok je stěžejní. Bez něj by mohlo docházet k pronikání tekutin a plynů z těla.
-
5Vyjměte trokar a vpich uzavřete. Trokar očistěte a odstraňte.Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:Příprava těla do rakve
Část 5
-
1Důkladně tělo umyjte. Použijte stejné dezinfekční činidlo jako prve a tělo pořádně omyjte. Odstraňte veškeré stopy krve a chemikálií, které na těle ulpěli po balzamovací proceduře. Během umývání buďte obzvlášť šetrní a jemní.
-
2Upravte všechny viditelné části těla. Měli byste nanést makeup pro přirozený vzhled, ostříhat důkladně nehty, umýt a upravit vlasy.
-
3Oblečte tělo. Obvykle pro mrtvého, vystavovaného v rakvi, vybírá vhodné oblečení rodina. Tělo oblékejte vhodně, opatrně a s úctou.
- Někdy se mrtvému obléká spodní prádlo z umělé hmoty, které zabraňuje dalšímu prosakování v případě, že je to potřeba.
-
4Umístěte tělo do rakve. Naaranžujte mrtvého tak, aby tělo vypadalo klidně a spokojeně. Vystavení vždy konzultujte s rodinou zemřelého a vyslechněte jejich dodatečná přání a instrukce pro správnou úpravu.Reklama
Tipy
- Ujistěte se, že po dokončení balzamování leží tělo ve vhodné a důstojné pozici. Chemikálie začnou plně působit a uchovají tělo v dobrém stavu, dokud se opět nespustí přirozený proces rozkladu.
- Respektujte tělo, respektujte tělo, respektujte tělo. Je třeba si stále opakovat, že zemřelý byl také živou bytostí a někdo o něj měl velkou starost stejně jako o vás. Byla vám svěřena odpovědnost dobré péče někým, kdo mrtvého miloval. Nezklamte je, platí vám za to nemalé částky. Respektujte mrtvé i pozůstalé, ať už vyděláváte jakkoli velké peníze.
- Pro balzamování jsou již dostupné i prostředky šetrné k životnímu prostředí, jako například roztok AARD. Formaldehyd může toxicky působit na podzemní vody.
- Balzamování není permanentní. Za optimálních podmínek je možné vystavovat tělo do sedmi dnů po procesu balzamování.
- Přidáním barvy do balzamovacího roztoku zajistíte dobrou viditelnost toho, která část těla už byla ošetřena, a která ještě ne.
- V případě, že se do některé končetiny nedostává roztok, zkuste ji napíchnout a aplikovat roztok přímo. To by váš problém mělo rychle vyřešit. V případě, že všechno selže, proveďte podkožní vpich.
Reklama
Varování
- Formaldehyd je potencionální karcinogen. Udělejte potřebná opatření, abyste mu byli vystaveni co nejméně.
- Při práci s lidskými vnitřnostmi se vystavujete biologicky nebezpečným materiálům. Všechny jednorázové ochranné pomůcky, které přišly do kontaktu s tělem, vyhoďte do kontejneru k tomu určenému a důkladně se očistěte.
- Balzamovat těla můžete pouze s platnou licencí. Ujistěte se, že máte veškerá nutná povolení pro výkon takového povolání.
Reklama
Věcí, které budete potřebovat
- Dostatečně pevný stůl, který unese mrtvé tělo. Je možné ale použít i podlahu, pokud vám nevadí u práce klečet asi jednu hodinu.
- Arteriální trubice a kanyly, kterými napíchnete hlavní tepny a žíly, kterými budete vypouštět krev a vhánět do těla balzamovací roztok.
- Skalpel nebo nůžky, pokud chcete být trochu drsnější. Nůžky budete ale stejně potřebovat.
- Nůžky na stříhání potřebného materiálu.
- Obvazy.
- Chirurgickou jehlu pro zašití řezů.
- Umyvadlo, do kterého budete vypouštět krev a z kterého máte přístup k vodě.
- Vodní pumpu nebo speciální aspirátor pro tvorbu negativního tlaku. Je připojena ke kohoutku umyvadla a vede z ní hadice, která potom ústí do:
- Trokaru; dlouhé jehly (tvarem připomínající meč) připojené k aspirátoru, která se používá k odsávání dutých orgánů, do kterých se při balzamování nedostanete tepnami.
- Několik lahví připraveného balzamovacího roztoku; nejobvyklejším činidlem je formaldehyd, ale existují i jiné substance.
- Jehlu na aneurysma nebo háček. Kovový nástroj s plochou rukojetí a dlouhou špicí na konci ohnutou v úhlu 90°.
- Spoustu vaty.
- Oční kalíšky (konkávní pomůcky, které se vloží mezi oční víčko a oko a udrží ho tak zavřené).
- Existuje mnohem více dalších nástrojů a pomůcek, které mohou být při balzamování nápomocné. Záleží na libovůli balzamovače, zda je použije nebo nikoli.
Reference
O tomto wikiHow
Reklama